…
28 Şubat 2019, Perşembe Ordu,Türkiye

Bakan Selçuk, 2 Milyonu Aşkın Haneye Elektrik Desteği Müjdesini Ordu’dan Verdi


Bakan Selçuk Ordu Valiliği’ni Ziyaret Etti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk çeşitli temaslarda bulunduğu Ordu’da, 2 Milyon 22 Bin Haneye Elektrik Desteği Ödemesinin 1 Mart İtibari ile başlayacağını açıkladı.

Ordu programına ilk olarak Valilik ziyareti ile başlayan Bakan Selçuk, anı defterini imzaladıktan sonra koordinasyon toplantısına katıldı, ilde devam eden çalışmalarla ilgili brifing aldı.

“Elektrik Desteğinden 2 Milyonu Aşkın Hane 1 Mart İtibarıyla Yararlanacak”

Toplantı sonrası ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği ödemesi hakkında açıklama yapan Bakan Selçuk, "Bugün güzel bir haberimiz var. Resmi gazetede yayımlandı.  Cumhurbaşkanımızın sözünü verdiği elektrik desteği 1 Mart'tan itibaren yürürlüğe girmiş oldu. Elektrik desteği ödemeleri PTT aracılığı ile yapılacak. Destek ödemelerinden 2 milyonu aşkın hanenin yararlanmasını bekliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Liderliğinde İstihdam Seferberliği İlan Ettik”

İstihdam seferberliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, "2019 yılında istihdam seferberliği kapsamında işverenlerimiz 2,5 milyon istihdamı artırma sözü verdi. Biz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde istihdam seferberliği ilan ettik. İl ziyaretlerimizde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak verdiğimiz teşvikleri ve destekleri anlatma fırsatı yakalıyoruz." diye konuştu.

"10 Yılda 8 Milyon Kişiye Yeni İstihdam Kapısı Açıldı"

Bakan Selçuk valilik ziyareti sonrası Ordu Üniversitesi'nde düzenlenen İŞKUR Kampüste programına katıldı.

Bakan Selçuk programda yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 16 yılda biz istihdamı ve üretimi teşvik eden birçok program da hayata geçirdik ve son 10 yılda 8 milyon kişiye yeni istihdam kapısı açıldı" dedi.

“İŞKUR Kampüste Programımız İle Gençlerimize Destek Olmayı Amaçlıyoruz”

Gençlere seslenen Bakan Selçuk, "Genç istihdamı, özellikle üniversite mezunu nitelikli gençlerimizin istihdamı üzerinde önemle durduğumuz konulardan biri. İŞKUR Kampüste etkinliğimizle de 81 ilimizde eğitimden iş hayatına geçişteki destekleyici, bilgilendirme ve tanıtma faaliyetlerini yapmayı hedefliyoruz. Siz gençlerimize İŞKUR kampüsü ile her alanda başarıya ulaşmanız için hedefe yönlendirmeyi ve attığınız her adımda destek olmayı amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu. 

“İşbaşı Eğitim Programımıza Katılan Gençlerimize Günlük 58 TL Cep Harçlığı Veriyoruz”

Gençlere iş hayatına ilişkin tavsiyelerde bulunan Bakan Selçuk, “İşbaşı eğitim programlarımıza müracaatınızı yaparak hem stajınızı yaparak, hem de günlük 58 lira gibi bir cep harçlığınızla deneyim sahibi olabiliyorsunuz. Yine 2017'de bu programa katılanların yüzde 92’si kalıcı istihdamda, yani geçici çözümler değil bizim işbaşı eğitim programlarımız. Gayet net sonuçlar aldığımız programlar, oldukça başarılar elde ediyoruz." dedi.

“10 Yılda 582 Bin Gencimiz İstihdama Katıldı”

Türkiye’nin son 10 yılda istihdam artışında OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığına vurgu yapan Bakan Selçuk, “Söz konusu dönemde ülkemiz 582 bin genci istihdama katılmasını sağlarken, Avrupa'da genç istidamı 4 milyon azaldı. Yine Avrupa Birliği ülkelerinde genç iş gücü 4,5 milyon azalırken, bizler genç iş gücü sayımızı bir milyon kişi arttırdık." şeklinde konuştu.

Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığının teşvik paketleri hakkında şu açıklamalarda bulundu:

"İşverenlerimizin Nisan ayına kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerinin yanı sıra ücretlerini de devlet olarak biz ödeyeceğiz. Bu bizim ilave istihdam paketimizin önemli teşviklerinden bir tanesi olacak ve tabi ki gençlerimizin de bu istihdam teşvik paketlerinden yararlanması için uğraşıyoruz."

“Ordu’daki İşverenlerimizden Gençlerimize İş İsteyeceğiz”

Bakan Selçuk, "Değerlerine, bayrağına, özgürlüğüne sahip çıkan cesur gençlerin potansiyeline her zaman inandık, inanmaya da devam ediyoruz. Ordu'daki işverenlerimizden 2,5 milyon istihdam sözümüze bir söz alacağız, siz gençlerimize de iş isteyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Milli teknoloji hamlelerinin olduğuna işaret eden Selçuk, yerli milli tasarımlar gibi birçok alanda kendi stratejik ürünleri üretebilir ve hatta ihraç edilebilir duruma ulaşıldığını kaydetti.                      

Altınordu ilçesinde Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına da katılan Bakan Selçuk, Ordu'nun gurur duyulacak bir şehir olacağını vurgulayarak, "Ordu bir marka şehir olacak. Hem ihracatı hem üretimiyle hem de kalkınmasıyla Türkiye'de rol model olacak bir şehir olacak. Katma değer üreterek, hizmet, üretim ve eğitimin bir kalesi olacak." ifadesini kullandı.

“Ordu’da İhtiyaç Sahibi Vatandaşlarımıza 2.1 Milyar Lira Yardımda Bulunduk”

Ordu'ya son 17 yılda yapılan yatırımların 300 milyon lira olduğunu belirten Bakan Selçuk, "Ordu'da ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, gazilere ve engellilere 2,1 milyar lira yardımlarda bulunduk. Ülkemizde de 2002 yılından bu yana ekonomide elde ettiğimiz bu başarılarla yardımlarımızı 43 milyar seviyesine yükselttik.” değerlendirmesinde bulundu.

“513 Bin Yaşlı Ve Engellimize Evde Bakım Desteği, 122 Bin Çocuğumuza Da Sosyal, Ekonomik Destek Veriyoruz”

513 bin yaşlı ve engelliye evde bakım desteği vermeye devam edildiğinden söz eden Bakan Selçuk, “122 bin çocuğumuza sosyal, ekonomik destek veriyoruz. 16 yıllık dönemde benim bakanlığıma ait olan aile, çalışma ve sosyal hizmetler alanında büyük bir değişimi ve dönüşümü gerçekleştirdik. Kadınlarımız, çocuklarımız, ailelerimiz, engellilerimiz, yaşlılarımız, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine ulaştık ve ulaşmaya da devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

“Burası Ordu, Burada İş Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, istihdamı ve üretimi teşvik eden birçok programın ortaya konduğu belirten Bakan Selçuk, "İstihdam seferberliğimiz 'Burada iş var, aş var' sloganı ile devam ediyor. Burada hep beraber sizlerle 'Burası Ordu, burada iş var' diyoruz. İşverenlerimizin bu sürece katkı sağlayacağına inanıyoruz." dedi.

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından AK Parti Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı ve Metin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hilmi Güler, Altınordu Belediye Başkan Adayı Aşkın Tören ve AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin ile açılışı gerçekleştirdi.

Açılış sonrası AK Parti sohbet çadırı ardından da esnaf ziyaretinde bulundu.

Bakan Selçuk, Doğduğu İlçeyi Ziyaret Etti

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, eski Kültür ve Turizm Bakanı olan babası Atilla Koç'un bir dönem Kaymakam olarak görev yaptığı, kendisinin de doğduğu Ulubey ilçesini de ziyaret etti.

İlçe girişinde kalabalık tarafından karşılanan Bakan Selçuk, vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Selçuk'a burada çiçek ve "Ulubey" yazılı atkı hediye edildi.

Bakan Selçuk, Şehit Polis Memuru İmdat Berçin'in Ailesini Ziyaret Etti

Bakan Selçuk, Giresun'un Bulancak ilçesinde, bir yıl önce şehit olan polis memuru İmdat Berçin'in ailesine de taziye ziyaretinde bulundu. Şehit ailesiyle yakından ilgilenen Bakan Selçuk, her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

“Burası Ulubey, Burada İş Var”

Daha sonra ilçede faaliyet gösteren tekstil fabrikasına geçen Bakan Selçuk, gençlerin "Burası Ulubey, burada iş var" sloganıyla karşılandı. 

Bakan Selçuk'a burada, babasının kaymakamlık görevi sırasında ilçede çekilen fotoğrafı takdim edildi. Bir öğrenci de Bakan Selçuk'a kara kalemle yaptığı resmini hediye etti.

İşletme sahibinden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Selçuk çalışanlarla tek tek sohbet etti.

Selçuk tekstil fabrikasının ardından, Altınordu ilçesindeki Altaş Yağ Fabrikasını da ziyaret etti, orada da işçilerle bir araya geldi.