…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
10 Aralık 2019, Salı Adana, Türkiye

KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Gerçekleştirildi


Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 20 Temmuz 1974 yılında Kıbrıs’a yönelik başlattığı Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilerimiz için hazırlanan ‘Milli Mücadele Madalyaları ve Beratları’ töreni Valimiz Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Adana Valiliğimiz himayesinde Adana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından Yüreğir Kültür Merkezi'nde organize edilen törene, Valimiz Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcımız Zafer Öz, İlçe Kaymakamları, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç, barış harekâtına katılan gazilerimiz ve yakınları ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra başlayan  program, KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Adana Şube Başkanı Coşkun Adaber’in konuşmalarıyla sürdü.

Daha sonra Valimiz Mahmut Demirtaş törende yaptığı konuşmada, tarih boyunca her zaman mazlumun, mağdurun yanında yer alan devletimiz ve yüce milletimizin insan onurunun yücelmesi ve çiğnenmemesi için gayret sarf ettiğini ve bu uğurda şehitler ve gaziler verdiğini ifade etti.

Vali Demirtaş, "Kıbrıs Barış Harekâtında, adaya barış, huzur ve güven götüren Kıbrıs Gazilerimize, birazdan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tevcih edilen Milli Mücadele Madalyalarını takdim edeceğiz. Öncelikle bu anlamlı törene teşrif ederek bizleri onurlandıran tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Sizlere takdim edilen bu beratlar ve madalyalar, sizlerin hatıralarının sonsuza dek unutulmayacağını gösteren, manevi değeri yüksek nişanlardır. Aziz şehitlerimizin, canları pahasına vatanımızı, milletimizi, ay yıldızlı bayrağımızı ve şanlı devletimizi koruyup kolladıklarının ispatıdır. Kahraman gazilerimizin, ölümü göze alarak verdikleri mücadelenin en güçlü delilidir. Bu madalyalar ve beratlar, sizlerin ardınızdan gelenlere bırakacağınız en kutlu mirastır. Bugün özellikle büyük devletlerin Akdeniz’deki enerji pastasından en büyük payı almak için yaptıkları mücadeleyle adını sıkça duyduğumuz Kıbrıs, stratejik konumuyla Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Özellikle 1960-1974 yılları arasında adada yaşananlara ve Rumların Kıbrıslı Türklere uyguladığı zulme dur demek amacıyla, sizlerin de aralarında bulunduğu kahraman ordumuz, 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtını gerçekleştirmiştir.

Sadece Kıbrıslı Türklere değil, adada yaşayan Rumlara da barış götüren bu ilk harekâtın ardından, 14-16 Ağustos 1974 tarihlerinde ikinci bir harekât daha gerçekleştirilmiştir. 1975’te Kıbrıs Federe Cumhuriyeti’nin ilanı ve 1983’te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla bugünlere gelinmiştir.

Türkiye dün olduğu gibi bugün de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanındadır; her daim yanında olmaya da devam edecektir. Devletimiz tüm kurumlarıyla Kıbrıs davasının takipçisidir. Kıbrıslı soydaşlarımızın hakkının ve hukukunun korunması noktasında, tüm imkânlarıyla seferberdir ve Kıbrıs Müzakerelerinde de diplomasi sahasının en güçlü, en önemli aktörüdür. 

Bu vesileyle başta Kıbrıs şehitlerimiz olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimize şükran ve minnet duygularımı ifade ediyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası tevcih olunan kıymetli gazilerimize sağlıklı ve hayırlı ömürler temenni ediyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum." dedi.

Program, Kıbrıs Gazilerimize ‘Milli Mücadele Madalyaları ve Beratları’nın Valimiz Mahmut Demirtaş tarafından verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.