…
…
…
…
27 Ağustos 2019, Salı Adana, Türkiye

İl Müdürlüğümüz İl Çocuk Hakları Komitesince “Sıfır Atık Projesi” Kapsamında Düzenlenen Eğitimimiz


Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen  “Sıfır Atık Projesi” kapsamında,  İl Müdürlüğümüze bağlı Seyhan Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğümüzde etkinlik düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan proje ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedeflendi.

Bu kapsamda düzenlenen etkinlikte, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz İl Çocuk Hakları Komitesince cam, plastik, kağıt, pil vb. atıkların toplanarak türlerine göre belli noktalara bırakılması amacıyla çocuklara eğitim verildi. Proje kapsamında kuruluşumuzda 17 çocuktan oluşan gönüllü takım kuruldu.

Kuruluşumuzda gerçekleşen eğitimde, Sıfır Atık Projesi’nin içeriği hakkında çocuklara sunum yapılarak, geri dönüşüm ve çevre duyarlılığına dikkat çekildi. Etkinlikte atıkların depolanmasının çevreye olumsuz yönde etkilerinin olduğu, geri dönüştürülmesi durumunda ise ekonomiye olumlu katkılarının olacağı ve Sıfır Atık Projesi’nin ekonomiye kazandırdıkları örnek uygulamalarla anlatıldı.

Bu faaliyetlerle çocuklara doğal varlıkların korunması, tükenebilir varlıklar ile çevrenin bilinçli kullanılması, çevre dostu tüketim alışkanlıkların kazandırılması ve atık yönetimi konularında farkındalık kazandırılması hedeflendi.