…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
21 Kasım 2019, Perşembe Adana, Türkiye

Çocuklarımız 1. Adana Çocuk Hakları Festivali’ne Katıldı


Çukurova Kent Konseyi, Hayat Paylaştıkça Güzel Kulübü, Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu, Yenilikçi Atılım Projeleri Derneği, Atlas Çocuk ve Gençlik Hakları Derneği işbirliği ile düzenlenen, Adana Çocuk Hakları Komitesi ve İl Müdürlüğümüze bağlı Kuruluşlarımızda kalmakta olan toplam 68 çocuğumuzun katılımıyla destek olduğu 1. Adana Çocuk Hakları Festivali başladı.

Çukurova Belediyesi, Orhan Kültür Merkezi'nde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. yıldönümü münasebeti ile düzenlenen festivalde, Adana Çocuk Hakları Komitesi tarafından kurulan standımızda, davetlilere çocuk haklarının neler olduğunu anlatan broşürler dağıtılarak, çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Festivalde ayrıca, Kadın ve Çocuk Hakları Derneği Kurucusu Çiğdem Akça ve Atlas Engelliler Spor Kulübü Başkanı Zehra Eruçar konuşma yaparak, Türkiye'de çocuk haklarına yönelik ihlaller üzerinde durdular.

Konuşmaların ardından çocuklar; şiirler okudu, tiyatro-konser-dans gösterileri yaptı. Yetişkinlerin büyük beğeniyle izlediği gösteriler izleyicilerden alkış aldı. Ayrıca çocuklara ikramlarda bulunulurken, çocuklar kukla ve palyaço, robotik kodlama, kültürel oyunlar, balon oyunları, boyama, karaoke, satranç gibi etkinliklerle festival tadında “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” nü kutladılar.

Festival kapsamında daha sonra "Yetişkinler İçin Çocuk Hakları" semineri verildi. Seminerde Av. Ezgi Okuyucu, "Çocuk Hakları ve Örnek Uygulamalar", Psikolog Aylin Şangün de, "Çocuk Psikolojisi ve Motivasyonu" konularında bilgiler verdi.