T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Güncellenen web site adresimiz "www.aile.gov.tr" ile devam etmek için aşağıdaki butonu kullanınız.

Tıklayın

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Güncellenen web site adresimiz "www.csgb.gov.tr" ile devam etmek için aşağıdaki butonu kullanınız.

Tıklayın

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Güncellenen web site adresimiz "www.aile.gov.tr" ile devam etmek için aşağıdaki butonu kullanınız.

Tıklayın

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Güncellenen web site adresimiz "www.csgb.gov.tr" ile devam etmek için aşağıdaki butonu kullanınız.

Tıklayın
…
…
16 Ekim 2020, Cuma Ankara, Türkiye

“İş Sağlığı ve Güvenliği Kapsamında Covid-19 Yaklaşımları ve İyi Uygulamalar Paneli”nde İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sn. Cafer UZUNKAYA İş Sağlığı ve Güvenliğinde Yapılan Güncel Çalışmaları ve İşbirliklerini Aktardı


Tüm çalışanları kapsayan, koruyucu ve önleyici yaklaşımı esas alan mevzuat altyapısı ile süreçlere tüm tarafların aktif katılım sağladığını ifade eden UZUNKAYA, bu başarılı programı organize eden ve sınırlı sayıda temanın yer aldığı foruma İSG başlığını dahil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonuna teşekkürlerini iletti. Özellikle pandemi sürecinde birlikte sektörel çalışmalar yürütmekte olduğumuz TİSK üyesi sendikalardan başta İNTES, KİPLAS, MASİS’e ve Mikrocerrahi Vakfına teşekkür etti.

Sayın Bakanımızın da ifade ettiği üzere pandemi ile İSG’nin ve önleyici yaklaşımın, tedbir alma ve tedbirlere uymanın öneminin yeniden anlaşıldığını belirterek salgının sürecinin başlaması ile İSG konusunda yapılması gerekenleri oluşturduğumuz Bilimsel İstişare Kurulu ile yürütmeye başladığımızı ve çalışmalarımıza devam ettiğimizi aktardı.

Bakanımızın İSG konusunda gösterdiği özel hassasiyet doğrultusunda yaklaşık 45.000 İSG profesyonelimizin sahada gerekli önlemlerin alınması için seferberlik ruhu ile çalıştığını belirten Sn. Uzunkaya İSG Profesyonellerine bu süreçte gösterdikleri özveriden dolayı teşekkür ederek, işverenlerimize en önemli danışmanlarının İSG Profesyonelleri olduğunu, İSG’nin ek bir maliyet değil sürdürülebilir bir çalışma hayatının vazgeçilmezi olduğunu tekrar hatırlattı. Bu kapsamda özellikle madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi için yürüttüğümüz 17.6 milyon Avro bütçeli Özellikle Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projemizin ilk fazının hayata geçiyor olduğunu ve başvuruların 25 Ekim 2020’ye kadar yapılabileceğini aktardı.

Sürecin hemen başında dünyadaki gelişmeleri de takip ederek; kişisel koruyucu donanımların piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerini arttırdığımızı, yerli imalatçılarımızın yurtdışı ürün belgelendirme zorunluluğunu ortadan kaldırmak için onaylanmış kuruluşların kapsamlarını genişlettiğimizi ve sağlık çalışanlarının korunması için ilgili taraflarla özveri çalışmalar yürüttüğümüzü aktardı.

Uluslararası düzeyde gelişmelerin takibi noktasında 32 ülkeyi izleyerek, bilgi paylaşımı, en güncel bilgilerin çalışma hayatımıza sunulabilmesi için ulusal ve uluslararası ilgili tüm paydaşlar ile işbirlikleri yaptığımızı vurgularken; iş sağlığı ve güvenliğinde yeni nesil eğitim metotlarının kapılarını TİSK’le birlikte araladığımızı ve herkes için erişilebilir hale getirdiğimizi ifade etti. TİSK Akademi’nin İSG’de doğru, güvenilir ve nitelikli bilginin adreslerinden biri olması için uzmanlık, içerik, bilgi yönünden her tür desteği vermeye Genel Müdürlük olarak hazır olduğumuzu ifade eden UZUNKAYA, tüm katılımcılara sağlıklı ve güvenli günler temenni etti.