…
17 Mart 2019, Pazar Kars, Türkiye

Bakan Selçuk Kars'ta Şehit Yakınları ve Gaziler ile Bir Araya Geldi, Esnafı Ziyaret etti


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 İstihdam Seferberliği kapsamında çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kars’a gitti. Kars esnafını ziyaret eden Bakan Selçuk, şehit yakınları ve gaziler ile bir araya geldi.  Türbe ve çağrı merkezine  de ziyaret gerçekleştiren Bakan Selçuk, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde kalanlarla şarkı da söyledi.

Bakan Selçuk, Kars Harakani Havalimanı'nda, Vali Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Kafkas Üniversitesi Rektörü Hüsnü Kapu, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ve protokol tarafından karşılandı.

İlk olarak Kazımpaşa Caddesi'ndeki AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret eden Bakan Selçuk, burada vatandaşlarla sohbet etti.

“Kars'ı hiçbir zaman İstanbul'dan ayırmadık"

Bakan Selçuk, Türkiye'nin her noktasına hizmet götürmeye devam ettiklerini vurgulayarak, "Kars'ı hiç bir zaman Aydın'dan, Diyarbakır'dan, İstanbul'dan ayırmadık, Türkiye'nin bütün illerine, ilçelerine aynı hizmeti götürmeye çalıştık, yapmaya da devam edeceğiz." diye konuştu.

18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anımsatan Bakan Selçuk, “Bizim tarihimiz Çanakkale, Sarıkamış, birçok destanla övünür." dedi.

Bakan Selçuk Kars esnafını ziyaret etti, alışveriş yaptı

Ziyaretin ardından Bakan Selçuk, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile Kazımpaşa Caddesi'ndeki esnafı ziyaret etti, girdiği işyerlerinden alışveriş yaptı.

“Huzurevimiz bitti, bu sene sosyal hizmet merkezimiz açılacak”

Bakan Selçuk, esnaf ziyaretinin ardından Valiliği ziyaret ederek, şeref defterini imzaladı. Bakan Selçuk, daha sonra burada düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı.

Zehra Zümrüt Selçuk, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlık tarafından yürütülen proje ve çalışmaları, Vali Türker Öksüz, Kars milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç ve ilgili kurum amirleriyle konuştuklarını söyledi.

Kars'ın "zafer madalyası" ile Anadolu'da ilk "gazilik" unvanı bulunan şehir olduğunu belirten Bakan Selçuk, "Buradaki yatırımları artırmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda huzurevimiz bitti, bu sene inşallah bir sosyal hizmet merkezimiz daha açılacak." diye konuştu.

“290 Milyar Tutarında Sosyal Yardım Ulaştırdık”

Bakanlık olarak büyük çalışmalara, başarılara imza attıklarını vurgulayan Zehra Zümrüt Selçuk, "Sosyal yardım bütçemizi 21 kat artırdık, 17 yılda 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçemiz, geçen sene 43 milyar olarak gerçekleşti. Bugüne kadar da toplamda 290 milyar tutarında, vatandaşlarımıza sosyal yardım ulaştırdık." dedi.

“123 bin çocuğumuza sosyal ekonomik destek verdik”

Şu anda 513 bin yaşlı ve engelli vatandaşın evde bakım desteğinden yararlandığını dile getiren Bakan Selçuk, Türkiye çapında 123 bin çocuğa da sosyal ekonomik destek verdiklerini bildirdi.

"İstihdam seferberliğine Cumhurbaşkanımızla ivme kazandırıyoruz"

Geçen yıl sonunda asgari ücretin, işçi ve işverenin uzlaşısıyla, yüzde 26 gibi yüksek artışla 2 bin 20 lira olduğunu anlatan Bakan Selçuk, "Bu sene Türkiye'de istihdam seferberliğine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ivme kazandırıyoruz." ifadesini kullandı.

“En büyük hedefimiz 2023'te daha müreffeh bir ülkeye ulaşmak"

Bakan Selçuk, Kars'ta yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

"Teşvik programlarımız var, istihdamı artırmaya yönelik. Kars'ta 9 bin iş yerimizde yaklaşık 130 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Aktif sigortalı sayısı da son 17 yılda Kars'ta yüzde 47 arttı. Şehrimizde şu anda aktif sigortalı sayısı 50 bin civarında. Bu Toplum Yararına Çalışma Programı, istihdamı artırıcı diğer çalışmalarımızla olsun, Kars'taki istihdam sayısının 2019-2020'de daha da artacağına inanıyoruz."

Kars'ın potansiyelini el birliğiyle ortaya çıkaracaklarını belirten Bakan Selçuk, "Hepimizin en büyük hedefi 2023'te daha büyük, kalkınmış, müreffeh bir ülkeye ulaşmak. Kars da turizmi, kültürü, geçmişi, tarihiyle buna namzet illerden biri." dedi.

“Toplum Yararına Çalışma Programı'nda öngördüğümüz rakamı iki katına çıkarıyoruz”

Bakan Selçuk, "Huzurevimiz açılıyor, İŞKUR hizmet binamız açılıyor, yeni bir sosyal hizmet merkezimiz açılıyor, Toplum Yararına Çalışma Programı'nda öngördüğümüz rakamı iki katına çıkarıyoruz." diye konuştu.

“Şehit ve gazilerimiz bu toprakların mayasıdır, tapusudur"

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk sonrasında şehit yakınları ve gaziler ile bir araya geldi. Şehit Er Emin Polat’ın annesi Aysel Polat ve Şehit Piyade Çavuş Turgay Salğar’ın annesi Güler Salğar ile yakından ilglenen Bakan Selçuk, her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıl dönümünün arifesinde bulunduklarını anımsatan Bakan Selçuk, Türk milletinin 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'ni tebrik etti.

Bu toprakların hikayesini yazanların, bu topraklara kanlarıyla can verenlerin Türk milletine Anadolu'nun kapılarını açtığını vurgulayan Bakan Selçuk, "Gazi milletimiz, Malazgirt'te Alparslan oldu, Çanakkale'de Seyit Onbaşı, Sarıkamış'ta Nihat Binbaşı, 15 Temmuz'da Ömer Halisdemir oldu. Şehadete yürüyen aziz milletimiz vatan için çok bedeller ödedi, nice zorluklara, acılara göğüs gerdi. Bizler, vatan nedir, vatan uğruna şehit olmak nedir, bunu çok iyi biliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Tarihin hiçbir döneminde baskıya boyun eğmemiş, esarete rıza göstermemiş bir millet olduklarını vurgulayan Bakan Selçuk, "Aziz milletimiz bu topraklarda bayrak inmesin, ezan susmasın diye nice şehitler verdi. Analar kınalı kuzularını, Mehmetlerini bu şuurla, 'Vatan sağ olsun' diyerek şehadete uğurladı. Bizlere yüreğimizde ve omuzlarımızda taşıyacağımız vatan bıraktılar." diye konuştu.

"En güzel cevabı şehitlerimiz, gazilerimiz verdi"

Bakan Selçuk, şehit ve gazilerin cesaret ve imanlarıyla milli idareye sahip çıktığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Kendini tarihe adayan şehit ve gazilerimiz bu toprakların mayasıdır, tapusudur. Birlik ve beraberliğimizin, ittihadımızın yegane teminatıdır. Terör örgütleriyle, 15 Temmuz darbe girişimiyle bu ülkeyi zayıflatmaya, bölmeye çalışanlara en güzel cevabı aziz şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz verdi. Bugün bizlere düşen, bu ülkeyi hep birlikte milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, çalışıp üreterek daha ileri seviyelere taşımaktır."

“35 bin şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık”

Şehit yakınları ve gaziler için her zaman pozitif ayrım yaparak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Bakan Selçuk, "Yaptığımız düzenlemeyle daha önceden istihdam hakkı bulunmayan vazife ve harp malullerinin de istihdam hakkından faydalanmalarını sağladık. İstihdamda 45 yaş şartını kaldırdık, daha önceden yılda iki defa yapılan atamaları süresiz hale getirdik. Hak sahiplerini bekletmeden atamalarını gerçekleştiriyoruz. 2002 yılına kadar 6 bin 315 vatandaşımıza istihdam hakkı sağlanmışken, 35 bin şehit yakını, gazi ve gazi yakınımızın kamu kurumlarında istihdamını sağladık." diye konuştu.

"Güçlü Türkiye'nin temellerini atmaya devam edeceğiz"

Şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarına daha iyi hizmet sunmak, refah seviyelerini yükseltmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadıklarına dikkati çeken Bakan Selçuk, "100 yıl değil bin yıl da geçse şehitlerimizin aziz hatıralarını her yerde yaşatmaya, şehit yakını ve gazilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz. Türkiye bugünlere sizlerin sabrı, cesareti ve fedakarlığıyla geldi." dedi.

Bakan Selçuk, "Hiç kimsenin Türkiye'nin 2023 hedeflerine yürüyüşünü durdurmasına izin vermeyeceğiz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü ve müreffeh Türkiye'nin temellerini atmaya devam edeceğiz. Demokrasimizin, milli iradenin sahibi sizlersiniz. İnşallah demokrasimizi ve milli iradeyi güçlendirerek 31 Mart yerel seçimlerinden de büyük bir zaferle çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Selçuk, Ebul Hasan Harakani Türbesi'ni ziyaret etti

Bakan Selçuk ve beraberindekiler, daha sonra Ebul Hasan Harakani Türbesi'ni ziyaret etti. 

Bakan Selçuk, Engelsiz Yaşam Merkezinde kalanlarla şarkı söyledi

Bakan Selçuk, türbe ziyareti sonrası Engelsiz Yaşam Merkezine ziyaret gerçekleştirdi.

Engelsiz Yaşam Merkezinde incelemelerde bulunan Bakan Selçuk, Kars Valisi Türker Öksüz'den bilgi aldı. Burada kalan engelli vatandaşlarla sohbet eden Bakan Selçuk, sorunlarını ve isteklerini dinledi. Bakan Selçuk, burada merkezde kalan vatandaşlarla şarkı söyledi.

Sonrasında çağrı merkezini de ziyaret eden Bakan Selçuk, çalışanlarla tek tek sohbet etti.

Bakan Selçuk, Ay - Yıldız tören alanını inceledi

Kars program kapsamında Sarıkamış ilçesine geçen Bakan Selçuk ve beraberindekiler, yapımı devam eden Ay-Yıldız tören alanını inceledi.

Bakan Selçuk, burada yapılan çalışmalar hakkında Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ve Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy'dan bilgi aldı.