…
18 Ocak 2019, Cuma Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk, Ankara’da Basın Mensupları ile Biraraya Geldi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) Kavaklıdere Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“Şehit Yakını, Gazi Ve Gazi Yakınlarının Atamasını Gelecek Hafta Yapacağız”

 Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının kamuda istihdamına önem verdiklerini vurgulayan Bakan Selçuk, "Bu konudaki istihdamları bekletmiyoruz. İnşallah gelecek hafta şehit yakını, gazi ve gazi yakını atamasını yapacağız." bilgisini verdi.

Bakan Selçuk, gelir artırıcı ve gider azaltıcı rasyonel tedbirleri zamanında almalarının da etkisiyle SGK'nın aktüeryal dengesinde 2071 yılına kadar herhangi bir sorun görmediklerini belirterek şu bilgileri paylaştı:

"Gelir artırıcı ve gider azaltıcı tedbirler sayesinde 2018'de öngörülen açığı az bir rakamla kapattık. Son 10 yılın en iyi rakamlarını elde ettik, Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın yüzde 0,42'si olarak gerçekleşti. 2008'den beri yakalanan en iyi rakam. 2002 yılında yüzde 71,5 olan SGK'nın gelirlerini giderlerini karşılama oranı 2018 yılında yüzde 95,5'a ulaştı. Yine prim gelir gelirlerinin emekli aylıkları ve sağlık giderlerini karşılama oranı yani aktif-pasif oranı da 2002'de yüzde 61'den 2018'de yüzde 76'ya yükseldi. SGK'nın aktüeryal açıdan son 15 yılın en iyi durumunda olduğunu görüyoruz. SGK güçlü mali yapısıyla 81 milyon vatandaşımıza sorunsuz bir şekilde hizmet sunuyor."

"İŞKUR, 1 Milyon 250 Bin Kişinin İstihdamına Aracılık Etti"

Bakan Selçuk, İŞKUR'un istihdamda önemli bir rekora imza attığını hatırlatarak, "İŞKUR, 2018 yılında 1 milyon 250 bin kişinin istihdamına aracılık etti. Bu önemli bir başarı." dedi.

İŞKUR'un istihdam edeceği iş ve meslek danışmanlarının mülakat süreçlerinin tamamlandığını aktaran Selçuk, "İnşallah önümüzdeki günlerde iş ve meslek danışmanları da görevlerine başlayacaklar." bilgisini verdi.

“Artık Bin Liranın Altında Emekli Aylığı Kalmayacak”

İşsizlik ödeneğine hak kazanma şartlarının kolaylaşmasını, en düşük emekli aylığının bin liraya yükseltilmesi ile er ve erbaşların ailelerinin genel sağlık sigortası kapsamına alınmasını da içeren düzenlemenin dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edildiğini anımsatan Bakan Selçuk, "Bin liranın altında emekli aylığımızın kalmaması, bizim sosyal devlet anlayışımızın bir gereğiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak' sözünün de bir gereğiydi. Meclis'ten geçen bu yasayla emekli aylıkları asgari bin lira olacak şekilde, sigortalı ve hak sahibi aylıklarında iyileştirme yaptık. Dosya bazında artık bin liranın altında emekli aylığı kalmayacak. Şubat ayında aylıklara yansıyacak." diye konuştu.

“3600 Ek Gösterge İle İlgili Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Bakan Selçuk, "3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalarımız, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlıklarımızla birlikte devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın burada verdiği bir söz var, inşallah buradaki çalışmalar tamamlandıkça biz de kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Bakan Selçuk, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine, "Cumhurbaşkanımız da açıkladı, gündemimizde yok şu anda." cevabını verdi.

"İyi Bir Sonuca Erişeceğimize İnanıyorum"

Süresiz nafakayla ilgili çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"Tüm tarafların geniş katılımıyla çalıştay düzenledik. Bu çalıştayda tüm tarafları dinledik. Değişik unsurları da dikkate alarak, mağduriyetlerin kaldırılması, aynı zamanda yapılacak yeni bir düzenlemeyle de yeni mağduriyetlerin oluşmamasını hedefliyoruz. Adalet Bakanlığı'yla beraber bu konuda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Süresiz nafaka konusunda hiçbir tarafı mağdur etmeyen iyi bir sonuca erişeceğimize inanıyorum."

Aile ve çocuk dostu yayınlara da değinen Bakan Selçuk, RTÜK ile çocuk ve aile dostu yayınları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla kurulan mekanizmanın işlerlik kazanmasını istediklerini vurguladı.

Evlilik Öncesi Eğitimleri, Aile Eğitim Programları gibi eğitimlerinin bulunduğunu anlatan Selçuk, eğitim programlarının her birinde 1 milyonu aşkın vatandaşa ulaşıldığını belirtti.

“ASDEP Kapsamında Hedefimiz 2 Milyonu Aşkın Haneye Ulaşmak”

Bakan Selçuk, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında ziyaret edilen hane sayısının 1 milyonu aştığını, hedeflerinin 2 milyonun geçilmesi olduğunu bildirdi.

Bakan Selçuk, "İkinci 100 günlük eylem planında muhtarlarımızı da bu programa dahil ettik. Muhtar ziyaretleri yapıyoruz. İkinci 100 günlük hedef kapsamındaki hedefimiz, 5 bin muhtar ziyareti yapmaktı. İlk 50 günde bu rakamı aştık. İlerleyen günlerde hedefimiz bütün muhtarlarımıza ulaşmak, böylelikle Bakanlığımızın bütün faaliyetlerini muhtarlara aktararak yapabileceklerimizi istişare edebilmek." diye konuştu.

“16 bin 809 Çocuk Evlat Edindirildi”

Koruyucu aile sayısının 5 bini aştığını, koruyucu ailedeki çocuk sayısının da 6 bini geçtiğini ifade eden Bakan Selçuk, 16 bin 809 çocuğun evlat edindirildiğini söyledi.

"65 Mobil Hizmet Birimi 670 Okulda Çalışacak"

Bakan Selçuk, 30 ilde çocukları koruyucu, önleyici, destekleyici Mobil Sosyal Hizmet Birimlerinin faaliyete geçirildiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Burada ilk etapta 164 personelden oluşan 65 mobil hizmet birimi, belirlenen 670 okulda çalışmaya başlayacak. Hizmet modeli kapsamında 2 bin 900'ü aşkın çocuğumuz ve 1500'e yakın aileyle görüşmeler yapılmaya devam ediliyor. 30 ilimizdeki çalışmamızı 81 ilde yaygınlaştırmaya devam edeceğiz."

“Bir Meslek Bir Gelecek Projesi’nden 450 Çocuğumuz Faydalandı”

Bakan Selçuk, devlet koruması ve bakımı altında olan örgün eğitime devam etmeyen çocuklar için hayata geçirilen "Bir Meslek Bir Gelecek" projesinden 450 çocuğun faydalandığını söyledi.

"144 Kadın Konukevinde 81 İlde Hizmet Vermekteyiz"

Bakan Selçuk, “Toplamda 144 kadın konukevinde 3 bin 454 kapasiteyle 81 ilde hizmet vermekteyiz." diye konuştu.

"Engelli İstihdamı 10 Katına Çıktı"

Engellilerin, hayatın her alanında yer almaları için hükümetleri döneminde yasal düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Bakan Selçuk, "2002'de kamu kurumlarında 5 bin 77 engelli memur istihdam edilirken 2018'de bu sayının yaklaşık 10 katına çıktığını görmekteyiz." ifadesini kullandı.

“1300’Ü Aşkın Engellimiz Hibe Desteğinden Yararlandı”

Bakan Selçuk, engelliler için hibe desteğinin yükseltilerek 50 bin liraya çıktığını, 1300'ü aşkın engellinin hibe desteğinden faydalandığını belirterek engelliler için yeni açılacak yatılı merkezlerde gündüzlü bakım hizmetlerini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

“Yaşlılık Şurası Şubat Ayında Yapılacak”

Bu yılın "yaşlılık yılı" ilan edildiğini anımsatan Bakan Selçuk, bu kapsamda Cumhurbaşkanlığının himayelerinde şubat ayında Yaşlılık Şurası'nın toplanacağını bildirdi.

Bakan Selçuk, cihaza bağlı hastaların elektrik faturalarının 200 liralık kısmını karşıladıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Hemodiyaliz hastalarımızın durumlarını yakından takip ediyoruz. Bu hastalar, sürekli tedavi görmek zorundalar. Onların devlet tarafından karşılanan ücretlerine yüzde 19 oranında artırım gerçekleştirdik. Böylece hemodiyaliz tedavileri için tüm sağlık hizmeti sunucularından 193 lira olan desteği 230 liraya çıkarmış bulunmaktayız."