…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
25 Kasım 2019, Pazartesi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü


Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir”, “Kadın Hayatın Yarısıdır. Yarım Kalma” sözü ile 25 Kasım Günü Edirne ilimiz genelinde çeşitli etkinlikler düzenledik.

İlk etkinlik olarak; 25 Kasım günü İl Müdürlüğümüze bağlı Kadın Konukevi ve Kadın İlk Kabul Biriminde çocukları ile birlikte kalmakta olan kadınlarımız, kaldıkları yerde ziyaret edilerek, alanda çalışan meslek elemanları ve yöneticiler ile bir araya geldi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele Günü Kapsamında Edirne ilimizin en işlek caddesi olan Saraçlar Caddesinde, Edirne Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Meslek Elemanları tarafından farkındalık standı açılarak, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele” konulu görsel materyallerin dağıtımı gerçekleştirildi.

18 Kasım – 25 Kasım Tarihleri arasında, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” farkındalık çalışmaları kapsamında;

  • Yerel Medya’da, Çeşitli Kamu kurum ve kuruluşlarında “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” konulu kamu spotlarının yayınlanması sağlandı.
  • İlimiz Genelinde oynanan voleybol, basketbol, futbol vb. spor müsabakaları öncesi “Kadına Şiddete Sıfır Tolerans” yazılı pankart ile sporcuların sahaya çıkışları sağlanarak, farkındalık oluşturulması sağlandı.
  • İlimiz Genelindeki ilçe ve mahalle pazarları, esnaflar, sanayi siteleri vb. mekanlar Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzde görev yapmakta olan meslek elemanları tarafından gezilerek; “Kadına Şiddete Sıfır Tolerans, Kadına Yönelik Şiddete Hayır!, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Buradayım De!” konulu farkındalık çalışmaları yapılarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle Bakanlığımızın hazırladığı görsel materyaller vatandaşa ve esnafa dağıtıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında İl Genelinde düzenlenen çalışmalara Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, İl Müdür Yardımcıları Erdinç TOPÇU ve Sebahattin BİLGİÇ, Edirne Şiddet Önleme Merkezi Müdürü Sevgi MERT, Edirne Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet POLAT, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis MUSTAFAPAŞA ve kurum çalışanları katılım sağladı.

Gün boyunca devam eden stant faaliyetlerinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen kitaplar, el ilanları, broşürler Edirne Halkına dağıtılarak farkındalık oluşturulması amaçlandı.

Kasım ayının son haftası Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze bağlı Edirne Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü ve Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Keşan Meslek Edindirme  Kursu  kursiyeri Kadınlara, Keşan ve Süloğlu İlçelerimizde Askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşlara “Kadına Yönelik Şiddet ile Uluslararası Mücadele Günü kapsamında” eğitimler düzenlendi. Eğitimlerde,  kadına yönelik şiddetin boyutları ve türleri, şiddetin doğurduğu sonuçlar ve şiddet gören kadının başvurabileceği kurum ve kuruluşlar hakkında bilgilendirme yapıldı.