…
…
…
…
…
05 Temmuz 2019, Cuma Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Kapsamında Hak-İş Heyetini Kabul Etti


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Arslan başkanlığındaki Hak-İş heyetini Bakanlıkta kabul etti.

Yaklaşık 61 bin kamu işçisini ilgilendiren görüşmede, Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sözleşmeye dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'a sundu.

“Tüm Tarafları Dinleyerek Varacağımız Sonuç, Adil Bir Sonuç Olacaktır”

Görüşmede Bakan Selçuk, çalışma hayatının, birçok rolü ve bileşeni barındıran bir alan olduğunu belirterek,  çalışma hayatının fikir teatisinde bulunulduğu müddetçe sürdürülebilir olacağına işaret etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, bakanlık olarak istişare kültürü ve sosyal diyalog mekanizmalarına ne kadar önem verdiklerinin altını çizdi.

“Çalışma hayatında işveren ve işçilerimizin biraraya gelerek ortak bir noktada buluştuğu her çözüm çok değerli oluyor.” diyen Bakan Selçuk, “hem 2019 yılı asgari ücret görüşmelerinde hem 12’inci Çalışma Meclisinde, hem de  ILO’nun 108’inci Uluslararası Çalışma Konferansında deneyimledik ve çalışmalarımızın meyvelerini aldık” ifadelerini kullandı.

Verilen Çerçeve Anlaşma Protokolü'nü Bakanlık olarak değerlendireceklerinin vurgulayan Selçuk, nihai protokolün şekillendirilmesi için konfederasyonlarla yine bir araya gelineceğini söyledi.

Bakan Selçuk, 2019-2020 dönemini kapsayacak Kamu Toplu İş Sözleşmelerini de bu anlayışla ele aldıklarının altını çizdi. Selçuk, daha önce de  TÜRK-İŞ Konfederasyonunun Çerçeve Anlaşma Protokolü teklifini dinlediklerini hatırlattı. Bakan Selçuk, “tüm tarafları dinleyerek varacağımız sonuç, adil bir sonuç olacaktır” vurgusu yaptı.