…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
25 Mart 2019, Pazartesi Denizli,Türkiye

Bakan Selçuk “İstihdam Seferberliği 2019 Denizli Buluşması”na Katıldı, Acıpayam’da Deprem Bölgesini Ziyaret Etti


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstihdam Seferberliği 2019 Denizli buluşmasına katıldı. İşverenlere istihdam çağrısı yapan Bakan Selçuk, Acıpayam ilçesinde de deprem bölgesine ziyaret gerçekleştirdi.

Denizli programına ilk olarak valilik ziyaretiyle başlayan Bakan Selçuk, şeref defterini imzaladı.

“Depremin İlk Gününden İtibaren 30 Personel ve 8 Araçla Sahadayız”

Vali Hasan Karahan, AK Parti Denizli milletvekilleri Cahit Özkan, Ahmet Yıldız ve Nilgün Ök ile diğer ilgililer tarafından karşılanan Bakan Selçuk, koordinasyon toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, sanayisiyle, ticaretiyle ve turizmiyle öncü şehirlerden Denizli'de bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Acıpayam ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığın ilk günden itibaren 30 personel ve 8 araçla sahada olduğunu aktardı.

"Denizli'ye Son 17 Yılda Toplam 22,7 Milyar Lira Yatırım Yapıldı"

Depremden etkilenen vatandaşlara tüm imkanların seferber edildiğini anlatan Bakan Selçuk, "Denizli mermer, taş ticaretinin yanı sıra turizmde de ön sıralarda yer almakta. Denizli'ye son 17 yılda toplam 22,7 milyar lira yatırım yapıldı. Bakanlığımız alanında yapılan yatırım miktarı 3 milyar lirayı geçti. Sosyal yardımlar alanında 2018 yılında yaklaşık 27 bin aile yararlandı. 17 yılda sosyal yardım alanında 1,4 milyar lira kaynak aktardık." diye konuştu.

“17 Yılda 105 Bin Vatandaşımız İşe Yerleşti”

Bakan Selçuk, İŞKUR aracılığıyla 17 yılda 105 bin vatandaşın işe yerleşmesini sağladıklarını ve istihdam teşviklerinden yararlanan 83 bin iş yerine 1,3 milyar lira destek verdiklerini aktardı.

İlgili birimlerle, kentin aile, çalışma ve sosyal hizmetler alanında daha ileri seviyeye nasıl taşınacağı hususunda görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Selçuk, kaynakların kullanımını yerinde izleyeceklerini kaydetti.

“Çocuk Bahçesi Kampanyası Kapsamında Her Çocuk İçin Bir Fidan Dikmeye Başladık”

Çocuk bahçesi projesi kapsamında fidan dikme kampanyasını başlattıklarını bildiren Bakan Selçuk, "Çocuklara çevre bilinci kazandırmak için her çocuk için bir fidan dikmeye başladık. Bu projemizle birlikte istiyoruz ki çocuklarımız çevreye daha duyarlı olsun hem de kendilerine ait ağaç sevgisini aşılayalım. Tüm Türkiye'ye ve çocuklarımızın bu çocuk bahçesi seferberliğimize katılmalarını rica ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, Valilik ziyareti sırasında Acıpayam ilçesinde bugün meydana gelen 4,1 depremi hissettiklerini sözlerine ekledi.

Denizli Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Selçuk, belediyenin sosyal yaşam ve kültür merkezine de uğradı, çay bahçesinde oturanlarla sohbet etti.

"Son 17 Yıldaki En Yüksek İş Gücüne Katılım ve İstihdam Oranına Ulaştık"

Denizli ticaret ve sanayi odaları ile Ticaret Borsası tarafından düzenlenen "İstihdam Seferberliği 2019 Yılı Bilgilendirme Toplantısı"na katılan Bakan Selçuk, TÜİK tarafından işgücü rakamları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, "2018 yılı iş gücü göstergeleri açıklandı. İş gücündeki ve istihdamdaki artışın da devam ettiğini görüyoruz. Son 17 yıldaki en yüksek iş gücüne katılım ve istihdam oranına ulaştık. 2018'de iş gücü piyasasına yeni 631 bin kişi katıldı. Bunun yüzde 87'sini istihdama kazandırdık. Kadınlarda ise bu oran yüzde 92 oldu. Kadın istihdamını daha arttırmak için elimizden gelen çalışmaları yapacağız. Mikrokrediyi çok önemsiyoruz. İşsizlik oranımız yüzde 11 olarak gerçekleşti. Biliyorsunuz yeni ekonomi programımızda 2018 yılı için işsizlik oranı tahminimiz yüzde 11,3'dü. Dolayısıyla da tahminimizin altında gerçekleşti. İstihdam seferberliği kapsamında da yeni ve ilave istihdamlar sağlayarak bu rakamları daha da aşağı çekeceğiz." diye konuştu.

“3 Ayda 22 İli Ziyaret Ettik”

Bakanlık olarak çeşitli illerde toplantılar düzenlediklerini, son 3 ayda 22 ili ziyaret ettiklerini, taş üstüne bir taş daha koymanın çabası içerisinde olduklarını dile getiren Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım ve hizmetlerle vatandaşların her zaman yanında olacaklarını söyledi.

Denizlili iş insanı ve girişimcilerinin çalışkan ve başarılı olduğunu dile getiren Bakan Selçuk, kentin 2002'de 680 milyon dolar olan ihracatının geçen yıl 3,1 milyar dolara yükseldiğini, aktif sigortalı sayısının da 225 binden 305 bine çıktığını, kentin uluslararası ticarette gerçekleştirdiği atılımlarla ekonomide, sürdürülebilir kalkınmada Türkiye'de örnek şehirlerden biri olduğunu kaydetti.

"Maruz Kaldığımız İç ve Dış Şoku Atlattık"

Bakan Selçuk, şehirlerin oluşturduğu dinamizm sayesinde ekonominin 17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği çizdiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"2002 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5,6 oranında bir büyüme oranına ulaştık. Bu süreçte, yeni pazarlara açıldık, katma değerli ürün sayımızı artırdık. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımızı 2018 yılında yaklaşık 170 milyar dolar seviyesine yükselttik. 2002 yılında 727 bin olan iş yeri sayımız 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22,3 milyona yükseldi. Bu 17 yılda, maruz kaldığımız birçok iç ve dış şoku hamdolsun başarıyla atlattık. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde her türlü antidemokratik girişimlere geçit vermedi. Her teşebbüsün ardından yeni sıçramalarla güçlenerek yolumuza devam ettik."

Bakan Selçuk, Türkiye'nin bugün hem siyasette hem ekonomide küresel düzeyde oyun kurucu bir ülke olduğunu, büyük küresel hedeflere ulaşmak için uygulamaya koyulan reform ve teşviklerle iş dünyasına katkıda bulunarak, iş insanlarının finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını söyledi.  

“Türkiye İş Yapma Kolaylığında 190 Ülke Arasından 43. Sıraya yükseldi”

Değer üreten, yerli ve milli üretimde atılım yapan bir Türkiye için var güçleriyle çalıştıklarını belirten Bakan Selçuk, "Hayata geçirdiğimiz reformların sonucunun uluslararası göstergelere de yansıdığını görüyoruz. Dünya Bankasının her yıl yayımladığı bir İş Yapma Kolaylığı endeksi var. Bu endekse göre, 2018 yılında dünyada iş yapma kolaylığında 190 ülkede 43. sıraya kadar yükseldik. Söz konusu iyileşme sonrası geldiğimiz yer, son 15 senenin rekorudur. " değerlendirmesinde bulundu.

8,5 Milyon Kişiye İlave İstihdam

Zehra Zümrüt Selçuk, atılan adımlar sayesinde gerçekleşen ekonomik büyümenin beraberinde iş gücü piyasasını da büyüttüğünü aktararak, "Ülkemiz yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. 2002'de İŞKUR'un tüm Türkiye'de işe yerleştirdiği kişi sayısı 24 bin idi. Bugün sadece Denizli'de 2018 yılında 20 bin vatandaşımızı işe yerleştirdik. Türkiye çapında bu rakam 1 milyon 250 bine ulaştı. Geçen seneyle bu yılın ilk üç ayını kıyasladığımızda da işe yerleştirme oranlarında yüzde 10-13 bandında iyileşme görmekteyiz." diye konuştu.

Denizli’de 50 Bin İstihdam Hedefi

İşverenlere seslenen Bakan Selçuk, Denizli'nin istihdam hedefini 30 binden 50 bine çıkarmasını istedi.

Bakan Selçuk Bayramyeri Esnafını Ziyaret Etti, Alışveriş Yaptı

Denizli programı kapsamında AK Parti İl Gençlik Kolları Seçim çadırını da ziyaret eden Bakan Selçuk, Bayramyeri esnafını da gezdi. Kadınların el ürünlerini sergiledikleri tezgahları gezen ve alışveriş yapan Bakan Selçuk, yaptığı pamuk şekeri basın çalışanlarına ikram etti.

"Sosyal Yardım Alanında 2,5 milyon Haneye Ulaştık"

Bakan Selçuk Serinhisar ilçesinde AK Parti seçim koordinasyon merkezini ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Son 17 yılda ekonomimiz ve ihracatımız büyüdü. Sosyal Güvenlik Sistemi'nde yüzde 99'u kapsayan bir sistemimiz var. Sosyal yardım alanında 2,5 milyon haneye ulaştık. Vatandaşımıza her zaman yanınızdayız diyoruz. Biz milletten gücümüzü alan bir partiyiz. Sizden geri bildirim alıp sorunları çözmeye çalışıyoruz." dedi.

Vatandaşları her daim dinlediklerini vurgulayan Bakan Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

"2002 yılında 2 milyar lira olan sosyal yardımlar geçen sene 43 milyar lira oldu. Biz 17 yılda bu ülkede bütün vatandaşlarımıza 290 milyar lira yardım aktardık. Bu demek oluyor ki biz ürettiğimizi, geliştirdiğimiz kalkınmamızı aynı zamanda paylaşıyoruz. AK Parti'nin gücü nereden geliyor. Biz sözlerini tutan bir partiyiz. Söz verdiğimiz her şeyi tuttuk ve arkasında da durduk. Bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak dedik. Şu anda kalmadı. Denizli'de 17 yılda yaklaşık 23 milyar lira yatırım yaptık."

Bakan Selçuk Deprem Bölgesinde

Acıpayam ilçesindeki kriz masasını ziyaret eden Selçuk, Vali Hasan Karahan'dan depreme ilişkin bilgi aldı. Bakan Selçuk, yaptığı açıklamada, Denizlililere yaşadıkları bu üzücü hadiseden dolayı geçmiş olsun dileklerini iletti.

Merkez üssü Acıpayam ilçesine bağlı Yeniköy ve Uçarı Mahallesi'nde 5,5 ve 4,8 şiddetinde iki önemli deprem yaşandığını hatırlatan Bakan Selçuk, "Çok şükür, can kaybımız yaşanmadı. Depremin olduğu günden beri Kızılay, AFAD ve Bakanlığımızın ekipleri çok iyi şekilde bu süreci yönettiler. Burada bin 200 çadır dağıtımı oldu. Maddi kayıpları bir nebze hafifletmek anlamında Bakanlık olarak Sosyal Dayanışma Vakfımıza nakit gönderdik. Vakıf aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşacak." diye konuştu.

Acıların birlikte paylaşılarak üstesinden geldiklerini belirten Bakan Selçuk, "Acıpayam ilçemize çok geçmiş olsun diliyorum. Allah tekrarını yaşatmasın. İnşallah bugünleri de beraber paylaşarak atlatacağız. Gerek ASDEP gerekse psikososyal destek elemanlarımız olmak üzere personelimiz sahada vatandaşlarımızla temas halindeler." ifadelerini kullandı.

Daha sonra deprem bölgesine geçen Bakan Şelçuk, Yeniköy, Yeşildere, Uçarı, Karahöyük ve Oğuz mahallelerinde incelemelerde bulundu, depremzedelerle görüşüp istek ve taleplerini dinledi. Psikososyal hizmet çadırını gezen Bakan Selçuk, destek alan çocuklarla yakından ilgilendi.