…
…
…
…
19 Aralık 2018, Çarşamba İstanbul, Türkiye

Bakan Selçuk "Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Firmalar Ödül Töreni" Programına Katıldı


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugün savunma sanayisinden, gıdaya varıncaya dek birçok alanda yerli ve milli üretime sahibiz. Hem ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyorlar hem de bizi biz yapan kadim unsurları üretimlerine yansıtarak farklı coğrafyalara ulaşmasına vesile oluyorlar.” dedi.

Selçuk, Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen "Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Firmalar Ödül Töreni" programına katıldı.

Zirvenin ana teması olan “Değer” kavramının derin manasını anlamanın yolunun her şeyden önce insanın değerini anlamaktan geçtiğini ifade eden Selçuk, “Geçtiğimiz gün Şeb-i Arus’un yıldönümünü hep birlikte idrak ettik. Mevlana Celalettin-i Rumi, ‘kişinin değeri nedir?’ sualine, şu hikmet dolu cevabı veriyor: ‘insanın değeri aradığı şeydir.’ İşte bu hakikatten yola çıkarak bizler de ifa ettiğimiz her görevde en ideali, en mükemmeli arıyor, hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de ekonomiden istihdama, sanattan spora, turizmden sosyal politikalara kadar her alanda bu arayışın yansımalarına tanık olduklarını ifade eden Selçuk, Türkiye’yi tüm mecralarda en iyi şekilde temsil eden markalarla ve Türk bayrağını gittiği her yerde şeref madalyası gibi taşıyan yetenekli Türklerle gururlandıklarını söyledi.

“Kadim unsurları üretimlerine yansıtarak farklı coğrafyalara ulaşmasına vesile oluyorlar”

Selçuk, hükümetin insanı odağa alan vizyonu sayesinde hemen her alanda istikrarlı bir gelişim süreci yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Hiç kuşkusuz yerli ve milli endüstri hamlesi bu sürecin en önemli unsurlarından biri oldu. Bugün savunma sanayisinden, gıdaya varıncaya dek birçok alanda yerli ve milli üretime sahibiz. Hem ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyorlar hem de bizi biz yapan kadim unsurları üretimlerine yansıtarak farklı coğrafyalara ulaşmasına vesile oluyorlar.”

“Marifet iltifata tâbidir, müşterisiz meta zayidir”

Türkiye’nin atlattığı onca badireye rağmen büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Selçuk, “Bizler, zirvenin isminde de zikredildiği gibi Türkiye’yi daha değerli kılacak, niteliğine daha nitelik katacak faydalı her işin destekçisi olduk, olmaya devam ediyoruz. Eskimeyen eskilerimizin de en makul biçimde ifade ettiği; ‘Marifet iltifata tâbidir, müşterisiz meta zayidir.’ Bugün, dünyadaki bütün ülkelere üretimleri ve eserleri ile birlikte, eşsiz kültürümüzü ve değerlerimizi de taşıyan markaları, kurumları ve isimleri konuşuyor olmamız da işte tam olarak bu güzel deyişin bir tezahürü niteliğinde.” değerlendirmesini yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Türkiye'ye değer katan iş insanlarına ve başta Avrupa şampiyonu paralimpik yüzücü Sümeyye Boyacı olmak üzere önemli isimlere ödülleri takdim edildi. Bakan Selçuk, Milli sporcu Sümeyye Boyacı ile biraraya geldi. Bakan Selçuk, milli sporcu ile bir süre sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.