…
…
…
…
…
…
…
…
25 Kasım 2019, Pazartesi Battalgazi, Malatya

‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ farklı etkinliklerle kutlandı.


İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme Merkezi ve Kadın Konukevi tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ farklı etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda ilk etkinlik Malatya Park Alışveriş Merkezinde el sanatları sergisi ve el boyama etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliklerin ardından Malatya İnönü Üniversitesi Oda Orkestrası tarafından Kongre Kültür Merkezinde müzik dinletisi etkinliği gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen etkinliklere Vali Aydın Baruş'un eşi Nagihan Baruş, Vali Yardımcısı Güher Sinem Büyüknalçacı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Rasim Bulut, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in eşi Yıldız Güder STK temsilcileri ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Programın açılış konuşmasını İl Müdürümüz Rasim Bulut yaptı. İl Müdürümüz burada yaptığı konuşmada “Bakanlık olarak çok yönlü çalışmalarımız, ilgili tüm taraflarla işbirliği içinde özen ve kararlılıkla sürdürülmeye devam etmektedir. Bu kapsamda 6 aylık periyotlar ile ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ İl Koordinasyon toplantıları düzenlenmekte olup ilgili kurum personellerinden oluşan teknik kurul da çalışmalarına başlamıştır. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, farklı fizyolojik ve psikolojik yapıya sahip olan kadın ve erkeği biri diğerinden daha üstün veya ikisi birbirine eşit tutulmak yerine, birbirinin tamamlayıcısı olarak tanımlamıştır. Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) de “Cennet anaların ayakları altındadır” buyurmak suretiyle İslam’ın kadına, özellikle annelere verdiği önemi en güzel şekilde vurgulamış, aile içinde karşılıklı saygı ve sevgi olmasının gereğini belirtirken de “Sizin en hayırlınız eşine ve çocuklarına karşı en hayırlı olanınızdır” diye buyurmuştur” dedi.

Etkinlikte konuşan Vali Yardımcısı Güher Sinem Büyüknalçacı “Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen kadına yönelik şiddet özellikle son yıllarda ülkemizde sıklıkla gündeme gelmektedir. Elimizde kadına yönelik şiddetin toplumlar arasında eğitim düzeyi arasında refah düzeyi arasındaki tasdikler bulunmaktadır. Ancak unutmayın asıl sorun ne kadar okuduğumuz nerede yaşadığımız ne kadar kazancımızın olduğu değildir. Asıl sorun insana bakış meselesidir Bu sebeple kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir. Bizler her birine ayrı ayrı 4 kız çocuğu sahibi cennetin anaların ayağının altında olduğunu müjdeleyen bir peygamberin ümmetiyiz. Bizler daha eşitlik kavramı dünya üzerinde yokken toy denen mercilere karar verme mekanizmalarına eşini de alan devlet hanın ben bu ilin hanıyım, bu da benim hanım diye eşini tarif ettiği bir kültürün kurucularıyız. Bizler şehitlerimizin canını gözden çıkarmayı göze aldı bu vatan topraklarını Anavatan diyen bir toplumuz İşte bizim ülkemizde kadına yönelik şiddet hem insanlar hem özümüze ihanettir. Her kim kadınlarla ilgili şiddeti öven mazur gör gösteren ayrımcılık körükleyen bir söz söylüyorsa o kişilerin zihinsel kodlarında problem var demektir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Malatya İnönü Üniversitesi Oda Orkestrası tarafından katılımcılara müzik dinletisi gerçekleştirildi.