…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
26 Mart 2019, Salı Batman,Türkiye

Bakan Selçuk, Batman’da Temaslarda Bulundu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Batman’ı ziyaret etti.  

“Batman'a Yaklaşık 16 Milyar Liralık Yatırım Yaptık” 

Bakan Selçuk’un ilk durağı valilik oldu. Burada şeref defterini imzalayan Selçuk, Vali Hulusi Şahin ile görüştü. Koordinasyon toplantısına da başkanlık eden Selçuk, toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Bakan Selçuk, "Son 17 yılda Batman'a yaklaşık 16 milyar liralık yatırım yaptık. Sadece Bakanlığımız alanında yapılan yardım 3,5 milyar lirayı aşmış durumda. Gıda, eğitim, sağlık desteklerini içine alan sosyal yardımlarda da 50 bini aşkın haneye ulaştık." dedi. 

Göreve geldikleri günden bu yana bütün illeri ziyaret etmeye ve değerlendirme toplantıları yapmaya devam ettiklerini kaydeden Selçuk, vatandaşlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla gönül buluşmaları gerçekleştirdiklerini, ziyaretlerde vatandaşın yoğun ilgisini gördüklerini söyledi. 

Selçuk, Batman'ın kalbinde özel bir yerinin bulunduğunu, yıllar önce Siirt'te okuduğunu ifade ederek, o dönemde Batman'ın Siirt'te bağlı olduğunu anımsattı. 

Bu nedenle kenti sık sık ziyaret ettiğini anlatan Selçuk, Batman'ın petrol rezervi, tarihi birikimi ve tekstiliyle bölgenin örnek şehirlerinden biri olduğunu aktardı.  

Selçuk, Batman'ın önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, daha da yükseleceğine inandığını belirtti. 

“İŞKUR ile 30 Bin Vatandaşımız 2002'den Bu Yana İşe Yerleşti” 

Kentte Bakanlığa bağlı 2 sosyal hizmet merkezinin bulunduğunu kaydeden Selçuk, 7 aile destek merkeziyle hizmete devam ettiklerini, 3 bakım ve rehabilitasyon merkezinde de engelli vatandaşlara yönelik çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. 

Bakan Selçuk, şunları kaydetti: 

"Son 17 yılda Batman'a yaklaşık 16 milyar liralık yatırım yaptık. Sadece Bakanlığımız alanında yapılan yardım 3,5 milyar lirayı aşmış durumda. Gıda, eğitim, sağlık desteklerini içine alan sosyal yardımlarda da 50 bini aşkın haneye ulaştık. Bu kapsamda 2003'ten bu yana Batman'a 2,5 milyar lira tutarında aktarım oldu. İŞKUR ile de 30 bin vatandaşımız 2002'den bu yana işe yerleşmiş durumda. 50 bin vatandaşımız işbaşı, girişimcilik ve mesleki eğitim programları, mesleki eğitim kurslarından faydalandı. Vatandaşlarımızın bu kurslardan daha etkin bir şekilde faydalanmalarını istiyoruz. Derdimiz şehrimizi daha ileri bir seviyeye çıkarmak. Buna dair de ziyaretlerde bulunacağız."  

Toplantıya, Vali Hulusi Şahin, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir de katıldı. 

"Çukur Siyaseti ile Hayatı Yaşanmaz Hale Getirenlere Fırsat Vermeyeceğiz" 

Bakan Selçuk’un Batman’da ikinci adresi AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi oldu.

Burada engelli bir genç kendi yaptığı resmi Bakan Selçuk’a hediye etti.  

Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve sevgilerini iletti. 

Bakan Selçuk, "Batman'da, bölgedeki diğer il ve ilçelerde iş başına gelen belediye başkanları maalesef halka hizmet etmek yerine, terör örgütleriyle el ele yürümeyi tercih ettiler. Devletimiz de bu duruma elbette seyirci kalmadı. Çukur kazarak, şehirlerimizi harap eden, adeta savaş alanına çeviren bu teröristlere karşı güvenlik güçlerimiz çetin bir mücadele verdi. Sivil vatandaşlara zarar gelmesin diye polisimiz, askerimiz, jandarmamız şehit düştü, okulları yaktılar, yaralı taşıyan ambulanslara, hastanelere ateş açtılar. Güneydoğu'ya yatırım, hizmet gelmesin diye her yolu denediler. Şu anda fırsat bu fırsat. Ülkemize, ilimize yatırım, istihdam gelsin diye gönül belediyeciliğini desteklemek durumundayız." ifadelerini kullandı. 

Selçuk, devlet ve millet olarak, hiç kimsenin her ne sebeple olursa olsun kardeşliği, birliği, beraberliği, dayanışmayı bozmasına izin verilmeyeceğine dikkati çekerek, bunu denemeye kalkışanlara da gereken cevabın verileceğini dile getirdi. 

 "Türkiye'yi Dünyanın En Güçlü 10 Ekonomisinden Biri Yapacağız" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edildiğini anlatan Selçuk, şöyle konuştu: 

"Sağladığımız güven ve istikrar sayesinde ekonomimiz hızla büyüyor. Türkiye 17 yılda 3,5 kat büyüdü ekonomik olarak. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımız 170 milyar dolara çıkmış durumda. İnşallah Türkiye'yi dünyanın en güçlü 10 ekonomisinden biri yapacağız. Bu ülkeye hizmet etmek gönül işi, aşk işi. Milletimize efendi değil hizmetkar olmak için geldik. Batman'da da halkımız ne zaman ihtiyaç duyarsa, devletimiz tüm kurumlarıyla yanlarında olmaya devam edecek. Milletimiz için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. Bir taraftan darbe girişimini boşa çıkarıp, terör tehdidine karşı mücadele edip, ekonomik manipülasyonlara karşı tedbir alırken her zaman çalışan ve üreten bir ülke olmayı, vatandaşlarımızın iş ve aş kapısı olmayı da ihmal etmedik." 

"Türkiye'yi Daha İyi Seviyeye Çıkarabilecek Durumdayız" 

10 yılda 8,5 milyon vatandaşa istihdam sağladıklarını, Genel Sağlık Sigortası uygulamasıyla nüfusun yüzde 99'unu sağlık güvencesi altına aldıklarını belirten Selçuk, 2018 yılı sonu itibarıyla Batman'da 170 bin kişinin primini ödediklerini aktardı. 

Selçuk, 2002'de işçisine ancak 184 lira verebilen Türkiye'de bugün asgari ücretin 2 bin 20 lira seviyesine ulaştığına işaret ederek, ekonomide elde ettikleri başarıları sosyal hizmetlere de taşıdıklarını vurguladı. 

2002 yılında 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçesinin bugün 43 milyar liraya ulaştığını aktaran Selçuk, yarım milyonu aşkın yaşlı ve engelli vatandaşa evde bakım desteği verildiğini kaydetti. 

Selçuk, 123 bin çocuğa sosyal, ekonomik destek verdiklerini dile getirerek, aile odaklı hizmet modellerini geliştirmeyi sürdürdüklerini anlattı. 

Batman'da 2 Sosyal Hizmet Merkezi ve 7 Aile Destek Merkezi (ADEM) bulunduğunu, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında meslek elemanlarının 27 bine yakın hane ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade eden Selçuk, gıda, eğitim, sağlık ve sosyal yardımlardan da 50 bini aşkın hanenin yararlandığını bildirdi. 

Selçuk, Batman'a 2003 yılından bugüne kadar 2,5 milyar lirayı aşan yardım aktardıklarını, kentte yapılan toplam yatırımın 3,5 milyar lirayı geçtiğini belirterek, Batman'a 17 yılda 16 miyar liranın üzerinde yatırım sağladıklarını dile getirdi. 

”İstiyoruz ki Kalıcı ve Sürdürülebilir Bir İstihdam Sağlayalım” 

Bunu yeterli görmediklerini, Batman'ı daha fazla yatırım ve istihdama kavuşturmayı amaçladıklarını aktararak, şunları kaydetti: 

"İŞKUR aracılığıyla 30 bine yakın vatandaşımızı işe yerleştirdik. İstiyoruz ki kalıcı ve sürdürülebilir bir istihdam sağlayalım. İşverenleri de destekledik. İşverene bugüne kadar görülmemiş bir teşvik paketi sunduk. Ekonomide, ticarette, sosyal politikalarda, tarımda, turizmde bu coğrafyanın sahip olduğu tüm potansiyeli harekete geçirebilecek, tüm alanlarda Türkiye'yi daha iyi seviyeye çıkarabilecek durumdayız. Bundan Batman'ın da istifade etmesini istiyoruz.." 

Toplantıya, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti İl Başkanı Akif Gür, AK Parti Belediye Başkan Adayı Murat Güneştekin ve partililer katıldı. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk daha sonra da Batman sokaklarına çıktı. Gülistan caddesinde esnafı ziyaret eden Bakan Selçuk dükkanlara girerek sahipleriyle birebir sohbet etti. Girdiği mağazalardan alışveriş de yapan Bakan Selçuk özellikle çiçek mısır gibi yöresel ürünlere ilgi gösterdi.  

" Çalışan Atölyeler, Fabrikalar Üretim Demek, Emek Demek, Alın Teri Demek” 

Bakan Selçuk daha sonra da Batman’ın önde gelen tekstil fabrikalarından Gama Tekstili ziyaret etti.Burada üretim atölyelerini gezen Bakan Selçuk, nakış makinesini de bizzat inceledi. Sonra da işçilerle birlikte yemek yiyen Bakan Selçuk, çevresindeki kadın işçilerle sohbet etti. Bakan Selçuk burada da bir konuşma gerçekleştirdi  Selçuk,  Batman'da olmaktan ve işçilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Çalışan atölye ve fabrikaların üretim anlamına geldiğini belirten Bakan Selçuk, şöyle dedi: 

"Çalışan atölyeler, fabrikalar üretim demek, emek demek, alın teri demek. Biz de her zaman inanıyoruz ki üreterek, çalışarak daha güzel noktalara getireceğiz inşallah hep beraber. Burada 600'ü aşkın kardeşimize istihdam oluşmuş durumda. Biz de Türkiye'de son bir yılda 2018 yılında İŞKUR'umuz işe yerleştirmede 1 milyon 250 bin kişiyi işe yerleştirdi. Batman'da da bu sayı 30 bini aşmış. İnşallah 2019'da yöneticilerimizle beraber daha da çok yerleştirme yapacağız." 

"Burası Türkiye Burada İş Var" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında istihdam seferberliği başlattığını dile getiren Bakan Çelik, işverenlere daha önce hiç verilmemiş bir teşvik paketi sunulduğunu söyledi. 

Nisan ayı sonuna kadar alacakları her istihdam için de primlerine ek olarak ücreti de devlet olarak karşılayacaklarını vurgulayan Selçuk, "Geri kalan 9 ayda da yine primlerini ödemeye devam edeceğiz. Asgari ücret desteğimiz var işverenler için. Yine bu sene 2018 yılı asgari ücret tespit komisyonunda asgari ücret 2020 lira olarak gerçekleşti ki yüzde 26'lık çok iyi bir artışla gerçekleşti. Biz işverenimizi de, çalışanlarımızı da, sizleri de her zaman desteklemeye, korumaya devam edeceğiz. Siz de alın terinizle, emeğinizle hep beraber çalışarak bu ülkeyi daha güzel noktalara, daha müreffeh seviyelere getireceğiz." ifadelerini kullandı. 

Bakan Selçuk Batman’da yatırımın artacağına vurgu yaparak “ Daha fazla üretim imkanı olacak ve daha fazla yatırımcı Batman'a gelerek daha fazla iş imkanı sunacaklar. Bu seneki sloganımız 'Burası Türkiye burada iş var' diyoruz. 'Burası Batman burada iş var' diyeceğiz inşallah 2019 yılında ailelerimize daha çok iş imkanı olacak. Tüm Batmanlı emekçi kardeşlerime çok teşekkür ediyorum, iyi ki varsınız çünkü sizlerle büyüyor bu ülke." dedi.