…

Bakan Yardımcısı Ayşe ERGEZEN


Görevi
T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı
Göreve Başlama Tarihi
25 Temmuz 2018 , Çarşamba
Doğum Yeri
Gönen, Balıkesir
Doğum Tarihi
1980
Öğrenim

Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, İşletme-Yönetim Bilim Sistemleri

Yüksek Lisans: Bahçeşehir Üniversitesi, Küresel Siyaset

Yabancı Dil
İngilizce
Medeni Durumu
Evli - 4 çocuk annesi
Özgeçmiş

1980 yılında Balıkesir Gönen’de doğdu. Babasının görevi nedeniyle Trablus’ta başladığı ilköğrenim hayatını Gönen’de, Orta Öğrenim hayatını ise İstanbul’da tamamladı. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme-Yönetim Bilim Sistemlerinden mezun olduktan sonra İsveç Jönköping Üniversitesinde Uluslararası Ticaret eğitimi aldı. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesinde Küresel Siyaset alanında yaptı ve Oxford Üniversitesi'nde Diplomasi eğitimi aldı.

İş hayatına Finansbank’ta yönetici olarak başladı. Daha sonra kendi işini kurdu. Bu dönemde İstanbul Ümraniye Belediye Meclis üyesi olarak seçildi. 2009 yılında Başbakan Müşaviri olarak atandı. 2015 yılı Haziran Seçimlerinde Balıkesir’den milletvekili adayı oldu.

Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldı. Bu görevler sırasıyla; Üsküdar Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Temsilcilik Başkanlığı ile KADEM ve TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyeliği şeklinde olup, halen KADEM Yönetim Kurulu Yedek Üyesi, Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı ve TÜRGEV Genel Kurul üyesidir.

15 Temmuz Derneği kurucularından olup, halen Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmaktadır.

Mart 2016 tarihi itibarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı (Vekil) olarak görevlendirildi. Bakanlığın Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ve Döner Sermaye Merkez Müdürlüğü birimleri görev yaptığı makamına bağlı olup, birimlerin çalışmalarını koordine etmiştir. 25 Temmuz 2018 tarihi itibarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığı görevine atanmıştır. İyi derecede İngilizce bilen Ayşe Ergezen evli ve 4 çocuk annesidir.