…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
03 Mart 2019, Pazar Zonguldak, Türkiye

Bakan Selçuk, Ereğli’de İşçilerle Buluştu, Şehit Yakınları, Gaziler, Engelliler, İş İnsanları ve Kanaat Önderleriyle Biraraya Geldi


“Kamuda çalışan engelli sayısını 10 kat arttırdık”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Zonguldak temasları kapsamında Ereğli ilçesinde şehit yakınları, gaziler, engelliler ve aileleri ile biraraya geldi.

Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Bakan Selçuk, "Engellilerin üretim ve istihdama katılımını teşvik ettik. 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı yaklaşık 5 bin iken bugün bu rakamı 10 kat artırarak 56 bin kardeşimizi kamuda istihdam ediyoruz." dedi.

513 bin engelli vatandaşa evde bakım desteği verildi

Bakanlık olarak engellilerin yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Zehra Zümrüt Selçuk, kamu kullanımına açık binaların, kaldırım, yaya geçidi, park gibi açık alanların, toplu taşıma araçları ile bilgi ve iletişim sistemlerinin erişilebilir olmasının zorunlu hale getirildiğini anımsatarak, bakıma muhtaç engelliler için 2007 yılında başlatılan evde bakım yardımı kapsamında 2018'de 513 bin engelli vatandaşa destek olunduğunu aktardı.

Bakan Selçuk, "Otizm Eylem Planı" kapsamında eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler alanında çalışan personelin yetiştirilmesi, yüksek lisans ve doktora programlarının ve gündüzlü bakım merkezlerinin açılmasının hedeflendiğini anlattı.

“Kahraman güvenlik güçlerimiz gerekeni yapmaya devam ediyorlar”

Türkiye’nin büyümesi için üretmeye devam ettiklerini ifade eden Bakan Selçuk, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışıyla aziz milletimizi bir ve beraber kılmaya devam ediyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Anadolu'yu barış ve adaletin hüküm sürdüğü kardeşlik coğrafyası haline getirdik. Biz böylesine kutsal bir dava için mücadele ederken birileri şehit cenazelerine katılmak yerine terörist cenazelerine katılmayı yeğliyor. Biz teröristleri etkisiz hale getirdikçe birileri siyasi manipülasyonlarla mücadelemize gölge düşürmeye kalkıyor. Ama aziz milletimiz her şeyi çok iyi görüyor ve biliyor. Milletimizin bekası söz konusu olduğunda da kahraman güvenlik güçlerimiz hiç tereddüt etmeden gerekeni yapmaya devam etmekteler." diye konuştu.

“Şehit yakınlarımıza tanınan istihdam hakkı sayısını ikiye çıkardık”

Bakan Selçuk, aziz vatanın, şehit yakınlarının, gaziler ve gazi yakınlarının kendilerine emanet olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Hükümetimiz ve bakanlık olarak şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve gazi yakınlarımıza olan minnetimizi göstermek için faaliyetler yürütüyoruz. Bu kapsamda, şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye çıkardık. Yaptığımız düzenlemeyle daha önceden istihdam hakkı bulunmayan vazife ve harp malullerinin de istihdam hakkından faydalanmalarını sağladık. İstihdamda 45 yaş şartını kaldırdık. Daha önceden yılda iki defa yapılan atamaları süresiz hale getirdik. Eğitim, konut kredisi desteği, ücretsiz seyahat hakkı gibi daha birçok konuda ekonomik ve sosyal imkanlardan yararlanmalarını sağladık."

Konuşmasının ardından ailelerle tek tek yakından ilgilenen Bakan Selçuk, her zaman yanlarında olacaklarını ifade etti.

İşçilerle buluşan Bakan Selçuk, “Sizler sayesinde Türkiye 3.5 kat büyüdü”
Bakan Selçuk, Ereğli’de Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) işçileri ile de buluştu.
Bakan Selçuk, büyüme, ihracat ve istihdam oranlarında rekorlar kırıldığını aktararak, "Gelişim konusunda bizlere örnek gösterilen birçok ülkeyi geride bırakıyoruz. 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatımızı bugün 170 milyar dolara çıkarttık. Sizlerin azim ve çabasıyla cesareti ve çalışkanlığı sayesinde ülkemiz 3,5 kat büyüdü." diye konuştu.

Ereğli’nin enerji üssü olduğuna vurgu yapan Bakan Selçuk, "Türkiye'nin yerli ve milli üretim hamlelerinden rahatsız olanlar, ekonomik manipülasyonlarla kalkınma hamlelerimizi engellemeye çalıştılar. 15 Temmuz’da başaramadılar. Terör saldırılarıyla başaramadılar. Dolar üzerinden yürütülen manipülasyonlarla da başaramadılar. Ekonomi üzerinde kurmaya çalıştıkları oyunları, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin aldığı tedbirlerle boşa çıkardık." dedi.

“Burası Zonguldak, Burada İş Var”

Türkiye'nin, Avrupa Birliği başta olmak üzere, 2007'den bu yana dünyadaki birçok ülke arasında yaklaşık 8 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak birinci olduğunu anlatan Bakan Selçuk, "Devlet olarak işverenlerimize yatırım, üretim ve istihdamı artırabilmeleri için her türlü desteği sağlıyoruz. İşverenlerimizin de 'İstihdam Seferberliği' kapsamında Cumhurbaşkanımıza verdikleri '2,5 milyon istihdam' sözünü tutacaklarına inanıyoruz. Burası Zonguldak, burada iş var. Yeni istihdam teşviğimizle işverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılayacağız. İzleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Selçuk, Gülüç belediyesini ziyaret etti

Programın ardından ilçeye bağlı Gülüç beldesini de ziyaret eden Bakan Selçuk, burada Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş ile görüştü. Bakan Selçuk, belediye önünde kendisini bekleyen vatandaşlarla da sohbet etti.

Bakan Selçuk iş insanları, STK temsilcileri ve Kanaat önderleriyle buluştu
Bakan Selçuk, Belediye ziyaretinin ardından iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle biraraya geldi.

Burada konuşan Bakan Selçuk, birçok ülkede ağır etkileri olan küresel krizlere, ülkedeki siyasi ve ekonomik manipülasyonlara rağmen, Zonguldak'ın maden sektöründeki üretim gücüyle istihdama verdiği destekle gurur kaynağı olduğunu aktardı.

17-25 Aralık'tan, 15 Temmuz darbe girişimine, terörle mücadeleden sözde ekonomik krizlere cevabı milletin sinesinden verdiğini ve gazi milletin hiçbir seçimde Erdoğan'ı yalnız bırakmadığını dile getiren Bakan Selçuk, "Milletimiz, milli iradenin, demokrasinin yanında oldu. Demokrasimize güç veren, demokrasinin asli unsurlarından olan sivil toplum kuruluşlarımız da aynı hassasiyetle milli iradeye sahip çıktı. Devlet ve millet arasında sağlam köprüler kurdu. Teröristlere, darbeci hainlere geçit vermedi. Kanaat önderlerimiz, iş insanlarımız istiklal ve istikbalimizin teminatı oldu." değerlendirmesinde bulundu.

“İhtiyaç sahibi ailelerimize elektrik desteği ödemelerimiz başladı”

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği, ihtiyaç sahibi 2 milyonu aşkın vatandaşa, elektrik faturalarında destek uygulamasına da dün itibarıyla başladığını aktardı.

İstihdam seferberliğinde rekor kırdıklarını belirten Bakan Selçuk, şunlar kaydetti.
"2007'den bu yana yaklaşık 8 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak Avrupa'da birinci olduk. Devlet olarak işverenlerimize yatırım, üretim ve istihdamı artırabilmeleri için her türlü desteği sağlıyoruz. Türkiye'nin yerli ve milli kalkınma hamlelerinden rahatsız olanlar var. Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyüşünü engellemek isteyenler var. Bugüne kadar her türlü antidemokratik yolu denediler. Başaramadılar. Yetmedi 15 Temmuz hain darbe girişimiyle milli iradeyi yok sayarak seçilmiş Cumhurbaşkanını ve hükümetimizi indirmek istediler. Evet, artık eski Türkiye yok. Bu millet canını hiçe sayarak tankları çıplak elleriyle durdurdu o gece. Cumhurbaşkanına, milli iradeye sahip çıktı. 150 yıllık vesayet anlayışını yerle bir etti. Bizler o gece bedel ödedik. Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da olduğu gibi bedel ödedik, şehitler verdik. Bu ülkeye diz çöktürmek isteyenlere izin vermedik.15 Temmuz kahraman milletimizin yeniden diriliş destanı yazdığı gecedir."

Bakan Selçuk, “Burası Zonguldak, Burada İş var!” sloganı ile salondakilere seslenerek 2.5 milyon ilave istihdam seferberliğine destek olmalarını istedi.