…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
06 Aralık 2019, Cuma Keşan, Edirne - Türkiye

Edirne İlçelerimizde İkamet Eden Kıbrıs Gazilerimize “Milli Mücadele Madalyaları” Verilmeye Devam Ediyor


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele Madalyaları Tüzüğü kapsamında Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Edirne İlçelerimizde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazilerimize, Kaymakamlıklar nezihinde düzenlenen törenler ile tevcih edilmeye devam ediyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Milli Mücadele yıllarında gösterilen feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve Nişanlar Yasası gereğince Bakanlar Kurulunun önerisi üzerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları 21.11.2019 tarihinde Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda, Edirne Merkez’de ikamet eden Kıbrıs Gazilerimize düzenlenen tören ile tevcih edilmişti.

Edirne İlçelerimizde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazilerimize ise Kaymakamlıklar nezihinde düzenlenen törenler ile tevcih törenleri gerçekleştirildi.

Süloğlu İlçesinde;

29.11.2019 Tarihinde Süloğlu Kaymakamı Mehmet Faruk KAZDAL, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Süloğlu İlçesinde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazileri ve yakınlarının katılımı ile Süloğlu Kaymakamlığında düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

Lalapaşa İlçesinde;

03.12.2019 Tarihinde Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Ali İMRAK, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ, Lalapaşa İlçesinde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazileri ve yakınlarının katılımı ile Lalapaşa Kaymakamlığında düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

Havsa İlçesinde;

03.12.2019 Tarihinde Havsa Kaymakamı Neslihan KISA, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ, Havsa İlçesinde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazileri ve yakınlarının katılımı ile Havsa Kaymakamlığında düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

 

Keşan İlçesinde;

06.12.2019 Tarihinde Keşan Kaymakamı Nuri ÖZDER, Keşan Belediye Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU, Keşan 4.Mknz.Piy.Tugay Komutanı Piy.Alb. Öztürk Mustafa YILMAZ,  Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Keşan İlçe Jandarma Komutanı J.Kd.Bnb. Ahmet Barış ULUCANLI, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet TEKİN, Keşan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Nergis MUSTAFAPAŞA, Keşan İlçesinde ikamet etmekte olan Kıbrıs Gazileri ve yakınlarının katılımı ile Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen tören ile Gazilerimize Tevcih edildi.

Tevcih töreninde konuşan Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ; “1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan gazilerimize, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” verilmesi kararlaştırılmıştır. Her ilimizde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Konsolosluğu olmadığından dolayı, madalyaların dağıtımı illerde Valilerin koordinasyonunda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından dağıtımı kararlaştırılmıştır. Türkiye genelinde Kıbrıs Barış Harekatına katılan, yaklaşık 45.000 gazimiz için ilk etapta ilimize gönderilen milli mücadele madalyaları ve beratları Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen tören ile Edirne Valimiz Sayın Ekrem CANALP tarafından hak sahiplerine verilmiştir. Bugün düzenlediğimiz törende milli mücadele madalya ve beratları henüz kendilerine teslim edilmeyen kahraman Kıbrıs gazilerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimizin yakınlarına madalyaları takdim edilecek. Gazilerimiz ile yakınları için onur ve gurur kaynağı olan bu madalya ve beratlar; gelecekte de çocuklarınıza hatta torunlarınıza da onur ve gurur kaynağı olacaktır. Şehitlerimiz nurlanmış, Gazilerimiz onurlanmış emanetlerimizdir…” dedi.