…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
26 Haziran 2019, Çarşamba

135 Kıbrıs Gazimize Madalya ve Beratları Takdim Edildi


İlimizde Kıbrıs Barış Harekâtına katılan Gazilerimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Mücadele Madalyası ve Beratı tevcih töreni İl Müdürlüğümüz tarafından Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlendi.

Törene Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Alb. Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr.Rahmi Galip Vidinlioğlu, Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Abdullah Savaş, SGK İl Müdürü Zafer Şimşek, Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Kıbrıs Gazileri, Gazi Yakınları, Siyasi Partilerin Temsilcileri ile vatandaşlarımız katıldı.

Programda; Gazilerimizin madalyalarıyla birlikte kendilerine takdim edilecek olan Berat, aşağıdaki şekilde okunmuştur.
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına halklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Milli Mücadele yıllarında gösterilen feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve nişanları Yasası gereğince, Bakanlar Kurulu’nun önerisi üzerine bu madalya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası şahsınıza tevcih edilmiştir.”
Programda, Kastamonu Valimiz Yaşar Karadeniz, Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu ve İl Müdürümüz Abdullah Savaş birer konuşma yaptılar.

Kıbrıs Barış Harekatında yapılan kahramanlığın bir şükran ifadesi olarak gönderilen madalya ve beratları gazilere tevcih eden Vali Karadeniz; Vatanın gazi ve şehitlerin omuzları üzerinde yükseldiğini dile getirerek, “Zaman zaman Gazilerimiz ve şehitlerimizle ilgili törenler yapıyoruz bunların hepsi farklı cephelerde farklı meydanlarda verilmiş mücadeleler sonucu şehitlik ve gazilik unvanlarına kavuşmuşlardır. Daha önceki konuşmalarımda belirttiğim gibi, aslında bu mücadelelerin hiç birisi birbirinden ayrı birbirinden kopuk değildir. Tıpkı daha önceki 18 Mart törenlerinde belirttiğim gibi bizim Azerbaycan’daki, Karabağda yaşanan sıkıntılar nasıl Türkiye Cumhuriyeti Orta Asya’yla olan bağlantıları koparmaya yönelik bir çaba ise ki oda bizim için milli bir davadır. Bugün Irak’ta ve Suriye’de yaşananlar, yine ülkemizde yaşanan terör olayları Türkiye’yi nasıl Ortadoğu coğrafyasından koparmaya yönelik bir çabaysa Kıbrıs ve Ege adaları konusunda bizim yine etrafımızı emperyalist bir düşünceyle çevrilmesi çabasının bir sonucudur. Dolayısıyla Kıbrıs’ta 1974’de verilmiş olan o kahramanca mücadeleyi bu çerçevede okumak ve anlamak gerekiyor. Oradaki soydaşlarımız bir baskı altındaydılar ve belki o gece o çıkartma yapılmamış olsaydı bugün Kıbrıs’ta Türk varlığı diye bir varlıktan bahsedilemeyecekti. Kıbrıs tamamen bir yunan adasına dönüşecekti. Bugün de zaman zaman belki uluslararası arenada zorluklar yaşayabiliriz, sıkıntılara maruz bırakılabiliriz ama biz ülkemizin ve milletimizin geleceği için ve çocuklarımız torunlarımız için o zorlukları da gerekirse yaşarız ve o zorluklardan tekrar çiçek açarak, filizlenerek daha güçlü bir şekilde tarih sahnesinde yerimizi almasını her zaman nasıl daha önce başardıysak bundan sonra da ben o zorlukları yeneceğimize inanıyorum. Dolayısıyla tüm bu mücadelelerde Kıbrıs’ta, İstiklal Savaşımızda, Kore’de ve terörle mücadelede, Suriye’de ki cephelerde mücadele veren tüm askerlerimizi, kahramanlarımızı, gazilerimizi tebrik ediyorum. Şehitlerimize ve hayatlarını kaybetmiş olan gazilerimize de Allahtan rahmet diliyorum. Hepinize bu milli ve kutsal mücadelede aktif olarak görev aldığınız için şükranlarımı sunuyorum. Madalyanız hepinize, ülkenize, ailenize hayırlı ve uğurlu olsun. Sağ olun var olun.’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmasına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendinin ve Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürümüz Sayın Selim Çelenk beyin selamlarını ileterek başlayan İl Müdürümüz Abdullah Savaş,  “Bugün, Kahraman Kıbrıs gazilerimize madalyalarını tevcih etmenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz.  Geçmişten bugüne mazlum coğrafyaların umudu, barış ve adaletin savunucusu bir medeniyete sahibiz.  Gazi milletimiz, 15 Temmuz'da sahip olduğu iman ve cesaretle hainlere karşı koydu.  Kadını, genci, yaşlısı çıplak elleriyle tankları durdurdu. Kurşunlara göğsünü siper etti. Tüm dünyaya söz konusu vatan olduğunda neler yapabileceğimizi gösterdik.  Yarın da, hangi coğrafyada ihtiyaç duyulursa, yine zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğimizden hiç şüphemiz yok.  Gazilere baktığımızda yüce bir inancın ve şanlı bir tarihin yansımalarını görüyoruz, gazilerimiz için büyük bir aşk ile çalışıyoruz / çalışmaya devam edeceğiz. Bugün, KKTC tarafından hazırlanan ve mücadelenin nişanesi olan Milli Mücadele Madalyalarını takdim için bir araya geldik.  Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan ve Kastamonu’muzda ikamet eden toplam 227 gazimiz bulunmaktadır. Hayatta olan gazilerimizden madalyalarını almak için müracaatta bulunanların madalyaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlandı.  Bugün, 133 Kıbrıs Gazimize madalyalarını tevdi edeceğiz.  Geriye 94 Gazimiz kalıyor. Bu Gazilerimizden bir kısmı KKTC’ye gittiklerinde madalyalarını aldılar. Kastamonu’muzda ikamet eden ancak vefat eden gazilerimizin yakınları ile hayatta olan gazilerimiz, İl Müdürlüklerimize müracaat etmeleri halinde madalyaları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanarak kendilerine teslim edilecektir. Milli Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız, sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalyalar aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir.  Şehitlik ve Gazilik herkese nasip olmuyor. Kendinizle gurur duyun, Türkiye Cumhuriyeti de sizlerle gurur duyuyor.” dedi.