…
…
…
…
…
…
…
05 Kasım 2019, Salı Adana, Türkiye

Adana İl Çocuk Hakları Komitesince “Sıfır Atık Projesi” Kapsamında Uygulamalı Olarak Düzenlenen Eğitimimiz


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen  “Sıfır Atık Projesi” kapsamında,  İl Müdürlüğümüze bağlı Seyhan Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğümüzde koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımızla Seyhan Nehri Menderes Adası’nda etkinlik düzenlendi.

Geri dönüşüm bilincini oluşturmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz İl Çocuk Hakları Komitesince cam, plastik, kağıt, pil vb. atıkların toplanarak türlerine göre belli noktalara bırakılması amacıyla çocuklara eğitim verildi.

Bu kapsamda çocuklarımız, öğretmenleri ile birlikte proje doğrultusunda, Seyhan Menderes Adası’nda, “Sıfır Atık Projesi” ile çevreye duyarlılık konusunda uygulamalı eğitim yaptılar ve çocuklarımıza konuyla ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Etkinlikle, küçük yaşlardan itibaren çevre bilincini oluşturmak, atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedeflendi.

Seyhan Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğümüzde, ilk olarak çöp atık-geri dönüşüm kumbaraları kazandırıldı. Böylece daha güzel bir çevre için ilk adım atılmış oldu.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren çevre bilincini oluşturacak bir projeyi uyguladıklarını ifade eden Seyhan Çocuk Evleri Sitesi Müdür Yardımcımız Tolgahan Batur: “Bu projeyle amacımız, atıkları kaynağından ayırarak çocuklara çevre bilincini aşılamaktır. Böylece geri dönüşüm ile hem ilimiz hem ülkemiz kazanacaktır. Düzenlenen uygulamalı etkinlikte, Menderes Adası’nda toplanan çöp atık-geri dönüşüm malzemelerini ayrıştırarak kuruluş resim atölyesinde neler yapabileceğimizi öğretmenlerimizle değerlendirmeyi, farklı materyallerden renklerin nasıl bütünleştiğini görmek için tablolar yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bu faaliyetlerle çocuklara doğal varlıkların korunması, tükenebilir varlıklar ile çevrenin bilinçli kullanılması, çevre dostu tüketim alışkanlıkların kazandırılması ve atık yönetimi konularında farkındalık kazandırılması hedeflendi.