Valimiz
 İdris AKBIYIK
 
Hakkâri Valisi

       1971 yılında Malatya`nın Doğanşehir İlçesinin Çavuşlu köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Çavuşlu Köyü İlkokulunda, orta okul ve lise tahsilini Polat Kasabasında pek iyi derece ile tamamladı
 
        1986 yılında girdiği A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü 1990 yılında iyi derece ile bitirdi. Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim dalında Türkiye`de Doğrudan Yabancı  
Sermaye Yatırımları ve İstihdam konulu tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı. Halen Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Doktorasına devam etmektedir.
 
        1991-92 yılında Polis Akademisinde bir yıllık özel eğitimden sonra, Bursa Emniyet Müdürlüğünde iki yıl Komiser Yardımcısı olarak hizmet etti. 1994 yılında Mülki idare Amirliği mesleğine intisap etti.
       
        6 ay Sinop Kaymakam adaylığı, 5 Ay Yeşilyurt Kaymakam Refikliği yaptı. Ankara`da 4 aylık İngilizce kursundan sonra 8 ay süre ile İngiltere`de inceleme-araştırma ve eğitimi amacıyla bulundu. 1,5 ay Elazığ`da
 Mülkiye Müfettişi refakatinde teftiş stajını yaptı. Afyon -İhsaniye ve Denizli- Güney ilçelerinde 8 Ay süre ile Kaymakam Vekilliğinde bulundu.
 
4 ay Ankara`da İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık kursundan sonra,
 
Rize ili İkizdere İlçe Kaymakamlığına atandı.
 
1997-1999 yılları arasında İkizdere İlçesinde,
 
1999-2001 yılları arası Elazığ-Ağın ilçesinde,
 
2001-2005 yılları arasında Diyarbakır`ın Çınar ilçesinde,
 
25.10.2005-19.10.2006 tarihleri arasında Sındırgı ilçesinde,
 
20.10.2006-11.08.2010 tarihleri arasında Yahyalı ilçesinde,
 
12.08.2010-04.08.2015 tarihleri arasında Geyve İlçesinde
 
07.08.2015-15.12.2016 tarihleri arasında  Hendek İlçesinde 
 
21.12.2016- 02.11.2018 tarihinden  Şişli Kaymakamlı olarak görev yapmış olup,
 
05.11.2018 tarihinde Hakkari Valisi olarak göreve başlamıştır.
 
        Görev yapmış olduğu ilçelerde devlet-halk bütünleşmesini en iyi düzeyde sağlayarak, bir çok ekonomik, sosyal, kültürel başarılı projeye imza atmıştır. Özellikle eğitim alanında Diyarbakır ili Çınar ilçesinde kız çocuklarının okullaşması ve kadınlara dönük kendine özgü başarılı eğitim projeleri yapmıştır. "Haydi Anne Babalar Okula projesi ile 4000 okuma yazma bilmeyen kadına okuma yazma öğretilmiş ve istihdama dönük eğitimler verilmiştir. 1000 civarında okula devam edemeyen kız çocuğunun okullaşmasını sağlamıştır. Ayrıca Çınar ilçesinde altı ayrı kan davasının barışla sonuçlanmasında aracılık yapmış, katkıda bulunmuştur. Kayseri ili Yahyalı, Sakarya ili Geyve, Hendek ilçelerinde eğitimin başarısını artırmak amacıyla "Bir Kitap Bir İnsan, "Her Çocuk Bir Etkinlik", gibi kendine has projeler uygulamış ve eğitimde bu ilçelerimiz çok üst seviyelere taşınmıştır. Kaymakam olarak görev yaptığı ilçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, modern köyler oluşturma, KÖYDES(Sayın Başbakanımızın başlatmış olduğu Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi) projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeler  başarıyla uygulanmıştır. Diyarbakır-Çınar ilçesinde eğitim alanında yapmış olduğu başarılı proje ve çalışmalar nedeniyle Milli Eğitim Bakanımız tarafında teşekkür ile ödüllendirilmiştir. Görev yapmış olduğu illerin tamamında takdirname ile ödüllendirilmiş ve Kayseri ili Yahyalı ilçesinde yapmış olduğu projeler(özellikle eğitim ve köy alt yapısı ile ilgili) "Yılın Kaymakamı Ödülüne" teklif edilmiştir. Geyve ilçesinde görev yaptığı süre içerisinde Halk-Devlet bütünleşmesini en üst düzeyde sağlamış, özellikle yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dönük Konut Projesi gibi çeşitli projeler uygulamıştır. Benzer projeler Hendek ilçesinde de uygulanmıştır.
 
        Avustralya Devletinde 2 ay süre ile adli, idari, siyasi ve ekonomik yapısı açısından incelemeler de bulunmuş, Afganistan Devleti Meydan-ı Vardak vilayetinde 10 gün süre ile valilik ve kaymakamlık personellerine Türkiye`nin idari yapısı konularında eğitim semineri vermiştir. İleri derecede İngilizce bilmekte olup, öğretmen Sevim Akbıyık ile evli ve 3 çocuk babasıdır.
 
        Devlet Memurluğunda 27. yılında Mülki İdare Amirliğinde ise 25. yılında olan İdris Akbıyık 1. Sınıf Mülki İdare Amiridir.