…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
18 Kasım 2019, Pazartesi

40 KIBRIS GAZİMİZE MADALYA VE BERATLARI TAKDİM EDİLDİ


Kastamonu’da Kıbrıs Barış Harekatına katılan Gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından gönderilen milli mücadele madalyası ve beratı tevcih töreni yapıldı.

Törene Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Personel Alb. Gamze Aydoğdu,

Belediye Başkan V. Mehmet Yurt, Vali Yardımcıları Ünal Kılıçarslan ve Vedat Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, 5’inci Jandarma Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Orhan Sırma, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Müftüsü Ahmet Süzen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Abdullah Savaş, İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şube Başkan Vekili Hüseyin Mahmutoğlu, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, protokol mensupları ve Kıbrıs Gazileri ile aileleri katıldı.

 

Programda; Gazilerimizin madalyalarıyla birlikte kendilerine takdim edilecek olan Berat, aşağıdaki şekilde okunmuştur.

 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına halklı gurur kaynağı olmasından dolayı, Milli Mücadele yıllarında gösterilen feragat, fedakarlık ve kahramanlığın bir ifadesi olarak 56/2000 sayılı Madalya ve nişanları Yasası gereğince, Bakanlar Kurulu’nun önerisi üzerine bu madalya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası şahsınıza tevcih edilmiştir.”

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Abdullah Savaş, sözlerinin başında, dün aramızdan ayrılan 15 Temmuz Gazimiz Muhittin ÖRNEK, tüm Şehitlerimiz ve Allah’ın rahmetine kavuşmuş tüm Gazilerimizi rahmet ve saygıyla andığını belirtti.

Sözlerine “Dün ki cenaze törenine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcımız Ahmet KOCA ile Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürümüz Sayın Selim ÇELENK katılmışlardır. Yoğun programlarına rağmen ilimizde iki STK’yı ve iki şehit ailemizi ziyaret ettiler. Akşam Ankara da programları olduğu için döndüler. Tüm şehit yakınlarımıza ve gazilerimize Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK’ un ve kendilerinin selamlarını iletmemizi istediler” diyerek devam etti.

 

Sayın Bakan Yardımcımızın ziyaret sırasında verdiği bilgileri paylaşan İl Müdürümüz Abdullah Savaş; “Şehit Yakınları ve Gazilerimizin sorunlarını konuşmak üzere 27-28 Kasım tarihlerinde bir çalıştay yapılacağını, kısa orta ve uzun vadede yapılabilecek olanların yapılacağını ifade ettiler. Bu vesile ile de bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Bugün, Kahraman Kıbrıs gazilerimize madalyalarını tevcih etmenin gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Geçmişten bugüne mazlum coğrafyaların umudu, barış ve adaletin savunucusu bir medeniyete sahibiz. Tarih boyunca tüm dünyaya söz konusu vatan olduğunda neler yapabileceğimizi gösterdik. Yarın da, hangi coğrafyada ihtiyaç duyulursa, yine zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğimizden hiç şüphemiz yok. Gazilere baktığımızda yüce bir inancın ve şanlı bir tarihin yansımalarını görüyoruz, gazilerimiz için büyük bir aşk ile çalışıyoruz / çalışmaya devam edeceğiz.

Bugün, KKTC tarafından hazırlanan ve mücadelenin nişanesi olan Milli Mücadele Madalyalarını takdim için bir araya geldik. Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan ve Kastamonu’muzda ikamet eden toplam 227 gazimiz bulunmaktadır. Hayatta olan gazilerimizden madalyalarını almak için müracaatta bulunanların madalyaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlandı. 25 Haziran 2019 tarihinde 133 gazimize madalyalarını tevdi ettik. Bugün, ise 40 Kıbrıs Gazimize madalyalarını tevdi edeceğiz. Milli Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız, sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalyalar aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir. Bugün aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 36’ıncı kuruluş yıldönümü kutlanıyor.

Şehitlik ve Gazilik herkese nasip olmuyor. Kendinizle gurur duyun, Türkiye Cumhuriyeti de sizlerle gurur duyuyor” dedi.

Konuşmasına “Bu vesileyle, Kıbrıs Barış Harekatı başta olmak üzere canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, sözlerimin sonunda kahraman gazilerimiz başta olmak üzere hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek son verdi.

Sonrasında Kastamonu Milletvekilimiz Sayın Metin Çelik ve Kastamonu Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşma yaptılar.

İçinde yaşadığımız coğrafyada birçok yönden biz milli mücadele süreci içindeyiz diye sözlerine başlayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz; ’’Milli mücadelemiz kurtuluş savaşıyla aslında tam olarak bitmemişti. O zaman Lozan anlaşması ile alabileceklerimizi almamız gerekenleri aldık ama onlar emperyalist ülkeler verdiklerini kendilerince vermiş saymadılar. Onlar onu o şartlarda vermek zorunda kaldıkları için verdiler ve bunu tekrar bir gün geri alma beklentisini hiçbir zaman için hafızalarından silmediler. Kıbrıs’ta bizim bu milli davalarımızdan birisidir. Kıbrıs’taki 1974 yılında yapılan barış harekâtı sadece oradaki soydaşlarımızın bağımsızlık mücadelesi, özgürlük mücadelesi değildi ebetteki onların bağımsızlığı ve özgürlüğü açısından bu mücadelenin verilmesi gerekiyordu ama bu aynı zamanda Türkiye’yi çevreleyen bu şer hattına karşı ayrı bir direnç noktası oluşturma mücadelesiydi. Tıpkı bugün barış pınarı hareketi ile oluşturulmaya çalışılan güvenlik koridorunda olduğu gibi. Şuanda görüyoruz ki Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmasına girişen ülkeler el ele vermişler orayı kendilerince paylaşmaya çalışıyorlar ve bundan Türkiye’yi ve Kıbrıs Türklerini mahrum etmeye çalışıyorlar. Bugün yaşanan bu olaylar bile 1974 yılında yapılan bu harekâtın çok maksatlı bir harekât olduğunun önemli bir göstergesidir. Eğer o gün o harekât yapılmamış olsa ve orada Türk toprağı bulunmuyor olsa biz bugün bu mücadeleyi verirken bir kanadımız kırık vaziyette o mücadeleyi verecektir ama şuanda gururla mücadele veriyoruz çünkü orası aynı zamanda bir Türk toprağıdır. Sizin 1974 yılında Kıbrıs’ta vermiş olduğunuz bu kahramanca mücadele 1983 yılının 15 Kasım’ında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilanıyla neticelendi. Bugün Kıbrıs’ın Kuzey’inde Türkiye’nin o bölgede ki haklarını, hukukunu savuna bildiği bir devletin kurulmasına bu harekât vesile olmuş oldu. Biz sizleri ve diğer gazilerimizi bu anlamda orada vermiş olduğunuz kahramanlıklardan dolayı hiç unutmadık. Görüyoruz ki sizi Kıbrıs Türkleri de unutmamışlar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti de unutmamış. Burada bir süre önce 133 gazimize yine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin göndermiş olduğu devlet nişanını takdim ettik. Bugünde 401 gazimize daha bu devlet nişanı takdim törenini birlikte gerçekleştiriyoruz. 1974 yılında yapmış olduğunuz bu mücadeleden dolayı tüm Kıbrıs Gazilerimize, yine diğer cephelerde terörle mücadelede, 15 Temmuz’da hayatını ortaya koyarak ölümüne memleketini savunan tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum, şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum madalyalarınızın size ailelerinize ve tüm yakınlarınıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.