…
…
…
…
18 Mart 2019, Pazartesi Çanakkale,Türkiye

Bakan Selçuk, Çanakkale’de Şehitleri Anma Günü Programlarına Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Çanakkale’deki etkinliklere katıldı.

Çanakkale’de ilk durak 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen tören oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz tarihi Çanakkale'de kanımızla yazdık. Gazi Mustafa Kemal'in liderliğinde yazdık. Bugün yine yazacağız, yine yazacağız, yine yazacağız" dedi.

"Dünyanın Neresinde Olursa Olsun Tüm Masumlara, Tüm Müslümanlara Ve Türklere Kalkan Ellere Karşı Yazacak Tarihimiz Var"

Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan saldırılara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın neresinde olursa olsun tüm masumlara, tüm Müslümanlara ve Türklere kalkan ellere karşı yazacak tarihimiz var" ifadesini kullandı. Erdoğan, İsrail’e de mesaj vererek  "İsrail'in başındaki zatın oğlunun ifadeleriyle Yeni Zelanda'daki teröristin ifadeleri aynı. Aynı kaynaktan besleniyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Törene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte,  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Yeni Zelanda ve Avustralyalı askerlerle vatandaşlar katıldı.

Bakan Selçuk, Troya Müzesi’nin Açılışına Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü Yılı Töreni'nin ardından helikopterle Troya Ören Yeri'ne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Troya Müzesi, bizim Çanakkale'yi tarihiyle yeniden buluşturma, bu kadim şehri ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için tekrar bir çekim merkezi haline dönüştürme projemizin adeta son halkasıdır." dedi. Bu yönde şimdiye kadar Çanakkale ve yarımada bölgesinde birçok projeyi hayata geçirdiklerini aktaran Erdoğan, "Bu bölgenin kadim tarihini kapsamlı, hassas, itinalı ve sabırlı bir çalışmayla tekrar dünya kültür hazinesine kazandırdık." dedi. Troya'nın 5 bin yıllık geçmişiyle UNESCO tarafından 1998 yılında dünya kültür mirasına alınan en önemli ören yerlerinden olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018 yılını "Troya Yılı" ilan ederek yurt içinde ve dışında Troya'nın daha iyi tanıtılmasını sağladıklarını vurguladı. 

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çanakkalemize, ülkemize, milletimize tüm insanlığa hayırlı olsun." diyerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve beraberindeki heyetle Troya Müzesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetle birlikte, müzeyi gezdi, incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

Bakan Selçuk, Şehitler Abidesi’nde Çanakkale Cephesinde Vatan Uğruna Şehit Düşenler İçin Dua Etti

Bakan Selçuk daha sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Şehitler Abidesi'nde düzenlenen törene katıldı.

Heyet, Çanakkale'den helikopterlerle Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'ne helikopterle geldi. Helikopterden inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören kıtasını selamladı.

Anıta çelenk konulmasının ardından Edirne Üç Şerefeli Cami İmam Hatibi Sefa Taşkesenlioğlu'nun, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Çanakkale cephesinde vatan uğruna şehit düşenler için dua etti.

Duanın ardından Bakan Selçuk Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Şehitler Abidesi'ndeki Hisarlık Tepe mevkisinde yapımı tamamlanan Şehitler Abidesi Camisi'nin açılışında da eşlik etti.

Şehitler Abidesi'ndeki tören, Donanmaya ait 19 savaş gemisinin Çanakkale Boğazı'ndan resmi geçit ve Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi timi SOLOTÜRK'ün gösterisinin ardından sona erdi.

Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, askeri erkan ve yabancı konuklar katıldı.

Bakan Selçuk, İnşası Süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nü İnceledi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte, inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü'nde incelemelerde bulundu.

Projeyle ilgili üstlenici firma yöneticilerinden brifing alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra telsizden köprünün kule keson temeli şaft montajının talimatını verdi.

Proje sahasında da incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Selçuk ve beraberlerindeki heyet, proje ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Buradaki etkinliğe Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan da eşlik etti.