…
28 Şubat 2019, Perşembe

Bakan Selçuk Giresun’da Ziyaretler Gerçekleştirdi, Engelliler ve Aileleriyle Biraraya Geldi


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Giresun’da ilk olarak Valiliğe ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Selçuk ortaokul ve lise öğreniminin bir kısmını burada geçirmesi nedeniyle kentin kendisi için ayrı bir yeri olduğuna dikkat çekti.

Giresun'un doğasıyla, ticaretiyle, ekonomisiyle önemli illerden biri olduğuna değinen Bakan Selçuk, “Buranın suyunu içtim, ekmeğini yedim, o anlamda da saygıdeğer hemşehrilerime Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim. Burası bizim için kıymetli bir şehir. Karadeniz'in güzel, nadide şehirlerinden birisi." diye konuştu.

Valilikte gerçekleşen Koordinasyon Toplantısı’nda il durumu hakkında bilgi alan Bakan Selçuk, AK Parti Giresun İl Başkanlığı’na da ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Recep Karaçam adlı vatandaş, Bakan Selçuk'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yazdığı şiirini okudu.

Bakan Selçuk Engelliler ve Aileleriyle Buluştu

Bakan Selçuk, Giresun programı kapsamında engelli ve engelli ailelerinin katılımıyla Giresun'daki bir restoranda düzenlenen yemek programına da katıldı. Programda bakım ve destek hizmetlerini 2005 yılından bu yana etkin bir şekilde yürüttüklerini aktaran Bakan Selçuk, "Gündüz bakım alanlarında tam ve yarı zamanlı olarak sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz.” dedi.

 “2002 Yılında 2 Bin 600 Engellimiz Kurum Bakımı İçin Sıra Beklerken, Bugün Kurum Sırası Bekleyen Kardeşimiz Kalmadı”

Bakan Selçuk, “2002 yılında 2 bin 600 engellimiz kurum bakımı için sıra beklerken, bugün kurum sırası bekleyen kardeşimiz kalmadı” ifadeleriyle hizmetlerin geldiği noktayı aktardı. Bakan Selçuk “kurumsal bakımdan çok ailelerinizin yanında sizlere hizmet etmeyi önemsiyoruz.” ifadeleriyle evde bakıma verilen önemi de vurguladı ve “Engelli hizmetlerini yaygınlaştırmak ve daha kaliteli hale getirmek için uğraşmaktayız." açıklamasında bulundu.

“56 Bin Engelliyi Kamuda İstihdam Etmenin Gururunu Yaşıyoruz”

Bakan Selçuk, 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin civarındayken artık bu sayıyı 10 kat artırarak 56 bin engelliyi kamuda istihdam etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, bu rakamları daha da yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

“384 Bin Engelliyi İş Hayatına Kazandırdık”

Uygulanan istihdam politikalarıyla 384 bin engelliyi iş hayatına kazandırdıklarını anlatan Selçuk, ayrıca mesleki niteliklerini artırmak için de 2012'den bu yana 41 bin engelliyi aktif iş gücü programlarından yararlandırdıkları bilgisini verdi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, girişimcilik eğitimlerini başarıyla bitiren engellilere 50 bin liraya kadar hibe desteği verdiklerinin de altını çizerek engellilerin kendi işlerinin sahibi olmalarının gereğine dikkat çekti. Bakan Selçuk, 65 yaş üstü ve çalışamayacak durumda olan engellilere bağlanan aylıkların miktarını artırdıklarını hatırlatarak, “Bu imkanlar engelli kardeşlerimizin azmi ve kararlılığıyla daha büyük bir ivmeye dönüyor ve ortaya çok gurur verici tablolar, başarı hikayeleri, güzel hikayeler, mutluluklar ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Selçuk, engelliler ve aileleriyle tek tek sohbet etti, hatıra fotoğrafları çektirdi. 

Bakan Selçuk Şehit Uzman Çavuş Ufuk Bingöl’ün Ailesini Ziyaret Etti

Bakan Selçuk, 2017 yılında, Şırnak'ta şehit olan Uzman Çavuş Ufuk Bingöl'ün eşi Ayşegül Bingöl'ü de evinde ziyaret etti. Şehidin küçük kızı Eylül ile yakından ilgilendi