…
…
…
…
…
…
…
…
06 Şubat 2019, Çarşamba Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin Himayelerinde Gerçekleşen “Özel Çocuklara Özel Materyaller Projesi”nin Tanıtım Toplantısına Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emine Erdoğan’ın teşrifleri ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımı ile gerçekleşen “Özel Çocuklara Özel Materyaller Projesi”nin tanıtım toplantısına katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi  Emine Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde, Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen programdaki konuşmasında "Günümüzde her 59 çocuktan 1 tanesi otizmli olarak dünyaya geliyor. Bu olumsuz gelişmelerin sebeplerine odaklanmamız gerekiyor." dedi.

Eğitimde metot arayışlarının her zaman sürmesi gerektiğini vurgulayan Emine Erdoğan, "Eğitim tek bir formüle sığdırılamaz. Görsel, işitsel ve dokunsal materyaller, özel öğrencilerimizin daha hızlı yol almasında hayati rol oynar." şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan, hazırlanan materyallerin sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de destekleyeceğini belirterek, "Çocuklarımızın özel ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş bir öğrenme ortamı, onların toplumsal uyum ve sosyal iletişim becerilerini de geliştirecektir. Kendilerine yetebilen, hayatlarını başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan sürdürebilen bireyler olmalarını kolaylaştıracaktır." dedi.

"Bu işin gönüllüsüyüz"

İnsanların içindeki saklı cevheri keşfetmenin "emek" ve "metod" gerektirdiğine dikkati çeken Emine Erdoğan, "Bazı cevherler daha derinlerde gizlidir. Onlara ulaşabilmek için daha çok çaba sarf etmemiz gerekebilir. İşte bizler, çocuklarımızın içindeki nice cevheri ortaya çıkarmak için seferber olduk. Bu işin gönüllüsüyüz. Eğitimciler, zanaatkarlar da iş birlikçilerimizdir." diye konuştu.

"Bu proje, kurumlar arası iş birliğinin güzel bir numunesidir"

Hazırlanan eğitim materyallerinin üç farklı üretim merkezinde imal edildiğini anlatan Emine Erdoğan, "100 farklı çeşitte toplam 143 bin materyal seti hazırlanmıştır. Bu proje, kurumlar arası iş birliğinin güzel bir numunesidir." dedi.

Emine Erdoğan, Milli Eğitim, Sağlık ve Aile Bakanlıklarının ortak girişimi ile doğru beslenme konusunda bir çalışmanın yapıldığını aktararak şu ifadeleri kullandı:

"İnanıyorum ki pilot çalışmalar başarıya ulaşarak yakın zamanda tüm özel kurumlarımıza yayılacaktır. Bizim görevimiz, bütün çocuklarımızı kapasitelerini en yüksek seviyede kullanacak hale getirerek hayata hazırlamaktır. Bugün çocuklarımızın aydınlık yüzlerine baktığımızda, kendimizi büyük bir sorumluluğun altında hissediyoruz. Onların masum ve bozulmamış fıtratları, toplumsal hastalıklarımızın şifası, yarınlarımızın aydınlığıdır."

Yaptığı konuşmada projenin zihinsel engelli ve otizmli çocukların eğitim ve gelişim süreçlerine katkı sağlayacağını söyleyen Bakan Selçuk, "Bizim temel hedefimiz, Bakanlığımız koruması altında kalan yaklaşık 15 bin çocuğumuz, ailesi yanında Sosyal Ekonomik Destek (SED) alan 122 bin çocuğumuz da dahil olmak üzere ülkemizin tüm çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek. Milli ve manevi değerlerle mücehhez kılabilmek, sosyal becerilerini arttırabilmek." diye konuştu.

"Evde Bakım Hizmetinden yararlanan engelli çocuklarımızın sayısı 100 bini aştı"

Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren bakım kuruluşlarımızda toplam 11 bini aşkın çocuğumuza bakım ve rehabilitasyon hizmeti veriyoruz. 153 özel bakım merkezimizde 461 çocuğumuza bakım hizmeti sağlıyoruz. Evde Bakım Hizmetinden yararlanan engelli çocuklarımızın sayısı ise 100 bini aşmış durumda. Bu rakamları 2002 öncesiyle kıyaslamamız mümkün değil. Çünkü bu hizmetlerin hiçbiri 2002 öncesinde yoktu. Engelli kardeşlerimiz, değerli ailelerine hak ettikleri değer de verilmiyordu 2002 öncesinde. Bugün her çocuğumuzu engel durumuna göre ihtisaslaşmış bakım ve rehabilitasyon merkezlerine alıyoruz. Engellilerimizin ailelerin de endişeden uzak mutlu ve huzurlu şekilde yaşam sürmeleri için çaba harcıyoruz."

Bu ülkenin geleceğinin güçlü bireylerin yetiştirilmesine bağlı olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, bu nedenle çocuklar için atılan her adımın ülkenin bekası, geleceği için atılmış bir adım olarak gördüğünü dile getirdi.

Devlet ve millet olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek ve çocuklara mutlu bir gelecek bırakabilmek için çalışmaları sürdüreceklerini aktaran Bakan Selçuk, bunun ilk ve en önemli adımının eğitim olduğunu vurguladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca özel gereksinimi olan çocuklara ve ailelerine yönelik faaliyetlerine özel hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Bakan Selçuk, bu yönde ortak projeler geliştirildiğini, engelli çocukların eğitim hayatının içinde kalması için her türlü desteğin verildiğini söyledi.

"Ülkemizin her bölgesinde imkanlardan yararlanmayı bekleyen çocuklarımız var"

Bakan Selçuk, "Ülkemizin her bölgesinde bu projeyle kendilerine sunulan imkan ve fırsatlardan yararlanmayı bekleyen çocuklarımız, ailelerimiz mevcut. Bu imkanlar sayesinde inanıyorum ki çocuklarımızın daha iyi yetişmesi mümkün olacak." diye konuştu.

Bakan Selçuk, zihinsel engelli ve otizmli çocuklara yönelik geliştirilen hizmet ve politikalarda Türkiye'nin dünyada örnek ülke konumunda olduğuna işaret etti.

Eskiden engelli çocukların çoğu zaman okula gitme imkanından yoksun kaldığını hatırlatan Bakan Selçuk, bugün ise ücretsiz taşıma imkanı sunan bir hükümet olduğunu dile getirdi.

"İş birliğine devam edeceğiz"

Zihinsel engelli ve otizmli çocuklara, özel eğitim hizmetlerine yönelik hazırlanan materyallerin onların toplumsal ve psikososyal uyumunu da kolaylaştıracağına işaret eden Bakan Selçuk, özel gereksinimi çocukların erken yaşta eğitildiklerinde katma değer üreterek başarılar yakalayabildiğini, hayatın pek çok alanında bu başarılarla kendilerini gösterebildiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, gerek çocuklara gerekse engellilere yönelik hizmetlerde Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşlarıyla yakın iş birliğine devam edileceğini kaydetti.

Özel Çocuklara Özel Materyaller tanıtım filmi gösteriminin yapıldığı toplantıda Emine Erdoğan, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Ziya Selçuk ve çeşitli okullardan gelen özel çocuklar üretimi yapılan materyallerin sergilendiği standı gezdi.

7 tır yola çıktı

Fotoğraf çekiminin ardından Emine Erdoğan, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ve Bakan Ziya Selçuk ile 143 bin materyalin bulunduğu Türkiye'nin 7 bölgesine gidecek tırları, özel öğrencilere ulaştırılması için uğurladı.