…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
21 Aralık 2019, Cumartesi Kastamonu Kurşunlu Han Otel

“SOSYAL UYUM PROJESİ“ KAPSAMINDA 200 ÇOCUK KAHVALTIDA BULUŞTU


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın ''Sosyal Uyum Projesi'' kapsamında söz konusu projeden faydalanan ilimizdeki Suriyeli, Afganistanlı,  Pakistanlı, Kazakistanlı ve Kırgızistanlı çocuklarımız için Kurşunlu Han Otel’de kahvaltı programı düzenlendi.

Programa Vali Yardımcısı Sn. Mustafa Taş, İl Müdürümüz Abdullah Savaş ve eşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yaşar Dolapcı katıldı.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu çocukların toplumsal entegrasyonunun sağlanması, çocuklar arasında sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, akran zorbalığının önlenmesi, bir arada yaşama ve hoşgörü kültürünün geliştirilmesi amacıyla; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF tarafından yürütülmekte olan “Sosyal Uyum” projesi kapsamında İlimizde 2018 yılından bu yana çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde yürütülmüş olan “Ortaokulda Öğrenim Gören Öğrencilere Şarkılarla Türkçe Dil Eğitimi” kapsamında çalışmalara katılan ve okullarında eğitim – öğretimlerine devam etmekte olan yabancı uyruklu çocuklarımızın, Kastamonu İl Çocuk Hakları Komitesinde yer alan çocuklarımızın, Kastamonu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde ailesinin yanında olup Sosyal Ekonomik Destek alan ve 2018 yılından bu yana “Okul Destek Projesi” kapsamında çalışmalar yürütülen çocukların tanıştırılması ve bundan sonra yapılacak olan etkinliklerde birlikte yer almalarının sağlanması amacıyla ikincisi düzenlenen kahvaltı etkinliği 200 çocuğumuzun katılımıyla Kurşunlu Han Otel’de gerçekleştirildi.

23 Ağustos İlköğretim okulu öğrencileri tarafından oluşturulan Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölüm Başkanı Doç.Dr. Sıtkı Akarsu Başkanlığındaki koro ekibi tarafından müzik dinletisi düzenlendi. Program sonunda çocuklar parmak boyalarla hazırlanan beyaz platforma el baskıları yaparak eğlenceli vakit geçirdiler.