…
10 Mayıs 2019, Cuma

İL MÜDÜRÜMÜZÜN 10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI MESAJI


Engellilik, sadece bireyin ya da mensubu olduğu toplumun değil, tüm insanlığın ortak sorunudur. Bundan dolayıdır ki, Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye bütün ülkelerde değerlendirilmekte ve engellilerin sorunlarına çözüm aranmaktadır.
Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu engelli vatandaşların toplum ile uyum içinde ve toplumun ayrılmaz birer parçası olmasıyla mümkün olacaktır. Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır. Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması ve engellilerimizin tüm sosyal imkanlardan faydalanabilmesi bizim için büyük önem arz etmektedir.
Engellilerimizin, yaşam becerilerini geliştirerek, kendi kendilerine yetebilmeleri, yetenekleri ve yeterlilikleri doğrultusunda eğitim imkanlarından yararlanabilmeleri, kendilerine uygun işlerde istihdam edilebilmeleri, dışlanmadan diğer bireylerle iyi ilişkiler içinde olabilmeleri çok önemlidir.
Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için, temel ihtiyaçları giderilmeli, toplumla bütünleşebilmeleri sağlanmalıdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bu hususta, âmâya (görme engelliye) rehberlik etmemizin, sağır ve dilsize anlayacakları bir şekilde anlatmamızın, ihtiyacı olanın hacetini tedarik etmesi için bildiğin yere delalet etmemizin, derman arayan dertliye yardım için koşuşturmamızın, koluna girip güçsüze (bakıma muhtaç olana) yardım etmemizin, konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade edivermemizin, bütün bunlar Allah katında ibadet olduğunu dile getirmişlerdir.
Bu duygu ve düşünlerle şehrimizde yaşayan tüm engelli vatandaşlarımıza 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle, hayat boyunca başarılarını diliyor saygı ve selamlarımı sunuyorum.