…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
23 Şubat 2019, Cumartesi Bursa,Türkiye

Bakan Selçuk; “Bursa 120 Bin İstihdam ile Cumhurbaşkanımıza En Çok İstihdam Sözü Veren Şehir Oldu”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk il ziyaretleri kapsamında Bursa’daydı. 

Bakan Selçuk ilk olarak Bursalı iş insanlarıyla kahvaltıda biraraya geldi. Burada bir konuşma yapan Bakan Selçuk, Bursa’nın ülke ticaretindeki önemine ve son dönemde yapılan atılımlara vurgu yaptı.  

“Bağrından nice liderler, ticaret erbabı, sanatkârlar çıkartarak 7 iklime adaletle hükmeden Osmanlı’nın ilk başkenti oldu. Bunu güçlü ekonomisi, kültürü ve geleneğine bağlılığı ile gerçekleştirdi.” hatırlatması yapan Bakan Selçuk, “Bugün bu mirasa sahip çıkarak bu geleneği yaşatan, çalışan, üreten siz değerli kardeşlerimi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.  

Prim Teşviklerimizle Her Ay 1,7 Milyona Yakın İşverenimize, 11 Milyondan Fazla Sigortalımıza Destek Veriyoruz.”  

Bakan Selçuk’un gündeminde asgari ücret artışı da vardı. Bakan Selçuk, yüzde 26 artışla 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücret görüşmelerinde 4’üncü oybirliğinin kendilerine nasip olduğundan dolayı duyduğu memnuniyeti paylaştı. 

Ekonominin geldiği olumlu noktaya dikkat çeken Bakan Selçuk, işverenlere “bunda en büyük payın 2 yıl önce Milli İstihdam Seferberliğini “artı iki istihdam” çağrısıyla başlatan Sayın Cumhurbaşkanımız ile bu çağrıya kayıtsız kalmayan siz işverenlerimizin tabi!” ifadeleriyle seslendi.  

“İstihdam Seferberliği Kapsamında 2 Milyona Yakın Vatandaş İş Sahibi Oldu” 

Bakan Selçuk, sadece İstihdam Seferberliği kapsamında 2 milyona yakın vatandaşın iş sahibi olduğunu kaydetti. 

Bakan Selçuk ilave istihdam teşvikinin de devam ettiğine işaret etti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini karşıladıklarını belirtti. Ayrıca Bakan Selçuk, 120 bin istihdam sözü ile en büyük istihdam sözü veren şehrin Bursa olduğunu vurguladı ve bu sözü tutmalarını beklediklerini ifade etti. 

Güçlü teşvik paketlerinin de uygulamaya konduğunun altını çizen Bakan Selçuk, “Hemen her işverene yönelik hazırlanan 5 puan prim indirimi, buna ilave 6 puan prim indirimi, teşvik belgesi olanların ya da ar-ge faaliyeti yürütenlerin sigorta primlerinin ödenmesi gibi 17 farklı teşvikimiz mevcut.” açıklaması yaptı. Bakan Selçuk “prim teşviklerimizle her ay 1,7 milyona yakın işverenimize, 11 milyondan fazla sigortalımıza destek veriyoruz.” dedi. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğini; ülkemize yapılan ekonomik saldırılarda zor duruma düşen işverenlerimiz için de uygulamaya koyduk hatırlatması yaptı.   

Selçuk daha sonra katılımcıların sorularını yanıtladı.  

Bakan Selçuk Bursa Valiliğini Ziyaret Etti, Şeref Defterini İmzaladı 

Bakan Selçuk bu toplantının ardından Bursa Valiliğini ziyaret etti. Vali Yakup Canbolat, vali yardımcıları ile eski bakanlar Hakan Çavuşoğlu ile Efkan Ala tarafından karşılanan Bakan Selçuk, şeref defterini imzaladı. Burada da kısa bir konuşma yapan Bakan Selçuk Bursa’nın hem tarihi hem de ülke ekonomisi için önemine dikkat çekerek  “Şehrimizin var olan potansiyelini daha yukarılara taşımak için yerel yönetimlerimizle birlikte tam bir dayanışma içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. 

Bakan Selçuk daha sonra da Bursa ile ilgili konuları değerlendirmek amacıyla Koordinasyon Toplantısına başkanlık etti.  

“Şehit ve Gazilerimizin Bizlere İki Emaneti Vardır. Birisi Vatan, Diğeri İse Sizlersiniz” 

Toplantının ardında da Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından davet edilen 250 şehit yakını ile yemekte biraraya gelen Bakan Selçuk, hitabına “Bugün, şehadet şerefine nail olmuş kahramanlarımızı yâd etmek, siz değerli şehit yakınlarımızla hasbihal etmek üzere bir aradayız.” ifadeleriyle başladı. “Şehit ve gazilerimizin bizlere iki emaneti vardır. Birisi vatan, diğeri ise sizlersiniz.” diyen Bakan Selçuk, şehit ve gazilerin bir aileye değil, 82 milyon üyesi olan büyük bir aileye sahip olduğuna dikkat çekti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, devlet olarak şehit yakınlarımıza hiç tereddüt etmeden destek vermeye devam ettiklerini vurguladı ve eğitimden istihdama kadar birçok alanda sağlanan destek ve hizmetlerin çerçevesinin vazife ve harp malullerini de kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi. Yapılan hukuki düzenlemelerle; şehit yakınlarımızdan iki, gazi ve terör mağduru sivil vatandaşlarımızdan bir kişiye istihdam hakkı sağlandığını hatırlatan Bakan Selçuk, başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayamayacak derecede ağır malul olan gazilerimize sağlanan bakım desteğinin net asgari ücretin iki katına çıkarıldığını kaydetti. Yılda iki defa olan şehit yakını ve gazi atamalarında süre ve 45 yaş sınırının kaldırıldığını da belirten Bakan Selçuk, toplamda 34 bin 889 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurumlarında istihdamının sağlandığını dile getirdi. Bakan Selçuk 162 bin 64 kişiye de ücretsiz seyahat kartı basıldığını ifade etti.  

Şehit ailelerinin masalarını gezerek onlarlar birebir sohbet eden Bakan Selçuk, şehit çocuklarıyla da yakından ilgilendi. Özellikle Şehit Polis Salih Hüseyin Parça’nın henüz 6 aylık yeğeni Taha’yı kucağına alan ve aileyle konuşan Bakan Selçuk, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bursa şubesi üyeleri ile de sohbet etti.  

Şehit Timur Atasever’in babası Emrullah Atasever Bakan Selçuk’a “madem biz bir aileyiz buyurun yanıma da bacı kardeş olarak konuşalım diyerek yanına davet etti. Atasever bir sıkıntısı olup olmadığını soran Bakan Selçuk’a bir sıkıntısı olmadığını gece gündüz ülkemiz için dua ettiklerini söyledi. Bakan Selçuk şehit ailelerinin oturduğu tüm masaları selamladıktan sonra fotoğraf çekinmek isteyenleri de geri çevirmedi.