…
…
…
…
21 Şubat 2019, Perşembe Ankara,Türkiye

1. Yaşlılık Şurası’nın İkinci Gününde İki Oturum Düzenlendi, Aktif ve Sağlıklı Yaşam Politikaları ile Bakım Ekonomisi Konuları Ele Alındı


1.Yaşlılık Şurası’nın ikinci günü “Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Politikaları” başlıklı oturumla başladı. Oturumun açılış konuşmasını  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü  Dr. Orhan Koç gerçekleştirdi.

Koç, konuşmasında genç nüfusu bekleyen en büyük tehdidin hızlı yaşlanma olduğuna dikkat çekti. “Genç nüfusa sahip olmak büyük avantaj ama gelişmeyi genç nüfusla sürdürmek önemli.” diyen Koç, amacın Yaşlılık Şurası’nda alınan kararlarla hizmetleri çeşitlendirip yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

“Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Bir Haktır”

Oturumda konuşan Güney Kore’deki Seul Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asghar Zaidi, “Aktif ve sağlıklı yaşlanma bir haktır” dedi. Zaidi, “Hayatın her dönemini kapsayan politikalar geliştirilmeli” çağrısı yaptı.

Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, Türkiye’de yalnız yaşayan yaşlı nüfusun yüzde 80’ini kadınların oluşturduğuna dikkati çekti. Özmete, Türkiye’de kuşaklar arası dayanışmanın geliştirilmesi yönünde çalışmaların devam ettiğini belirterek aile bağlarının kuvvetlendirilmesinin ve yaşlıların evde bakılmasının önemine değindi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Bölge Müdürü, Alanna Armitage, yaşlıların maruz kaldığı istismara dikkat çekti. Armitage “İnsanlık yeni bir döneme giriyor, yaşlanmanın gerçekten ne anlama geldiğini anlamamız, negatif etkilerden arınmamız gerekiyor” dedi.

“Uzun ve Sağlıklı Yaşamak Hem Sosyal Başarı Hem De Ülke Ekonomisi İçin Önemlidir”

Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komitesi (UNESCAP), Sürdürülebilir Demografik Geçiş Bölümü, Sosyal Gelişme Bölümü Şefi Sabine HENNING, yaşlılıkta kadın nüfusun daha fazla olduğunun altını çizdi. Henning, “Uzun ve sağlıklı yaşamak hem sosyal başarı hem de ülke ekonomisi için önemlidir.” ifadelerini kullandı.

OECD, Program Yöneticisi Shruti SINGH ise Yaşlı çalışanların teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Hayat deneyimi yapılan işin kalitesini artırır.” dedi.

“Dünyanın En Geniş Genel Sağlık Sigortasına Sahibiz”

Bu oturumunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim BAĞLI moderatörlüğünde “Bakım Ekonomisi” oturumu düzenlendi. Bağlı açılış konuşmasında uzun yaşamaya karşı hazırlıksız olduğumuzu kaydederek “Yeni stratejiler geliştirmeliyiz” dedi. Bağlı, “Dünyanın en geniş genel sağlık sigortasına sahibiz” hatırlatması yaparak yaşlıların bakım hizmetlerinin de karşılandığını kaydetti.

Oturumda ilk sözü alan Azerbaycan, Çalışma Bakanlığı, Emekli Aylığı Bölümü Başkanı Chingiz ALIYEV, “Yaşlı insanlara bakım konusunda gerekli adımlar atılmazsa gelecekte bu durum daha büyük ekonomik sorunlara neden olur.” dedi. Aliyev, Yaşlı Gönüllüler projesi ile yaşlıların topluma katılmalarını sağladıklarını hem onların tecrübelerinden faydalanıp, hem de onların yeni bilgilere ulaşmasını sağladıklarını kaydetti.

“Hem Yaşlıların Hem de Yaşlılara Bakanların Hakları Korunmalı”

Brezilya, Yaşlı Haklarının Geliştirilmesi ve Korunması Genel Müdürü Antonio Fernandes Toninho COSTA, ülkesinde yaşlıların ücretsiz toplu taşıma, bölge vergisinden muaf olma, nafaka temini, sürekli ilaçlar için yardım, sanat, spor ve kültürel etkinliklerde yüzde 50 indirim gibi olanaklara sahip olduğunu anlattı. Costa, Brezilya’da yaşlıların yoğunlukla metropol kesiminde yaşadığı ve 65 yaş üstü kişilerde gelir dağılımının yüksek olduğunu belirtti.

Çin, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Müdürü Prof. Dr. Jin WEIGANG ise Çin’in 1 milyar 395 milyon nüfusunda 249 milyonun 60 yaşın üzerinde olduğunu kaydetti. Weigang, hem yaşlıların haklarının hem de yaşlıları destekleyenlerin haklarının korunmasına önem verdiklerine vurgu yaptı, Çin’de çalışmayan nüfusu ve çiftçileri kapsayan bir emekli maaşı uygulaması geliştirdiklerini de kaydetti.

“Öncelikli Hedef Aile Yaşam Standardını Yükseltmek”

Fas, Aile, Dayanışma, Eşitlik ve Sosyal Gelişim Bakanlığı Danışmanı Fatima Lamhani, öncelikli hedeflerinin ailelerin yaşam standardını yükseltmek ve bu şekilde fakirliğin önüne geçmek olduğunu belirtti. Lamhani, İnsan kaynağını artırmanın da özellikle yaşlı nüfusun gelirini artırmak için önemli olduğuna dikkat çekti.

Peru, Kadın ve Savunmasız Nüfuslar Bakanlığı, Avukat Elba ESPINOZA RÍOS, yaşlı kadınların mağduriyetine dikkat çekerek çocuk baktıkları için çalışmadıklarını dolayısıyla emekli maaşlarının da olmadığını ve bu kesimi hassas hale getirdiğini kaydetti. Rios, yaşlı nüfus yasasının daha haklara vurgu yapan bir şekilde değiştirilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Tunus, Kadın, Aile, Çocuk ve Yaşlı Bakanlığı Genel Müdürü Imene BECHEIKH, yaşlı kesimlerin çoğunun emekli maaşlarının ihtiyaçlarını karşılamadığına ve gelirlerini artırmak için deneyimlerini kullanacakları bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını aktardı.

Oturumların tamamlanmasının ardından komisyonlar toplandı.

İki gün boyunca sürecek komisyonlarda 222 üye çalışacak, 6 başlıkta 7 oturum düzenlenecek. Komisyonlar Aktif Yaşlanma-Sağlıklı Yaşam, Aktif Yaşlanma-Toplumsal Hayata Katılım, Bakım Ekonomisi, Yaşlı Bakım Hizmetleri ve Yaşam Kalitesi, Yerel Dostu Kentler ve Yerel Yönetimler, Yaşlı Hakları, Yaşlılık Ekonomisi…