…
22 Haziran 2019, Cumartesi İstanbul,Türkiye

Bakan Selçuk: "Kamuda Sendikalaşma Oranı Yüzde 67,65’e Ulaştı"


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem ile Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Temsilcisi Remzi Özmen ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada, "Kamuda 2002'de yüzde 47,94 olan sendikalaşma oranı, 2018'de yüzde 67,65’e ulaştı. Hükümet olarak elbette en büyük temennimiz, bu oranların çok daha yüksek seviyelere çıkması ve tüm kamu çalışanlarımızın sendikalaşması yönünde.” dedi.

“5. Toplu Sözleşme Görüşmelerine Başlayacağız"

Türkiye'nin büyümesinde ve güçlenmesinde kamu görevlileri sendika ve konfederasyonlarının önemli bir yeri olduğunun altını çizen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“2012'de yürürlüğe giren yasa doğrultusunda toplam dört toplu sözleşme gerçekleştirdik. Yakın bir zamanda 5. toplu sözleşme görüşmelerine de başlayacağız."

“En Düşük Devlet Memuru Aylığını 3 Bin 512 Liraya Çıkardık”

Milli gelirden kamu görevlilerine ayrılan payın da son 17 yılda ciddi miktarda artırıldığını anlatan Zehra Zümrüt Selçuk, kamu sektörü çalışanlarının rakamlarını paylaştı.

"2002'de 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığını Ocak 2019 itibarıyla 3 bin 512 liraya çıkardık. Nominal düzeyde yüzde 796, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 100 oranında artış sağladık. Yine 2002'de 578 lira olan ortalama devlet memuru aylığını Ocak 2019 itibarıyla 4 bin 243 liraya yükselttik. Nominal düzeyde yüzde 634, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 64 oranında artış sağladık. Son 16 yılda, uzman, müfettiş gibi kariyer meslek mensubu sayımızı ise 13 binden, 58 bine, hemşire sayımızı 39 binden, 154 bine, doktor sayımızı 37 binden, 95 bine, öğretmen sayımızı 516 binden, 920 bine, din görevlisi sayımızı 68 binden, 113 bine çıkardık. 2002'de 1,6 milyon olan memur sayımız, bugün 2,4 milyona yükseldi. Tabii ki memur sayımızdaki bu artış sayesinde kamunun sunduğu hizmetlerin kalitesi de yükseldi."

"Özel Sektörde 149 Milyar Teşvik Sağladık"

Bakan Selçuk, kamu sektörün yanında özel sektörün de güçlenmesi için ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.  Özel sektörün büyümesi için teşvik ve istihdam politikalarına ağırlık verildiğini anlatan Selçuk, "Özel sektörde istihdamı artırmaya yönelik teşviklerimizden işverenlerimize 149 milyar liralık destek sağladık. Bu teşvik ve desteklerimizle 9 milyona yakın istihdam sağladık." ifadelerini kullandı.

"55 İlacı Daha Geri Ödeme Listesine Aldık”

Bakan Selçuk, sağlık alanında yapılan yenilikler hakkında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın 'hayalim' dediği şehir hastanelerini bu ülkeye biz kazandırdık. Batmış, bitmiş bir sosyal güvenlik sistemini sıfırdan aldık, bugün nüfusumuzun %99’unu kapsayan bir sağlık sistemine dönüştürdük. Bu hafta içinde halkımızla da paylaştığımız gibi, yaptığımız yeni düzenleme ile 2’si kanser, 39’u yerli üretim olmak üzere 55 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. Bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen yurt içi ilaç sayımız 8 bin 554’e ulaştı. Rakamlarla kolayca ifade ettiğimiz bu düzenlemeler aslında ülke tarihimizde benzeri görülmemiş dev adımlardır." açıklamasında bulundu.

Bakan Selçuk, Bayrampaşa Esnafı İle Bir Araya Geldi

Bakan Selçuk, Türkiye Kamu-Sen üyeleriyle gerçekleşen toplantının ardından Bayrampaşa'da esnaf ve vatandaşlarla da bir araya geldi.