…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
11 Şubat 2019, Pazartesi Kocaeli,Türkiye

Bakan Selçuk, Kocaeli Programı Kapsamında Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu


Bakan Selçuk Kocaeli Programına Valilik Ziyareti ile Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Kocaeli’nde ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Vali Hüseyin Aksoy’dan il durumu hakkında brifing aldı.

Anı defterini imzaladıktan sonra konuşma yapan Bakan Selçuk, 11 Şubat'ın, "Uluslararası Bilimde Kız Çocukları ve Kadınlar Günü" olduğunu belirterek, bugünü, bilimde, sanayide ve teknolojide önde gelen şehirlerden biri olan Kocaeli'nde kutlamak istediklerini söyledi.

Bakan Selçuk, Huzurevi Sakinleri ile Bir Araya Geldi

Bakan Selçuk, İl Koordinasyon Toplantısına katıldıktan sonra Kocaeli Huzurevi'ne geçti, huzurevi sakinleri ile bir araya geldi. Huzurevi sakinlerinden İzzet Özer Çanakkale şiirini okudu, Ahmet Mustafa Kulaber de Bakan Selçuk’a kitabını hediye etti.

Bakan Selçuk’tan Yeni Huzurevi Müjdesi

Tek tek yakından ilgilendiği huzurevi sakinlerine müjde veren Bakan Selçuk, “Bakanlığımıza bağlı 14.967 kapasiteli 146 Huzurevi ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde 13.883 yaşlımıza hizmet sunuyoruz. Yeni binamızın da ihalesinin yapıldığını, sosyal donatı alanları ile modern bir huzurevi olacağının da müjdesini vermek isterim. En kısa zamanda tamamlanması için talimat verdim, binanın yapım sürecini de yakından takip ediyorum. İnşallah yeni binamızda da birlikte farklı etkinlikler vesilesiyle buluşup, hasbihal ederiz.” dedi.

Sohbet ettiği ve odalarını gezdiği huzurevi sakinlerinin hayır duasını alan Bakan Selçuk, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Bakan Selçuk: “Türkiye Kadın İstihdamının Arttırılmasında Model Ülke Oldu”

Bakan Selçuk, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü dolayısıyla Bilim Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe de katıldı.

Türkiye'nin, kadınların iş gücüne katılımında birçok ülkeyi geride bıraktığını belirten Bakan Selçuk, "AB üyesi 10 ülkede istihdam azalırken, Türkiye kadın istihdamının arttırılmasında model ülke olmuştur. 2007-2017 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,4 milyon kişiyle yüzde 63 oranında arttırmış durumdayız. Kadın iş gücüne katılma oranımız şu an yüzde 34,9 seviyelerinde. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların iş gücüne katılım oranını yüzde 41 düzeyine çıkarmak." dedi.

Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşandığını belirten Bakan Selçuk, bunun için de bilim ve teknoloji çağının ihtiyacı olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp, öncülük edebilmek gerektiğini vurguladı.

Bakan Selçuk, "Geleceğe yön vermek istiyorsak, bugünümüzün heyecanı ve geleceğin umudu olan genç nesillerimizi, milli ve manevi değerlerimizle olduğu kadar bilimle, teknolojiyle, sanatla ve edebiyatla da donatarak, çağın ruhunu yakalamalarını sağlamalıyız." diyerek, bu anlamda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerin farkındalığını ve yetkinliğini arttırmak amacıyla kurduğu Bilim Merkezi projesini değerli bulduğunu kaydetti.

"Kız Çocuklarımıza Değer Verirsek Ailelerimiz Güçlü Olacak"

Kültür ve medeniyet tasavvurunun, sağlam toplum yapısının önemli yapı taşlarından birinin aile yapısı olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımıza ne kadar değer verirsek onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olacak, toplumu daha ileriye götürecekler.”

Bakan Selçuk, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her çalışmanın, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda geleceğin de güvencesi olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde uyguladığımız politikalar ve saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' gibi projelerimizle kız çocuklarımızın eğitim hayatında büyük başarı elde ettik."

Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranının, 2002'de yüzde 45 iken, bugün yüzde 83'lere yükseldiğine dikkati çeken Bakan Selçuk, şöyle konuştu: 

"Bakanlığımız özel sektör iş birliğinde 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni yürütüyoruz. Projede, liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz 'Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz. "

Bakan Selçuk, kadınlara sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak daha fazla fırsatlar sunmaya gayret ettiklerini vurgulayarak, "2018'de düzenlediğimiz İşbaşı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Kursları ve Girişimcilik Eğitim Programları'ndan yararlananların yüzde 65'ini kadınlar oluşturmakta." diye konuştu.

"Ar-Ge Harcamalarını 2017'de 30 Milyar Liraya Çıkardık"

Bilgi ve teknoloji gelişimine verdikleri değeri, 2002'de 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarını 2017'de 30 milyar liraya çıkararak gösterdiklerini aktaran Bakan Selçuk, araştırmaya, geliştirmeye, bilgiye, teknolojiye daha çok destek vererek, ülke olarak öz güveni attıracaklarını ifade etti.

Bakan Selçuk, salondaki gençlere seslenerek, "Bizleri başarı hikayeleriyle dolu bir geleceğe sizler taşıyacaksınız. Sizlere baktığımda; geleceğin bilim kadınları, mühendisleri, öğretmen, doktor ve mimarlarını görüyorum. Türkiye, küresel ekonomik rekabette, sizlerle daha da güçlü olacak. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine genç kızlarla birlikte ulaşacaklarına inandıklarını belirten Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'ne dair Bakanlık olarak 'Bilgi Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı' ve 'Dijital Okur Yazarlık' gibi eğitimler veriyoruz. Bizim asıl amacımız; bilgiyi ve bilimi, teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil olmanız. Bizler ne zaman teknolojiyi üreten bir çağa ulaşacağız, o zaman ülkemiz daha güçlü olacak. Kadınları bilim ve teknolojiyle buluşturarak, kız çocuklarımızın bu alana yönelmesi için farkındalık oluşturuyoruz."

Zehra Zümrüt Selçuk, bilgi ile yol alan gençlerin ülke ve insanlığa değer katmaya devam edeceğini vurgulayarak, bugün Bakanlığın koruması altındaki çocuk ve gençlerin de bu anlayışla burada olduğunu kaydetti.

"Özgecan Aslan'ı Rahmetle Anıyorum"

Bakan Selçuk, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'nde kadın ve kız çocukları için yeni yollar açmaya, projeler üretmeye devam edeceklerinin altını çizerek, "Bugün bir güzel gün vesilesiyle buradayız ama bugün bir genç kızımızın vahşice katledildiği bir gün. O yüzden Özgecan Aslan’ı burada rahmetle anıyorum. Bir daha böyle acıların yaşanmamasını diliyoruz. Böyle acıların yaşanmaması için uğraşmaya, çalışmaya ve mücadelemize devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Selçuk Küçük Mucitler ile Yakından İlgilendi

Program sonrası bilim merkezini gezen Bakan Selçuk, Yazılım, bilişim, robot eğitimi alan ve laboratuvarda eğitim gören çocuklar ile yakından ilgilendi.

Bakan Selçuk’tan Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti İl Başkanlığı Ziyareti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde tören bandosuyla karşılanan Bakan Selçuk, anı defterini imzaladı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından çini vazo hediye edilen Bakan Selçuk, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu sosyal belediyeciliğe, kadın ve kız çocuklarına verdiği önemden dolayı tebrik etti.

Bakan Selçuk, Büyükşehir Belediyesi ziyaretinin ardından, AK Parti İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi.

Bakan Selçuk, Kendi İşini Kuran Girişimci Kadınlarla Bir Araya Geldi

Bakan Selçuk, sonrasında KOSGEB'den destek alarak iş kuran kadınlarla bir araya geldi. Bakan Selçuk burada yaptığı konuşmada “KOSGEB'in desteklerinden 2009 yılından itibaren teşvik desteklerinden yaklaşık 400 bin kişi yararlandı. Bunların yarısını kadınlar oluşturdu” dedi.

Kadınların çalıma hayatında yer almalarının önemine değinen Bakan Selçuk, “Bizim kadınımız her zaman çalıştı, üretti. Alın terinin, fedakarlığın, cömertliğin adı oldu. Siz kadınlarımız toplumsal hayatta ailelerimizin olduğu kadar kalkınmanın da temel gücü oldunuz. Biz burada kadının ekonomik fırsatlara erişiminin sağlanması, kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve sürdürülebilir bir ölçüye ulaştırılabilmesi açısından önemli. Sizlerin girişimci ruhunuzu, çalışma hayatına katılmanızı, istihdama katılmanızı önemsiyor ve destekliyoruz. Bunun için gerekli mevzuat değişikliklerini yapmaya gayret ediyoruz” şeklinde konuşu.

“Son 10 Yılda Kadının İş Gücüne Ek İlave Katılımı Konusunda Da Avrupa'da Birinci Sıradayız”

KOSGEB desteği ile binlerce kadının kendi işinin sahibi olduğunu aktaran Bakan Selçuk, “Siz girişimcilerimizi güçlendirmek ve dünyayla bütünleştirmek için biz de hem kamu hem de özel sektörde sivil toplum kuruluşları aracılığıyla da bazı çalışmalar yapıyoruz. Projeler geliştirip, sizleri destekleyici teşvikler sağlamaya çalışıyoruz. İnovasyon ve AR-GE çalışmalarında bulunuyoruz. Kadınlarımızın önünü açmak için her türlü çabayı gösterdik ve bugün buralardayız. Yasal alt yapıyı güçlendirdik, teşviki programlarımızı geliştirdik. Türkiye şu anda kadın istihdamı konusunda Avrupa ülkelerinin birçoğunu geride bırakmış durumda. Son 10 yılda kadının iş gücüne ek ilave katılımı konusunda da Avrupa'da birinci sıradayız. Bunları gurur duyun diye söylüyorum. KOSGEB'in desteklerinden 2009 yılından itibaren teşvik desteklerinden yaklaşık 400 bin kişi yararlandı. Bunların yarısını kadınlar oluşturdu. Kadınlarımız çalışıyorlar üretiyorlar. Kocaeli'de de 10 bin kadına eğitim verildi” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, Şehit Ailelerini Yalnız Bırakmadı

Şırnak’ta 24 yıl önce şehit olan Er Cemil Fidan ve Siirt’te 4 yıl önce şehit olan Er Emre Kaan Arlı’nın Kocaeli’nde yaşayan ailelerini de ziyaret eden Bakan Selçuk, her zaman yanlarında olacaklarını belirtti.

Şehit Arlı’nın 9 yaşındaki kız kardeşi Hilal ile yakından ilgilenen Bakan Selçuk, ailesinin şehit er için yaptığı özel odayı da ziyaret etti.

Ziyaretler sırasında şehitler için dualar okundu.

Bakan Selçuk, Gülşah’ın Doğum Gününü Unutmadı

Bakan Selçuk, 2 hafta önce sosyal medya hesabından doğum gününü kutladığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmini çizen serebral palsi hastası Gülşah Yağmur Yazıcı’ya sürpriz yaptı. Karşısında Bakan Selçuk’u gören Gülşah büyük bir mutluluk yaşadı, sonrasında kendisi için getirilen pastadaki mumları üfledi.

Ziyaretlere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ayşe Ergezen, AK Parti Kocaeli milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Emine Zeybek, Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Yümnü ve ilgililer katıldı.