…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
11 Ekim 2019, Cuma Kocaeli, TÜRKİYE

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü “GÖRÜN BİZİ PROJESİ” İlimizde başladı


   Erken yaşta ya da zorla evlendirilme konusunda sosyal bilinç oluşturmak adına 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü öncesinde anlamlı bir proje başlatıldı. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun erken yaşta evlendirilen kız çocuklarına yönelik başlattığı toplumsal sorumluluk projesi Görün Bizi için, Kocaeli Valiliği himayesinde Kocaeli Barosu, Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ortaklığında Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda özel bir panel düzenledi.

  Panele Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy ve eşi Sayın Hülya Aksoy, Vali Yardımcısı Sayın Suat YILDIZ, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Yaşar ÇAKMAK, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sayın Osman ASLAN, İl Emniyet Müdürü Sayın Veysel TİPİOĞLU, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sayın Nur VELİDEDEOĞLU Kavuncu, Kocaeli Barosu Başkanı Sayın Bahar CANDEMİR GÜLTEKİN, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nilay COŞGUN, Kocaeli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Bekir YÜMNÜ, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Fehmi Rasim ÇELİK, Soroptimist kulüpleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    Programda ayrıca konuya dikkat çeken “Çocuk ve Evlilik, Çocuk ve Gelin” kavramları neden yan yana olmamalı temalı bir panel düzenlendi. İletişimci Sevda Solak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; Kocaeli Barosu’ndan Avukat Buse ARSLAN, Psikiyatrist Dr. Duygu BİÇER, Kocaeli Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Resmiye ÖZDİLEK, Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Tuğba UĞUR ÇİNAL konuşmacı olarak yer aldı.  Çocuk yaşta evlilik kavramı psikolojik, sosyal, fizyolojik ve hukuki açıdan ele alındı.

 Projeye destek veren sanatçı Göksel de programda hazır bulundu. Görün Bizi Projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Göksel, “Ne zaman kız çocuklarının zorla ya da erken evlendirilmesine tanık olsam sarsılıyorum. Onları koruyamadığımızı düşünerek kalbim acıyor.  Bu nedenle de konuya destek vermeyi çok istedim. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nu böylesi çok hassas bir konuda farkındalık yaratacak bir projeye başladıkları için tebrik ediyorum. Bu farkındalığın ve uygulamaların toplumun en küçük birimi ailelere kadar inmesi, toplumsal bilincin artması bizim için çok değerli” dedi.

   Program, Soroptimist kadınların proje logosu basılı özel duvaklarla ‘Görün Bizi Manifestosu’nun okunmasıyla son buldu.  

    Proje, Kocaeli’nde ebeveyn ve yetişkinlere yönelik gerçekleştirilecek bilinçlendirme eğitimleri ile devam edecek. Projenin ilk etabı  sonrasında Adana, Ankara, Antakya, İstanbul, İzmir, Mersin ve Samsun olmak üzere Türkiye’nin diğer şehirlerinde de uygulanması amaçlanıyor.