Reyhan ŞENGÜN
İl Müdür Yardımcısı

(Kadın Hizmetleri Birimi)

 

 

Ekim 1973 Ankara doğumlu. Ortaokul ve liseyi Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu. Hacettepe Üniversitesi’nde Felsefe eğitiminin ardından Eğitim Yönetimi yüksek lisansını yaptı. Temel senaryo eğitimi, ileri senaryo eğitimi ve bilirkişilik temel eğitimleri aldı.  Çalışma hayatına 1991 yılında ulusal basın kuruluşlarında muhabir olarak başladı.  Daha sonra liselerde felsefe, psikoloji, sosyoloji ve mantık öğretmenliği yaptı.

2005 yılında Türkiye’nin ilk tersine kaynaştırma model okulu olan M.E.V Gökkuşağı İlkokulunda müdür yardımcısı olarak başladığı yöneticilik hayatına, Milli Eğitim Bakanlığı  AB Projeler Şube Müdürü ve Strateji Geliştirme Şube Müdürü olarak devam etti.

2008 Yılında Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı olarak atandı. 2012 yılından itibaren,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanlık Müşaviri, ASPB Üstün Yetenekli Bireyler Komisyonu Üyesi olarak çalışma hayatına devam etti.

Yönetim Becerileri, Proje Döngü Yönetimi, Öğrenci Merkezli Eğitim, Felsefe Olimpiyatları Komisyonu, Engellilerin Okullardaki Engelleri, Öğretmenlik Uygulaması, Mantık Programı Hazırlama, Milli Eğitim Bakanlığı MEBGEP Çalışmaları, Stratejik Plan Hazırlama, çok sayıda Commenius Okul Projesi, Haydi Kızlar Okula Projesi, Çocuk Dostu Okul Projesi, Engelsiz Türkiye Projesi, Ulusal Engelliler Veritabanı Projesi, Engellilerin Sorun ve Beklentilerini Araştırma Projesi, Türkiye’de Engelliliğe Dayalı Ayrımcılıkla Mücadele Projesi, Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunu Geliştirme Projesi, Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması için Ücretsiz Taşınması Projesi, Türk İşaret Dilinin Oluşturulması Projesi, Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası,  Engellilerin Devlet Memuru olarak İstihdamının Artmasına Yönelik Çalışmalar, Engellilikle ilgili TSE Standatlarının Oluşturulması Çalışmaları, Bakım Hizmetleri Eylem Planı, Engellilerin İstihdam Eylem Planı, katıldığı bazı çalışmalardır.

Ayrıca,   2. Özürlüler Şurası olan “ Yerel Yönetimler ve Özürlüler’ Konulu Şurada Bakım Hizmetleri Komisyonu Başkan Yardımcısı,

 “ Bakım Hizmetleri’  Konulu 3. Özürlüler Şurası’nda Eğitici ve Bakım Personeli Eğitimi Komisyonu Başkan Yardımcısı

Türkiye’deki son Özürlüler Şurası olan “İstihdam’ konulu 4. Şurada, Şura Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev almıştır.

Ayrıca, çeşitli yayınevlerinden çıkan 4 kitabı, 3 uzun metraj sinema senaryosu,  belgesel senaryoları vardır.   Kamu Yararına Dernek olan SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği) Kurucu üyesi ve 1 çocuk annesi olan Reyhan Şengün, 9 Ocak 2020 itibariyle İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı V.  olarak göreve başladı.