…
…
…
…
11 Haziran 2019, Salı Cenevere,İsviçre

Bakan Selçuk İkili Görüşmelerde Bulundu, Çalışma Hayatı ile Aile ve Sosyal Politikalar Alanlarında İş Birliği Konuşuldu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 108’inci Uluslararası Çalışma Konferansında  Singapurlu ve Katarlı mevkidaşlarıyla görüştü.

Singapurlu Bakandan İstanbul Havalimanı’na Övgü

Bakan Selçuk, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde başlayan 108’inci Uluslararası Çalışma Konferansı kapsamında Singapur Çalışma Bakanı Josephine Teo ile bir araya geldi. ILO'nun merkezindeki görüşmede, Bakan Teo Türkiye'yi yakından tanıdığını belirterek İstanbul ve Antalya'yı gezme fırsatı bulduğunu söyledi. İstanbul'dan övgüyle bahseden Teo, "İstanbul'da çayımı alıp Boğaz'ı seyretmek müthiş bir duygu." ifadelerini kullandı. Türkiye’nin eşsiz bir stratejik konuma sahip olduğunu dile getiren Teo, İstanbul Havalimanı’nın müthiş bir potansiyeli harekete geçireceğini dile getirdi.

Görüşmede, iki bakan, ekonomik ve sosyal alanlarda kat edilen iş birliğinin devamı konusunda mutabık kaldı.Bakanlar ayrıca küresel bazda azalma eğiliminde olan doğum oranlarını artırmaya yönelik çeşitli politikalara değindi. Bu kapsamda ailenin önemi ile evlilik ve çocuk sahibi olmayı destekleyecek politikalar ele aldı.

“Katar ile Mutabakat Zaptı Gelecek Ay Netleştirilecek”

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Katar İdari Kalkınma, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Yusuf bin Muhammed el Osman Fahro ile de bir araya geldi. Çalışma hayatı ile aile ve sosyal politikalar alanlarındaki iş birlikleri konularının gündeme geldiği görüşmede, iki ülke arasındaki mevcut iş gücü anlaşmasının tadil edilmesi ile aile, kadın ve sosyal işler alanında yeni bir mutabakat zaptı imzalanmasının yol haritası ele alındı. Görüşmede mutabakat zaptının gelecek ay netleştirilmesi planlandı.

Bakan Selçuk'a görüşmelerde, Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sadık Arslan da eşlik etti.

Bakan Selçuk Perşembe Günü Konferansta Konuşma Yapacak

Konferans boyunca ikili görüşmelerine devam edecek olan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Perşembe günü de konferansta genel kurula hitap edecek.

BM Cenevre Ofisi ve ILO'nun Cenevre'deki merkezinde, ILO'ya üye 187 ülkeden 5 bin 700'den fazla işçi, işveren ve hükümet delegesinin katıldığı konferans 21 Haziran'da sona erecek.