…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
20 Eylül 2019, Cuma Adana, Türkiye

Adana Valiliğimiz Tarafından “19 Eylül Gaziler Günü” Kutlamaları Kapsamında Yemek Programı Düzenlendi


Adana Valiliğimiz tarafından ‘‘19 Eylül Gaziler Günü’’ olması sebebiyle, şehit ailelerimiz ile gazilerimizin onuruna yemek programı düzenlendi.

Adalet Bakanlığı Göltepe Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen yemek programına, Valimiz Mahmut Demirtaş ve eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş'ın yanı sıra; Adana Milletvekilimiz Abdullah Doğru, 10.Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral  Gürel Özusta, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Hakan Kuzu, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Vali Yardımcımız Zafer Öz, Seyhan Kaymakam Vekili Mustafa Yavuz, Çukurova Kaymakamı Osman Sarı, Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç, askeri ve mülki erkân, şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve ailelerinden oluşan 400 kişi  katıldı.

Valimiz Mahmut Demirtaş ile eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın, İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç ile masaları teker teker dolaşarak konuklarla özel olarak ilgilendiği program esnasında duygusal anlar yaşandı. Valimiz Mahmut Demirtaş; ‘’Bu toprakları bizlere vatan yapan çok kıymetli şehit ve gazilerimizi daima rahmet ve minnetle anacak, gazilerimizi başımıza taç yapacağız, şehitlerimizin ailelerinin her zaman yanlarında olacağız.’’ diyerek şehit aileleri ve gazilere her zaman destek olacaklarını belirtti.

Valimiz Mahmut Demirtaş, yemek programında yaptığı konuşmada: ‘‘19 Eylül 1921 tarihinden bu güne, 19 Eylül’ü ‘Gaziler Günü’ olarak idrak etmekteyiz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimize ve ahirete irtihal etmiş kahraman gazilerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Sizlerin şahsında ölümü göze alan kahraman gazilerimizin de, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyor; minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  Milli ve manevi değerleri uğruna gözünü budaktan esirgemeyen, “ölürsem şehit, kalırsam gazi” düşüncesini tüm benliğinde hisseden eşsiz bir milletin mensuplarıyız. Bunda, inancımızın emri olan gaza anlayışının da büyük etkisi vardır. Zira Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de, “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemesiniz.”  buyuruyor. Hadis-i Şeriflerde de dünya imtihanını layıkıyla veren yüksek şahsiyetler olarak tarif edilen şehitlerimiz, Peygamber Efendimizin de komşuları olarak taltif ediliyor.’’ diyerek şehadeti göze alarak ölümü korkutan kahramanların makamının gazilik makamı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, hükümet tarafından şehit ailelerinin ve gazilerin acılarını hafifletmek, yaşamlarını kolaylaştırmak adına pek çok çalışmanın yürütüldüğünü ifade eden Valimiz Mahmut Demirtaş,  Valilik olarak ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydetti ve ‘‘Sizlerle ilgili her meseleyi yakından takip ediyoruz. Sizlere karşı sorumluluklarımızın farkındayız ve ne yapsak sizlerin hakkını ödeyemeyiz. Biliniz ki bir kardeşiniz olarak, kapımız sizlerin derdine derman olmak, sıkıntılarınıza çözüm üretmek, sevinçlerinizi paylaşmak için gece gündüz açıktır. Bu toprakları bizlere vatan yapanlara ve onların yakınlarına hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur.’’ sözlerine yer verdi. Şehitlik ve gaziliğin, dünyadaki hiçbir mevki ve makamla ölçülemeyecek kadar yüce makamlar olduğuna değinen Valimiz Mahmut Demirtaş konuşmasını; ‘‘Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, toprağı vatan yapan aziz şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman Gazilerimizin, 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyor; minnet ve şükranlarımı sunuyorum.’’  ifadeleriyle sonlandırdı.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan duygu yüklü Programda, yemek duası okunmasının ardından, şehitlerimizin ve ebediyete irtihal etmiş gazilerimizin ruhlarına dualar edildi.