…
20 Haziran 2019, Perşembe İstanbul,Türkiye

Bakan Selçuk: “İş Yeri Sayımız 1,9 Milyona Ulaştı”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Taksim'deki Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) İstanbul 1. Bölge Temsilciliğinde sendika başkanları ve temsilcileriyle bir araya geldi.

“Çalışan Sayımız 22.3 Milyonu Aştı”

720 bin olan iş yeri sayısının 17 yılda 1.9 milyona ulaştığını söyleyen Selçuk, çalışan sayısının da 22.3 milyonu aştığını bildirdi. 

“Sizlerden Gelen Tekliflere Kulaklarımızı Tıkamadık”

Bakan Selçuk konfederasyon başkanlarıyla her zaman iletişim halinde olduklarını ifade ederek, "Hiçbir zaman sizlerden gelen taleplere, tekliflere, sıkıntılara kulaklarımızı tıkamadık. Bugün sizleri dinlemek için buradayız." dedi. 

“Uzlaşı İçinde Bir Sonuç Alacağız”

TÜRK-İŞ’in kendisine Toplu iş sözleşme teklifi sunduğunu belirten Bakan Selçuk, “Uzlaşı içinde bir sonuç alacağız.” açıklamasını yaptı.

“Sendikacılıkta Darbe Dönemlerinden Kalma İzleri Sildik”

Birçok temel hukuki düzenlemeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Selçuk, "2010 ve 2012 yılında anayasa ve kanunlarda değişiklik yaptık. Sendikacılıkta darbe dönemlerinden kalma izler vardı, onları sildik. 2002'den önce hiçbir iktidar aslında buna cesaret edememişti." ifadelerini kullandı.

İş Kanunu'nu hem ILO sözleşmelerine hem de AB normlarına uygun düzenlediklerini söyleyen Bakan Selçuk, mazeret, doğum izni, iş sağlığı ve güvenliği gibi birçok alanda iyileşmeler yaptıklarını, aile ve iş, yaşam dengesini korumaya yönelik birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. 

31 Mart seçimlerinden sonra bazı belediyelerin işçilere yönelik sendika değiştirme yönünde baskılar yaptıklarını gözlemlediklerini ifade eden Zehra Zümrüt Selçuk, herkesin istediği sendikaya üye olmasının, işçilerin en temel hakkı olduğunu dile getirdi.

"Mega Projelerimiz, Hepimizin Övünç Kaynağı”

İstanbul’da yapılan mega projeler hakkında değerlendirmede bulunan Selçuk, sözlerini, “Marmaray'dan geçerken hepimiz övünüyoruz. Yeni İstanbul Havalimanımız ile hepimiz gurur duyuyoruz. Bütün projeler övünç ve gurur kaynağımız, milli değerlerimiz oluyor." diye tamamladı.