…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
03 Aralık 2019, Salı Adana, Türkiye

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Kutlama Etkinliği


"3 Aralık Dünya Engelliler Günü" kapsamında, Valiliğimiz himayesinde Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından kutlama programı düzenlendi.
 
Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Valimiz Mahmut Demirtaş’ın Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Bahadır Ceyhanlı, Vali Yardımcımız Zafer Öz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte bir konuşma yapan Valimiz Mahmut Demirtaş, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımıza yönelik farkındalık oluşturulmasında ve bakış açısının olumlu yönde değiştirilmesinde büyük rol oynayan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladığını dile getirdi.

Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve onları sosyal hayatın bir parçası kılmak amacıyla, devletimizin bütün imkânlarını seferber ettiğini belirten Valimiz Mahmut Demirtaş, “Bizler de Adana Valiliği olarak engelli kardeşlerimizle ilgili üzerimize düşen görevi büyük bir titizlikle yerine getirmekte ve çalışmalarımızı var gücümüzle sürdürmekteyiz. Bu bağlamda ilimizde engelli kimlik kartı sahibi 55.308 vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracak adımları atmaya devam ediyoruz. Engelli kardeşlerimize yönelik ilimizde yürüttüğümüz çalışmaların başında, engelli evde bakım yardımı gelmektedir. Bununla birlikte kimsesiz olan ve engelli bakım merkezlerinde yatılı kalan vatandaşlarımız için de bakım ücreti ödenmektedir. Ayrıca yaşlı ve engelli kardeşlerimiz, toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Bu yardımlarla engelli vatandaşlara ekonomik açıdan rahat bir nefes aldırmayı hedeflediklerini belirten Vali Demirtaş, “Bununla birlikte sizlerin ve yakınlarınızın sıkıntılarını biliyorum. Bu sıkıntılarla yakinen ilgilendiğimi özellikle ifade etmek istiyorum.  Çeşitli vesilelerle sizlerle bir arada olmak, sizlerin sevincini, kederini paylaşmak, manevi olarak bizleri de motive ediyor. Valiliğimizin kapıları sizlere her daim açıktır. O nedenle sıkıntılarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sorunlarınıza çözüm bulunması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.” dedi.

Valimiz Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından İl Müdürlüğümüze bağlı Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezimiz folklor ekibinin gösterileri büyük beğeni topladı. Okunan şiirler ve down sendromlu çocuklarca sergilenen bando gösterimiyle devam eden etkinlikte, Atatürk Caddesi’nden İstasyon Meydanı’na kadar bir kortej yürüyüşü gerçekleştirildi ve yürüyüşün sonunda gökyüzüne beyaz güvercinler bırakıldı.