…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
16 Temmuz 2019, Salı

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinliklerinde Şehitlik Ziyareti Gerçekleştirildi


İlimizde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri kapsamında Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz ve protokol üyeleri tarafından Şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

Şehitlik ziyareti programına Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in yanı sıra, Eşi Zehra Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Müdürümüz Abdullah Savaş, Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı Ali Cesuroğlu, İl Müftüsü Ahmet Süzen, Huzurevine kalan yaşlılarımız, Kurum bakımında kalan çocuklarımız, Şehit aileleri ve Gaziler, siyasi partilerin temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz Türk milletinin bir kaos içine sürüklenerek bölgeyi yeniden dizayn etmek isteyenlerin bir oyunuydu diye sözlerine başlayan Vali Karadeniz; ‘’ Ama biz bu oyunu ilk defa 15 Temmuzda yaşamadık. Tarihimize baktığımızda ta 2000-3000 yıl öncesine gidildiğinde biliyorsunuz Hunlarla başladı tarihimiz ve tarih kitapları hunların zayıflaması ve güç kaybetmesini mücadele ettikleri Çinlilerin Hun beyleri arasına nifak sokmaları ve bu nifak sonucunda da hun beylerinin birbirlerine düşürülmeleriyle Hunların dağıldığı ve yıkıldığı söylenir. Daha sonraki süreçlerde de bunlar yaşanmıştır. Diğer Türklerin kurmuş olduğu devletlerde de aynı sıkıntılar olmuştur. Örneğin 12.yy.’da Anadolu tam bir parçalanma dönemi yaşamış ve birçok beylik kurulmuş. Aynı sebeplerle parça parça beylikler tarafından idare edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğuna baktığımızda en güçlü zamanlarda dahi Anadolu’da ve başka yerlerde zaman zaman isyanlar çıkarılmıştır. Örneğin Celali isyanları yıllarca Anadolu’yu kasıp kavurmuştur. Ama buna rağmen Osmanlı idaresi gücünü kuvvetini koruyarak bu isyanları zaman içerisinde bastırmayı ve ayakta kalmayı başarmıştır. Türkiye Cumhuriyetinde de aynı süreci yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Bunu bileceğiz. Onun için aramıza sokulmak istenen bu nifak tohumlarının aleti olmama konusunda hepimiz akıllı olmak zorundayız. İçimizde inanç, siyasi düşünce, mezhep veya farklı nedenlerle muhakkak ayrılık yapmak isteyenler, birbirimize düşürmek isteyenler olabilir. Bilin ki bunu her kim yapıyorsa bu millete hainlik yapıyordur. Eğer Türk milleti birlik ve beraberlik içinde olursa bu millete zarar verme imkanları yok bütün dünya bunun farkında. Yeter ki bizde bunun farkında olalım. Eğer bizde bunun farkında olursak bir daha 15 Temmuzları yaşamayız diye düşünüyorum ve bu vesile ve bu duygularla birlikte 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.’’ İfadelerini kullandı.

Vali Karadeniz eşi Zehra Karadeniz burada şehit aileleriyle bir süre sohbet ettikten sonra Şehitlerimizin kabirlerine tek tek gül bırakarak dua etti.
Ziyaret programı, Eligüzel Camii İmam Hatibi Mustafa Yalçın tarafından Kuran-ı Kerim okunması ve ardından İl Müftü Ahmet Süzen tarafından dua edilmesi ile sona erdi.