…
…
…
…
16 Ocak 2019, Çarşamba Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk İNTES'in 179. Geleneksel Toplantısı’na Katıldı, İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü’nü İmzaladı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara’da İNTES tarafından düzenlenen "İnşaat Sektörü ve İstihdam" konulu toplantıyla "İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü"nün imza törenine katıldı. Toplantıda, Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem planında yer alan “yüksekte güvenli çalış kampanyası” kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İNTES arasında “inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği” protokolü imzalandı.

"İkinci 100 Günlük İcraat Planı Kapsamında Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası'nı Başlatıyoruz"

Bakan Selçuk yaptığı konuşmada protokol kapsamında yüksekte güvenli çalışma bilincini oluşturmak için "Yüksekte Güvenli Çalış Kampanyası"nı başlattıklarını açıklayarak, "Kampanyamız Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde yürüttüğümüz ikinci 100 Günlük İcraat Programımızın da önemli bir icraatı aynı zamanda." dedi.

Büyüme, ihracat ve istihdam verilerine işaret eden Bakan Selçuk, Türkiye'nin sürdürülebilir bir büyüme hedefine işverenler ve çalışanlarla beraber yürüdüğünü belirtti. İşçi ve işveren taraflarının ortak mutabakatıyla asgari ücretin 2 bin 20 liraya çıkarıldığını anımsatan Bakan Selçuk, AK Parti hükümetleri döneminde 3 kez tüm tarafların oy birliği ile belirlenen asgari ücrette 4'üncü oy birliğinin kendi Bakanlığı dönemine nasip olduğunu söyledi.

"Bugün Yüzde 192 Artışla 2 Milyona Ulaşmış Bir Çalışan Sayımız Mevcut"

Bakan Selçuk, Türkiye'nin büyümesinde inşaat sektörünün payının çok büyük olduğunu belirterek, "İnşaat sektöründeki sayılara baktığımızda da bu gelişimi, değişimi çok açık bir biçimde görmekteyiz. İş yeri sayıları 2002 yılında yaklaşık 96 bin iken, yüzde 121 artışla bugün 214 bin iş yeri sayımız var. 2002 yılında yaklaşık 713 bin çalışan sayımız varken bu sektörde bugün yüzde 192 artışla 2 milyona ulaşmış bir çalışan sayımız mevcut." diye konuştu.

Türk inşaatçıların, müteahhitlerin sadece Türkiye değil dünyanın dört bir yanında Türkiye'nin adını yücelttiğini dile getiren Bakan Selçuk, sektörü her alanda desteklemenin, problemlere hızlı ve etkin çözümler üretmenin hem hükümetin hem de Bakanlığın öncelikli sorumluluk alanlarından biri olduğunu kaydetti.

Bakan Selçuk, tüm dünyada inşaat sektörüyle ilgili en başta gelen sorunlardan birinin yaşanan iş kazaları olduğuna dikkati çekerek, "İnşaat sektöründe meydana gelen kazaların birçoğu yüksekten düşmeden kaynaklanıyor. Bugün imzalayacağımız protokolün de ana gündem maddesi işte bu. Yüksekten düşmenin önlenmesine ilişkin gerekli mevzuat düzenlemelerini içermekte." dedi.

"Daha Sağlıklı, Güvenli Yarınların İnşasına Bir Umut Olacağız"

Gerekli mevzuat düzenlemelerinin de yapıldığını belirten Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yılbaşında yayımlanan yönetmelik değişikliğimizi de ilk kez burada açıklamak isterim. 'Geçici kenar koruma sistemleri', 'cephe platformları', 'güvenlik ağları' ve 'yaşam hatları'nın standartlara uygunluğunu yüksekten düşmekten önlemek adına zorunlu hale getirdik. Atılan bu adımlarla amacımız o ki daha sağlıklı, daha güvenli yarınların inşasına bir umut olacağız. Her zaman 'önce insan' diyoruz ve insan onuruna yaraşır bir çalışma hayatını temin etmek için uğraşıyoruz. Tek bir çalışanımızın dahi, mesleği sebebiyle hayatını kaybetmesine tahammülümüz hiçbir zaman olmadı. Hükümet, Bakanlık olarak bu konuya, çalışma hayatının değil insan hayatının akıbeti perspektifinden bakmaktayız. Bu bilinçle hükümet olarak 16 yıldır, her alanda olduğu gibi, iş sağlığı ve güvenliği meselesinde de yaratılmışların en şereflisi olan insanı merkeze alarak çalışmalarımıza devam ettik."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle 2012'de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu başta olmak üzere hayata geçirilen mevzuat çalışmalarına dikkat çeken Bakan Selçuk,  birçok önemli projeye imza attıklarını vurguladı.

Bakan Selçuk, iş sağlığı ve güvenliğinin herkesin ortak sorumluluğu olduğunun altını çizerek, "İş sağlığı ve güvenliği koşullarının istenen seviyeye getirilebilmesi ancak işçi-işveren temsilcileri, uzmanlar, profesyoneller, STK'ler, kamu kurumları, özel sektörün karşılıklı bu konuya hassasiyet göstermesi, iş sağlığı ve güvenliğini sahiplenmesiyle mümkün." değerlendirmesinde bulundu.

"Bütün Taraflarla İletişime Açığız"

Çalışma hayatında standartları yükseltmek için bütün taraflarla iletişime açık olduklarını belirten Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz haftalarda başlattığımız maden, inşaat, kimya gibi çok tehlikeli sektörlere yönelik projelere hibe desteğimizi de buradan duyurmak isterim. Çok tehlikeli sektörlere yönelik iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirme adına işçi, işveren kuruluşlarımızın, STK'lerimizin, sanayi, ticaret ve meslek odalarımızın, üniversitelerin ve hatta meslek liselerimizin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlayacağız. Sizlerden gelen proje fikirleri ve benzeri ortak çalışma önerileri her zaman başımızın tacı oldu. İnşallah bu hibe desteklerine de yeteri kadar başvurulacağına ve çok güzel projeler oluşacağına inanıyoruz."

Konuşmaların ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile İNTES Başkanı Celal Koloğlu, "İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü"nü imzaladı.