…
20 Mart 2019, Çarşamba Aydın,Türkiye

Bakan Selçuk, "İstihdam Seferberliği 2019 Aydın Buluşması"na Katıldı 


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TOBB tarafından düzenlenen "İstihdam Seferberliği 2019 Aydın Buluşması"na katıldı, çağrı merkezinin açılışını yaptı.  

"Çağrı Merkezi Yıl Sonuna Kadar 700 Kişiye İstihdam Sağlayacak"  

Bakan Selçuk, 32 NET Çağrı Merkezi Aydın lokasyonunun açılışında konuştu. "Burası Türkiye, burada iş var" sloganıyla tüm vatandaşların huzur ve refahını artırmayı amaçladıklarına işaret eden Bakan Selçuk, "Çağrı merkezi yıl sonuna kadar 700 kişiye istihdam sağlayacak." diye konuştu. 

“İnsanlarımızın Yüzünü Güldüren Her Hizmet Bizim İçin Gurur Vesilesidir” 

Çalışarak, üreterek ve emeğiyle değer katarak Türkiye'yi daha güçlü bir yere taşımak için uğraştıklarını belirten Bakan Selçuk, "Bizim için başarının ölçüsü bu ülkenin her bir ferdinin evinde, işinde mutlu olmasıdır. İnsanlarımızın yüzünü güldüren her hizmet de bizim için gurur vesilesi ve kıvanç vesilesidir. Çalışarak, üreterek, sosyal dayanışmayı güçlendirerek sizlerle birlikte yarınlarımızı daha güçlü bir şekilde inşa edeceğiz." diye konuştu.  

“Türkiye Dünyanın En Büyük İlk 10 Ekonomisi Arasına Girecek” 

Türkiye'nin dünya ile birlikte büyük değişime şahit olduğunu aktaran Bakan Selçuk, bu değişimin iş hayatını da doğrudan etkilediğini dile getirdi. Hayata geçirdikleri reformlarla Türkiye ekonomisinin güçlendiğini vurgulayan Bakan Selçuk, şöyle devam etti: 

"Yatırımlar için uygun ortam oluşturarak dünya ekonomisinde daha fazla söz sahibi olma iddiamızı da sürdürüyoruz. Türkiye bu gayretler sayesinde dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girecek."  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlatılan istihdam seferberliğini anımsatan Bakan Selçuk, bu çağrı merkezinin de ilave istihdamı ilk başlatan kurumlardan olacağını dile getirdi.  

“Aileye değer, Aydın’a Değer, Türkiye’ye Değer” 

Türkiye'nin bütün bu çalışmalara değdiğini aktaran Bakan Selçuk, "Her daim dile getiriyoruz. Biz 'Aileye değer, Türkiye değer.' diyoruz. 'Aydın'a da değer.' diyoruz. Bu çalışmaların devamının gelmesini diliyoruz. Çünkü burası Aydın, burada iş var ve daha çok iş olacak." değerlendirmesini yaptı. 

Bakan Selçuk ve beraberindeki heyet açılışı gerçekleştirdikten sonra merkezi gezdi.  

“Deprem Hakkında Validen Bilgi Aldım” 

Bakan Selçuk, Aydın Ticaret Odası'nda düzenlenen "İstihdam Seferberliği 2019 Aydın Buluşması"nda da merkez üssü Denizli'nin Acıpayam ilçesi olan 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrası yetkililerden bilgi aldığını söyledi.  

Denizli Valisi Hasan Karahan ile de görüştüğünü hatırlatan Bakan Selçuk, "Çok şükür can kaybı olmadı. Bakanlığımızın personeli de şu anda sahada. Allah bir daha yaşatmasın." diye konuştu. 

Türkiye ekonomisinin çok büyük bir ivme kaydettiğini dile getiren Bakan Selçuk, son 3 yılın büyüme rakamlarında bunu gördüklerini ifade etti.  

"İhracat Rakamlarımız İyi Gidiyor" 

17-25 Aralık ve 15 Temmuz gibi büyük badireler ile 2018'deki ekonomik manipülasyonlara rağmen şu anda ekonomik büyümenin devam ettiğine dikkati çeken Bakan Selçuk, şöyle konuştu: 

"Bu dönemde birçok Avrupa ülkesini geride bırakmış durumdayız. Çalışanlarımızla, işverenlerimizle birlik ve beraberlik içinde bu yılın da yeniden güçlü bir şekilde sonuçlanacağına inanıyorum. Ekonomik verilerimiz ve iş yapma potansiyelimiz bizlere uygun zemin hazırlıyor bu sayede ihracat rakamlarımız da çok iyi gidiyor. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracat rakamımız, bugün 170 milyar dolara ulaşmış durumda. Hükümetimizin ortaya koyduğu reformların yansımalarını da uluslararası göstergelerde izlemekteyiz."  

Dünya Bankasının her yıl yayınladığı iş yapma kolaylığı endeksinden bahseden Bakan Selçuk, Türkiye'nin son 3 yılda bu alanda önemli mesafe aldığını vurguladı. 

“Türkiye, İş Yapma Kolaylığında 190 Ülke Arasında 43. Sıraya Kadar Yükseldi” 

Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti: 

"Türkiye'de iş yapmak her geçen gün daha kolaylaşıyor. Özellikle kredi alma, vergilerin ödenmesi ve sınır dışı ticaret gibi alanlardaki iyileştirmelerimiz neticesinde Türkiye, iş yapma kolaylığında 190 ülke arasında 43. sıraya kadar yükseldi. Geldiğimiz yer son 15 senenin rekorudur. İş yapmayı kolaylaştırmanın bir sonucu olarak 2002 yılında 720 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayısı 1,9 milyona, aktif sigortalı sayısı 12 milyondan 22,3 milyona ulaştı. Aynı dönemde aktif iş gücü programlarından yararlananların sayısı ise 3 milyonu aştı." 

“10 Bin Engelli ve Yaşlımıza Evde Bakım Desteği Veriyoruz” 

Aydın'da aktif sigortalı sayısının 2002 yılında 173 bin iken bugün bu rakamın 272 bine ulaştığını aktaran Bakan Selçuk, 81 bin iş yerine teşvik ve destek sunduklarını, 10 bin engelli ve yaşlı vatandaşa evde bakım desteği verdiklerini söyledi. 

“Türkiye 8.5 Milyon Kişiye İlave İstihdam Sağladı” 

Bakan Selçuk, Türkiye'nin, küresel krizden bu yana yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada olduğunu kaydetti. 

İşverenlerin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra asgari ücret düzeyinde ücretini de devlet olarak karşıladıklarını anımsatan Bakan Selçuk, "Eğer şartlar sağlanırsa izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz.  Bu yeni teşvik ile devletimiz, vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını artırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bugüne kadar görülmemiş bir istihdam teşviki sunuyor. Şimdi işverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vakti." diye konuştu.  

Programda Bakan Selçuk’a Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da eşlik etti.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla yeni bir istihdam seferberliği başlatıldığını anımsatan Hisarcıkloğlu, "Bu tarihi desteklerden faydalanın. İstihdam kampanyasına katılın. Tarihimizde böyle bir teşvik ve destek görmemiştik. Hedefimiz çok büyük ama hepiniz biliyorsunuz ki bizim inancımız 'İnsan ancak çalıştığını elde eder' diyor. İlk gelen sinyaller bizlere umut veriyor. İstihdamda pozitif ivme başlattık. Devamı da gelecek inşallah." dedi. 

"Uzun Vadeli, 50 Yıllık Hedefler Koyuyoruz" 

Nazilli ilçesinde de iş adamlarıyla yemekte bir araya gelen Bakan Selçuk, sonrasında Nazilli Ticaret Odasının yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.  

Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada, hain darbe girişimlerine, ekonomik operasyonlara, tüm engellemelere rağmen istikrarla büyüyen, adım adım yukarı tırmanan, daha da yukarı tırmanacak bir Türkiye'nin var olduğunu söyleyerek, "Önümüzde artık kısa vadeli hedefler koymuyoruz. Uzun vadeli, 50 yıllık hedefler koyuyoruz. Koyduğumuz hedefleri de çok kısa içerisinde gerçekleştiriyoruz." diye konuştu. 

“Aydın’da 17 Yılda Toplam 140 Bin Vatandaşımızın İşe Yerleşmesini Sağladık” 

Hayata geçirilen teşvik paketleri ve işverenlerin bu desteklere gösterdiği ilgiyle Aydın’ın çalışma hayatının da ivme kazandığını ifade eden Bakan Selçuk, şunları söyledi: 

"İlimizde aktif sigortalı kişi sayısının son 17 yılda yüzde 60’a yakın arttığını görüyoruz. İŞKUR aracılığıyla Aydın’da 17 yılda toplam 140 bin vatandaşımızın işe yerleşmesini sağladık.” 

Aktif iş gücü programlarından Türkiye’de 17 yılda yarım milyon kişinin faydalandığını belirten Bakan Selçuk, “Bu sayede vatandaşlarımızın edindikleri nitelikleri ve tecrübeleri geliştirerek işverenlerimizin nitelikli elemana kavuşmasın hedefliyoruz.“ dedi. 

"Hep Beraber Türkiye’yi Büyüteceğiz" 

Bakan Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:  

Bakanlık olarak İl müdürlüklerimizle, tüm teşviklerimiz ve desteklerimizle sizlerin yanındayız. Bu anlamda istihdam seferberliği hem işverenlerimiz hem de gençlerimiz için önemli fırsatlar sunuyor. Siz yeter ki üretimi ve yatırımı arttırın. Biz de devlet yeni teşvik paketimizde olduğu gibi bütün fedakarlıklardan kaçınmayarak sizlerin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Vatanımıza milletimize, üretime, yatırıma ve inşallah ilave istihdamla ülkemizi beraber büyüteceğiz. Hep beraber Türkiye’yi büyüteceğiz." 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da istihdam ve teşvik paketinden özel sektörün memnun olduğunu dile getirdi. 

Bakan Selçuk, Çocuk Yoğun Bakım Servisinin Açılışını Yaptı 

Programın ardından Dallıca Göl Parkı ve Nazilli Devlet Hastanesindeki 6 yataklı 2. Düzey Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nin açılışını yapan Bakan Selçuk, destekte bulunan hayırsever Taner Sayın'a plaket takdim etti. 

Bakan Selçuk Huzurevi Sakinleriyle Bocce Oynadı 

Bakan Selçuk, ardından huzur evini ziyaret ederek burada kalan vatandaşlarla sohbet etti. Huzurevi sakinleri ile tek tek yakından ilgilenen Bakan Selçuk, onlarla bocce de oynadı.  

Programa Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekilleri Bekir Kuvvet Erim ve Metin Yavuz, AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş da katıldı. 

Bakan Selçuk, Nazilli’de Esnafı Ziyaret Etti 

Bakan Selçuk, Nazilli ilçesinde Uzun Çarşı esnafını da ziyaret etti. Alışveriş yapan Bakan Selçuk’a bir esnaf, babası Atilla Koç ile çekilmiş fotoğrafını hediye etti. Daha sonra bir parkta vatandaşlarla sohbet eden Bakan Selçuk'a çay ikram edildi.  

Bakan Selçuk Açılışa Katıldı 

Nazilli'den İncirliova'ya geçen Bakan Selçuk, burada Özel Engelli Bakım Merkezi, Sağlık Ocağı ve Rehabilitasyon Merkezinin Temel Atma Töreni'ne katıldı. 

Burada konuşan Bakan Selçuk, böyle tesislerinin sayısının her geçen gün arttığı söyledi.  

“Engelli Bakım Merkezleri Sayımız 341 Oldu” 

Tesislerin artmasından bakanlık olarak mutluluk duyduklarını dile getiren Zehra Zümrüt Selçuk, "2002'de engelli bakım merkezi sayımız 23 iken bugün 99 engelli bakım merkezimiz ve 242 özel engelli bakım merkezi olmak üzere 341 rakamına ulaşmış durumdayız. Milletimize hizmet veren binalarımızın hizmet kalitesinin de aynı şekilde artması, iyileşmesi, imkanlarımızın gelişmesi, huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplum hedefimize giden yolda en büyük güvencemiz." diye konuştu.  

"İnsan Odaklı Bir Devlet Anlayışı Yürütüyoruz" 

Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlık olarak sürekli yeni projeler, yeni uygulamalar, yeni hizmet modelleri geliştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayarak şunları kaydetti: 

"Bugün, özel bakım merkezlerinde engelli kardeşlerimizin her türlü ihtiyacına yönelik imkanlarımız hazır ve nazır durumda. Bunda en büyük pay 17 yıldır canla başla, emek ve özveriyle millete hizmet yolunda çalışmaktan yorulmayan hükümetlerimizdir. Bizler her programımızda, ziyaretimizde, halkımıza 17 yıldır ülkemize kazandırdıklarımızı, icraatlarımızı, yatırımlarımızı anlatıyoruz. Biz diyoruz ki, her daim insan odaklı bir devlet anlayışı yürütüyoruz. Talep odaklı değil, arz odaklı bir devlet anlayışı yürütüyoruz. Vatandaşımıza ulaşmak ve dinlemek bizim her zaman önceliğimiz oldu." 

Yapılanların en büyük şahitlerinin hizmetlerden faydalanan vatandaşlar olduğuna değinen Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde vatandaşların refahının, hayat standartlarının yükselebilmesi için sahip oldukları tüm imkanları seferber ettiklerinin altını çizdi.  

Bakan Selçuk, temeli atılan tesiste yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlanacağını aktararak Aydın'ın daha fazla istihdam odaklı bir kent olmasını istediğini dile getirdi.   

Bakanlık olarak özel bakım merkezlerinde bakım alan ve bakım ücretini ödedikleri engellilere harçlık vererek mali yüklerinin azaltmaya çalıştıklarını kaydeden Bakan Selçuk, "Aylık olarak, 85 lira ila 170 lira arasında yaş gruplarına göre değişen miktarlarda destek oluyoruz. Bu desteklerden, bugün temelini atacağımız merkezimizde hizmet alacak kardeşlerimiz de yararlanacak inşallah." şeklinde konuştu.  

Bakan Selçuk, Aydın'da 5 sosyal hizmet tesisi olduğunu, yakında bunun 6'ya çıkacağını müjdeleyerek, "Biz sizlerin taleplerini dinlemeye ve sorunlarınıza çare olmaya devam edeceğiz. Bütün bu çalışmalarımızla Türkiye'nin geleceğinde huzurlu mutlu bir toplum kuracağımıza inanıyoruz. Aydın'a değer, çünkü Türkiye'ye değer." ifadesini kullandı.  

Töreninin ardından ilçedeki Şehit Fethi Sekin Sosyal Tesislerinin açılışına da katılan Bakan Selçuk, burada çocuklarla yakından ilgilendi. Bir müddet çocuklara sohbet eden Bakan Selçuk, açılış kurdelesine de çocuklarla beraber kesti.