…
19 Mart 2019, Salı Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk: “Ankaralı İşverenlerimizin Verdiği 220 Bin İstihdam Sözünü Tutacağına İnanıyoruz”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara Valiliği tarafından düzenlenen “İstihdam Buluşması 2019” programına Katıldı. Bakan Selçuk, toplantıda Ankaralı işverenlerden bir kez daha istihdam sözü aldı. İşverenler Bakan Selçuk’a alkışlayarak karşılık verdi.

Bakan Selçuk, 2017 yılından bu yana 2 milyon ilave istihdam oluşturulduğunu hatırlatarak “2019 yılı için Cumhurbaşkanımıza geçen ay verdiğiniz 2,5 milyon ilave istihdam sözünü tutacağınıza inanıyorum.” dedi.

“2,5 milyon kişiye istihdam demek, aile olarak düşünüldüğünde 10 milyon kişiye aş demek”

Ankara’nın başkent olarak istihdamda öncü olacağına inancının tam olduğu vurgusu yapan Bakan Selçuk, 220 bin istihdam sözünü hatırlatarak “rakamları gün be gün takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, “2,5 milyon kişiye istihdam demek, aile olarak düşünüldüğünde 10 milyon kişiye aş demek. Ankara için ise 1 milyon kişiye ulaşmamız demek. İnanıyoruz ki İstihdam seferberliği sayesinde vatandaşlarımızın yüzü gülecek, milyonlarca evde tencere kaynayacak, çocuklarımız için mutlu bir gelecek inşa edeceksiniz.” değerlendirmesinde bulundu. 

İstihdamı artırarak gençlerimizin yuva kurmalarına da vesile olacağız”

Bakan Selçuk, bakanlığın aile tarafına da vurgu yaptı ve “Aynı zamanda istihdamı artırarak gençlerimizin yuva kurmalarına da vesile olacağız. Çünkü aile kurumu toplumda hem kültürel değerlerimizin taşıyıcısı hem de ekonomik kalkınmanın öznesidir. Daha fazla iş olunca gençlerimizin daha fazla aile kurmalarına da vesile olacağız.”  temennisinde bulundu.

Bakan Selçuk, Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfusun Türkiye’nin en büyük şansı ve gücü olduğunun altını çizerek “Bu gücü süratle istihdama dâhil etmemiz gerekiyor.” dedi.

“Ankara ekonominin olduğu gibi istihdamın da şehri olacak” 

Bakan Selçuk Türkiye ekonomisinin geldiği noktaya işaret ederek şöyle devam etti:

“Ekonomideki başarımızın en büyük göstergelerinden biri 2002’de 36 milyar dolar olan ihracatımızın bugün 170 milyar dolara ulaşmasıdır. Ankara ilimizin de 1,5 milyar dolar olan ihracatını aynı dönemde 5 katına çıkarak 8 milyar dolara yükselttiğini görüyoruz. Bu yükseliş artarak devam edecek inşallah. Ankara ekonominin olduğu gibi istihdamın da şehri olacak.”

“İş Yapma Kolaylığı” bakımından, dünyada 190 ülke arasından 43’üncü sıraya kadar yükseldik”

Yapılan reformların yansımalarının hızla görüldüğüne dikkat çeken Zehra Zümrüt Selçuk, “İş Yapma Kolaylığı” bakımından, dünyada 190 ülke arasından 43’üncü sıraya kadar yükseldik.” açıklamasında bulundu.

Sigortalı çalışan sayısının arttığına işaret eden Bakan Selçuk, ”2002 yılında ülke genelinde 727 bin olan sigortalı çalıştıran işyeri sayımız 1,9 milyona; aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 23 milyona yükseldi. Bu son 15 senenin en iyi seviyesi. Türkiye’de iş yapmak her gün kolaylaşıyor.” dedi.

“8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldık

Bakan Selçuk, “kolay işverenlik uygulamasının genişletilmesi, aktif işgücü programlarımızın yaygınlaştırılması ve yabancı çalışma iznine yurtdışından başvurunun kolaylaştırılması gibi hizmetlerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Başta Avrupa Birliği(AB) olmak üzere dünyadaki birçok ülke 2007’deki küresel krizin yıkıcı etkileri ile istihdam kayıpları yaşarken ülkemiz, küresel krizden bu yana yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Yükselişte istihdam seferberliğinin önemli katkısı oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Selçuk, şehirlerde de teşvik ve destekleri tanıtım çalışmalarının devam ettiğini kaydederek 360’dan fazla bilgilendirme toplantısı yapıldığını söyledi. Bakan Selçuk, bilgilendirme kitapçıklarının da dağıtıldığını hatırlatarak, TOBB; İŞKUR; ATO ve ASO’nun başlattıkları kampanyalarla istihdam seferberliğine ciddi katkılar sunduğunu dile getirdi.