…
…
…
…
21 Aralık 2018, Cuma

2018 Necip Fazıl Ödülleri Töreni Gerçekleştirildi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleri ile Star Gazetesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle bu yıl 5. düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Töreni’ne katıldı.

 İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen ödül gecesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kültür ve sanat dünyasından önemli isimler de yer aldı.

Etkinlikte, Besteci Yücel Arzen ve ekibi, Necip Fazıl Kısakürek'in şiirlerini seslendirdi.

Değerlendirme neticesinde eserleriyle Türkiye'nin edebiyat ve düşünce dünyasında önemli yeri olan adaylar arasından, 6 ayrı alan ödüle layık görülen 7 kişinin hikayesi dev ekrana yansıtıldı ve ödül törenine geçildi.

“NECİP FAZIL ÖDÜLLERİ 2018” SAHİPLERİNİ BULDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Saygı Ödülü’nü Nevzad Atlığ’a, Emine Erdoğan İlk Eserler Ödülü’nü Yasemin Karahüseyin’e, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Şiir Ödülü’nü Şair Arif Ay’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Hikaye Roman Ödülü’nü Aykut Ertuğrul’a, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Fikir Araştırma Ödülü’nü Ahmet Yaşar Ocak’a, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’nü Muhammed Harb’e, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İlk Eserler Ödülü’nü Fatih Baha Aydın’a takdim etti.

Törende katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu akşam beni tarihe götürüyor. Üniversite yıllarıma götürüyor. Burası spor sergi sarayıydı. Tabi burada üstadı dinliyorduk. O gece üstadı takdim etme fırsatı bana nail olmuştu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, "Kaymağını yedikleri bu ülkeye adeta asalak gibi yapışan elitler, Türkiye'nin kültür hayatının çoraklaşmasının da başlıca müsebbipleridir." açıklamasında bulundu.

"Üstat Necip Fazıl son nefesini verinceye kadar statüko ve kalemşorlarının hedefi olmuştur, tam 8 kez hapse girmiştir.” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelecek nesillere üstadın hayalini kurduğu güçlü bir Türkiye'yi bu eserlerle bırakacağına inanıyorum. Milletin yürek teline ancak kendi insanına tepeden bakmayan karakterler dokunabilir. Bize düşen üstat Necip Fazıl'ın hayatını adadığı davaya sahip çıkarak, ona yoldaş olmaktır." değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül alan isimleri tek tek tebrik etti. Ödül töreni toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.