…
…
…
…
12 Nisan 2019, Cuma Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk, Kazakistanlı Bakan ve Beraberindeki Heyete Türk Sağlık Sistemini Anlattı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşme, Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Bakan Selçuk, Türkiye’deki Genel Sağlık Sigortası Sistemi’nden etkilendiklerini aktaran ve uzmanlarını Türkiye’ye göndermek istediklerini belirten heyete sistem hakkında bilgi verdi.

“Sağlık Sistemi ve Genel Sağlık Sigortasında Çok İyi Noktadayız”

Türkiye’deki sağlık sisteminin iki bakanlık üzerine inşa edildiğine dikkat çeken Bakan Selçuk, “Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti sunarken, bizim Bakanlığımız sağlık hizmetlerinin finansmanı ve denetiminden sorumlu. Bu çerçevede söyleyebilirim ki, Türkiye’de sağlık sistemi ve genel sağlık sigortası noktasında çok iyi noktadayız.” diye konuştu.

“Türkiye’de Sosyal Güvenlik Nüfus Oranını Yüzde 98’e Çıkardık”

Sosyal Güvenlik Reformu ile 10 yılda sosyal güvenlik nüfus oranının yüzde 98’e çıktığına vurgu yapan Bakan Selçuk, “Türkiye Cumhuriyeti olarak sizlerle tecrübe paylaşımından dolayı mutluluk duyuyoruz. Her iki ülkedeki sağlık sisteminin uyumlaştırılmasının nihai olarak vatandaşlarımızın yararına imzalanacak bir Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın önünü açacağına inanıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye ve Kazakistan’ın kardeş ülke olduklarına değinen Bakan Selçuk, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlattı.

Kazakistan’ı en önemli siyasi ve ekonomik ortak olarak gördüklerinin altını çizen Bakan Selçuk, “Geçtiğimiz Eylül ayında Ankara’da, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Nazarbayev “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”nin 3’üncü toplantısında biraraya geldiler.” dedi.

Nazarbayev’in 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’yi ziyaret eden ilk devlet Başkanı olduğunu unutmayacaklarını belirten Bakan Selçuk, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Nazarbayev’in Türk Konseyi Onursal Başkanı olmasını önermişti. Bu teklifi Türk Konseyi Sekretaryası’na da ilettik.” ifadesini kullandı.

“Hedefimiz 10 Milyar Dolar Ticaret Hacmine Ulaşmak”

Ekonomik ilişkiler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, “Ülkelerimiz arasındaki ikili ticaret hacmi bakımından 2018 yılında 2,1 milyar Dolar seviyesini aşmış bulunmaktayız. Liderlerimizin belirlediği 10 milyar Dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak için hep beraber çalışmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Kazakistan’daki Türk firmaları 15 binden fazla kişiyi istihdam ediyor”

Kazakistan’daki Türk firmalarının 2 milyar doları bulan yatırım ile 15 binden fazla kişiye istihdam sağladığını kaydeden Bakan Selçuk, “Son 10 yılda Türk müteahhitlik firmaları tarafından Kazakistan’da hayata geçirilen 500’ü aşkın proje var, projelerin toplam değeri 23,4 milyar Dolar’ı aşmış durumda.” açıklamasında bulundu.  

“Kazakistan’da FETÖ’nün Sona Erdirilmesi Konusunda Somut Adımlar Atılmasını İstiyoruz”

Bakan Selçuk, Terör örgütü FETÖ ile mücadelenin önemine dikkat çekerek “15 temmuzdan sonra biz ülkemizde FETÖ terörist örgütü ile şiddetli bir mücadele içindeyiz. Bu örgütün yurtdışında da bağlı olduğu yerler var. FETÖ, ticaret, eğitim ve medya sektörlerinde Kazakistan’da halen çok aktif. Sizden FETÖ’nün sona erdirilmesi konusunda somut adımlar atılmasını istiyoruz. Biz bu konunun sizin de güvenliğinizi etkileyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kazakistanlı Bakan, Bakan Selçuk’tan GSS Desteği İstedi

Gelecek yıl zorunlu sağlık sigortası sistemine geçmeyi hedeflediklerini belirten Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov da “Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerini incelemek için buradayız. Hedefimiz de en kısa sürede Kazakistan vatandaşlarını tamamen sosyal ve sağlık sigortası kapsamına almak. Gördüğümüz gibi Türkiye’de bu politikalar zamanla gelişti, biz de Türkiye’nin tecrübesini göz önünde bulundurarak kademeli olarak sisteme gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çalışma grubu oluşturarak uzmanlarımızı buraya göndermek istiyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Toplantıya Kazakistanlı heyetin yanı sıra Bakan Yardımcıları Ahmet Erdem, Ayşe Kardaş Ergezen, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve bakanlığın genel müdürleri de eşlik etti.