…
21 Haziran 2019, Cuma İstanbul,Türkiye

Bakan Selçuk, HAK-İŞ İstanbul Şube Başkanları Toplantısı’na Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (HAK-İŞ) Fatih Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlediği İstanbul Şube Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Emekçilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Selçuk, Hazreti Peygamber'in övgüsüne mazhar olan, Fatih Sultan Mehmet'in emaneti İstanbul'a sahip çıkmak için burada olduklarını söyledi.

Sivil toplumun demokrasinin gücü, insan hak ve hürriyetlerinin ise güvencesi olduğuna dikkati çeken Selçuk, sendikalar olmadan gerçek bir demokrasiden söz edilemeyeceğini kaydetti.

Bakan Selçuk, hükümet olarak bu bilinçle sendikaların daha güçlü olması için çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdiklerini hatırlatarak, 2010 ve 2012'de anayasa ve kanunlarda değişiklik yapıldığına, sendikacılıkta darbe dönemlerinden kalan izlerin silindiğine vurgu yaptı.

Sendikalaşma oranlarını daha yukarılara taşımayı amaçladıklarını dile getiren Selçuk, 17 yılda işçiler için yapılan düzenlemeleri anlattı.

“Haksızlıkların Karşısında Durmaya Devam Edeceğiz”

Konuşmasında Bolu Belediyesi'ndeki işten çıkarmalara da değinen Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

"Başlatılan Emek ve Adalet Yürüyüşü'nü yakından takip ediyoruz. Başkanla da sık sık irtibattayız. Bu konuda bütün işçi kardeşlerimizin de yanında olduğumuzu da bilmenizi isterim. Maalesef bazı belediyeler söz vermelerine rağmen taahhütlerini yerine getirmediler. Hiç kimsenin siyasi görüşünden ve sendikasından dolayı bu milleti ayrıştırmaya, mobbing uygulamaya hakkı yoktur. Biz de bu haksızlıkların karşısında durmaya devam edeceğiz."

Selçuk, sosyal politikada son 17 yılda çok önemli değişimler yaşandığını ifade ederek, 17 yıl önce sosyal yardımlara ayrılan payın 2 milyar olduğunu, bu payın bugün 43 milyara yükseldiğini hatırlattı. 17 yılda sosyal yardımlara ayrılan payın toplam 290 milyarı bulduğunu aktaran Selçuk, bu rakamın birçok ülkenin bütçesinden fazla olduğu bilgisini verdi.

"HAK-İŞ Olarak Ülkemizin Yaşadığı Zorlukları Biliyoruz"

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan da Türkiye'de sendikalaşmanın geldiği seviye hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, sendikalaşma oranını daha yüksek seviyelere çıkarma amacında olduklarına vurgu yaptı.