…
…
…
…
…
…
30 Kasım 2018, Cuma

İSGAP Kapanış Toplantısı Düzenlendi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığınca 2016-2018 yılları arasında yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Projesi (İSGAP) çalışmaları tamamlandı.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü  Eski İş Sağlığı ve Güvenliği genel Müdürü Op. Dr. Orhan KOÇ  iş sağlığı ve güvenliği konusunun önemini vurgulayarak, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi konusunda alınması gereken mesafeler olduğunu dile getirdi.

Engellilerin istihdamında da iş sağlığı ve güvenliğinin önemine işaret eden Koç, şunları belirtti:

"Engelli istihdamı ve sosyal hayata katılmasını önemsiyoruz. Bu açıdan baktığımızda şu anda kamuda 53 bin 904 engelli birey çalışıyor. İnşallah yakında 2 bin 500 kişilik daha bir kura yapılacak, bu sayı daha da artacak. Kamuda engelli kardeşlerimiz çalışırken, onların çalışma ortamlarının oluşturulması, iş sağlığı güvenliği konusunda onlara yönelik eğitimlerin yapılması önemlidir."

Özel sektörde 110 bin engellinin çalıştığına işaret eden Koç, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili dokümanların oluşturulmasının yararlarını anlattı.

İş yerlerine erişilebilirliğin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu anlatan Koç, engelli bireylerin iş hayatına katılması noktasında iş güvenliği konusunun daha da yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Kurt ise konuşmasında, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yeterince gelişmediği sektörlerde isg kültürünün yaygınlaştırılmasında bu projenin önemli bir rol oynadığını belirterek, iş kazaları ve meslek hastalıklarının bütün dünyada oldu gibi ülkemizde de çalışma hayatının vazgeçilmez mücadele alanı olduğunu söyledi. Kurt, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu alandaki mücadele de başarılı olmak için sonuçta alınacak nihai netice, güvenlik kültürünün oluşturulmasıdır. Bunun için farkındalığın artırılması gerektiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Bu projeyi sonlandırdık fakat bu ve buna benzer alanlarda yeni bir projelerimiz devam edecektir. Yeni bir projeye önümüzdeki 6 aylık süreçte başlamayı düşünüyoruz. Bu proje ile yer altı madenlerinde yüzde 24 gibi bir alanı kapsayacak çalışmaya ulaşmayı düşünüyoruz. Yüzde 36’lık bir çalışan sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu süreç içerisinde hep birlikte çalışarak, ülkemizdeki insan kaynağının sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışma hayatlarını devam ettirmelerine katkı sağlarız.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Erol Tekçe’de yaptığı konuşmada, projenin çıktılarına ilişkin verileri paylaştı.

Projenin 2 milyon bütçe ile yapıldığını aktaran Tekçe, "5 sektörde, 9 ilde, 56 firma ile 2 bin 667 adet iş hijyeni, fiziksel, kimyasal sektörler dalında ölçümler, 604 sağlık taraması yapılmıştır. Bu sağlık taramaları kapsamında 5 bin 778 çalışana işitme testi, bin 482 çalışana toksikoloji testi yapılmıştır." diye konuştu.

Ayrıca illerde iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına proje kapsamında eğitimler verildiğini de ifade eden Tekçe, bu konuda 5 sektörde rehberlerin yayınlandığını aktardı. İSGAP sonuç raparonunun önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşılacağını da söyledi

Toplantıda Sağlık Başkanlığı Çalışan Sağlığı Daire Başkanı Ahmet Özlü, diğer sektörlerin de bu projenin sonuçlarını iyi değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu alanda örnek alabilecek uygulamaların sürdürülmesi önem taşımaktadır. Sağlık Bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte özellikle meslek hastalıklarına giden süreçte işi geriye döndürme noktasında mesleki maruziyeti ele alan çalışmalar yürütmektedir” dedi.

 

Proje kapanışında katılımcı firmalara Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü  Eski İş Sağlığı ve Güvenliği genel Müdürü Op. Dr.Orhan Koç, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcıları Burhanettin Kurt, Furkan Yıldız ve İSGÜM Başkanı Erol TEKÇE tarafından teşekkür belgeleri takdim edilerek program sona erdi.