…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
18 Ekim 2018, Perşembe Aydın, Türkiye

Bakan Selçuk memleketi Aydın’da açılış yaptı, temaslarda bulundu


BAKAN SELÇUK’A MEMLEKETİ AYDIN’DA COŞKUYLA KARŞILANDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, baba ocağı Aydın'da açılış yaptı, çeşitli ziyaretlerde bulundu. Çıldır Havaalanı'nda çiçeklerle karşılanan Bakan Selçuk, "Memleketimde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum, Aydın toprağı en bereketli illerimizden birisi" dedi.

Bakan olmasının ardından ilk kez memleketi Aydın'da ziyaretlerde bulunan Selçuk, havaalanında, eski Kültür ve Turizm Bakanı olan babası Atilla Koç ile Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'in de aralarında bulunduğu yoğun bir kalabalık tarafından çiçeklerle karşılandı.

Aydın Valiliği’nde şeref defterini imzalayan Bakan Selçuk, “Kadirşinaslığı, vefası ve çalışkanlığı ile her zaman örnek olmuş Aydın şehrimize hizmet etmek, İhtiyaç duyulan projeleri konuşmak ve incelemelerde bulunmak üzere buradayım. Daha önce Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı olarak hizmet veren 2 bakanlık Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tek bakanlık çatısı altında toplandı. Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda ziyaretlere başladık. Sayın valimizden ilimiz hakkında bilgiler alıp bitmek üzere olan yatırımlar ve projelerin tamamlanması için istişarelerde bulunacağız. Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Bu anlayışla yola çıktık. Bu anlayışla ‘durmak yok yola devam’ diyoruz. Memleketimde olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum, Aydın toprağı en bereketli illerimizden birisi” dedi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk daha sonra Bakanlığa bağlı çocuk evlerinde yetişmiş ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’ne kayıtlı sporcu Dilşah Kurt’un madalyasını taktı. Uluslararası 32. Ahmet Cömert Boks turnuvalarında Büyük Bayanlar kategorisinde bronz madalya alan Dilşah Kurt’a hediye takdim edildi.

Bakan Selçuk, AK Parti Aydın İl Başkanlığında da partililerle bir araya geldi.

Türkiye'nin kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla büyük bir ülke olduğunu belirten Bakan Selçuk,  AK Parti’nin 16 yıllık iktidarında teröre ve vesayet odaklarına karşı Türk milletiyle birlikte mücadele ettiğine dikkat çekti. Bakan Selçuk, "Şimdi ekonomik manipülasyonlara karşı da milletimiz yanımızda olmaya devam edecek. Milletimizden aldığımız bu destekle kritik süreçlerin hepsinin üzerinden başarıyla geçeceğiz. Çalışmaktan, üretmekten, sosyal adaleti tesis etmekten asla geri durmadık, durmayacağız. İstihdamı teşvik eden politikalarımız, aile ve sosyal hizmetlere yönelik kurumsal çalışmalarımızı yaygınlaştırmaya devam edeceğiz. Şehrimizin ve ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınması için milletimizin refah seviyesini arttırmak için hep beraber çalışacağız. Biz her türlü engellemelere rağmen ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmeyi azmettik." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin 2017 yılında 8 milyar doları aşan yardımla dünyada ilk sırada yer aldığını ifade eden Bakan Selçuk,  "Bu hepimiz için gurur vesiledir. 513 bin kişiye yaşlı ve engelli vatandaşımıza evde bakım desteği sağlamaktayız. 112 bin çocuğumuza sosyal eğitim destek programımızla aile yanında ekonomik destek sağlıyoruz. Ayrıca istihdam ve üretimi desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği’ne de değinen Bakan Selçuk, "Milli İstihdam Seferberliği kapsamında birçok vatandaşımızı iş sahibi yaptık. İstihdamımız geçen yılın aynı dönemine göre 850 bin kişi arttı. İşsiz sayısı ise 201 bin kişi azaldı. Artı 2 sloganıyla başlattığımız seferberliğimizin ikinci kısmı da tüm hızıyla sürmekte." diye konuştu.

“SOSYAL EKONOMİK PROGRAMIMIZ İLE 19 BİN ÇOCUĞUMUZA DESTEK VERİYORUZ”

Bakan Selçuk, Ovaeymir Mahallesi'nde hayırseverler tarafından yapımı tamamlanan 3 katlı ve 30 çocuk kapasiteli '0-6 Yaş Çocuk Sitesi Müdürlüğü'nün açılışını gerçekleştirdi. Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada "Sizler ülkemizin istikbali için en büyük yatırımı yaptınız. İyilikte ve yardımda yarışarak ve ulusal değerlerimizi yaşatarak, hepimize örnek oldunuz. Çocuklarımızın aile sıcaklığında, en iyi şartlarda yetişmesi için tüm imkanlarımızı seferber etmekteyiz. Yurt tipi bakım modelinden, ev tipi bakım modeline geçmekle hizmet kalitemizi biraz daha yükselttik. Kuruluşlarımızda olan çocuklarımızın aile ortamını aratmayan sevgi ve çocuk evleri sitelerimizde hayata hazırlamaktayız. Çocuklarımızın mutlu bir yuvaya sahip olmalarını her türlü bakımlarının aileleri tarafından yapılması psikolojik ve sosyolojik açıdan çok önemlidir. Sosyal ekonomik destek programıyla 119 bin çocuğumuza, aile yanında ekonomik destek veriyor ve aile bütünlüğünü korumaya çalışıyoruz" diye konuştu.

BAKAN SELÇUK, ASTİM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’DEKİ EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞINA KATILDI

Bakan Selçuk, ASTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan Sürekli Eğitim Merkezi'nin açılışına da katıldı.

Çalışanlarla tek tek sohbet eden Bakan Selçuk, kişisel koruyucu donanım takarak kaynak yaptı.

Bakan Selçuk, Aydın Ticaret Odası'nda girişimci kadınlara sertifika dağıtım töreninde yaptığı konuşmada da kadın girişimcilerin çalışma hayatında daha etkin olmalarının kadınların toplumdaki yerini daha da güçlendireceğini söyledi.

Bakan Selçuk, kadının iş hayatına katılımının büyük bir önem arz ettiğini, kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alanların tamamında söz sahibi olmaları gerektiğini ifade etti.

Kadınların geliştirdikleri projelerle inovatif fikirler üretmesinin önemine dikkati çeken Selçuk, bakanlık olarak bu konuda kadının iş yaşamını desteklediklerini, kadına yönelik birçok pozitif ayrımcılık getirerek engelleri ortadan kaldırmaya çalıştıklarını kaydetti.

"Türkiye’de 2007-2017 yılları arasında kadın iş gücünü en fazla arttıran ülke oldu. Kadın iş gücümüz son 11 yılda 4 milyon 244 bin kişi arttı. Ülkemiz son 11 yılda kadın iş gücünü sayısını yüzde 72 oranında arttırarak OECD ülkeleri arasında açık ara ilk sırada yer aldı.

Son 11 yılda kadın istihdamı yaklaşık 3 buçuk milyon arttı. OECD ülkeleri arasında ABD’den sonra kadın istihdamının en fazla sayıda arttığı ülke Türkiye. Yine Avrupa Ülkeleri açısından kadın istihdamının en fazla arttıran ülke de Türkiye. Ülkemiz son 11 yılda kadın istihdamını yüzde 63 arttırarak OECD ülkeleri arasında da birinci olmayı başardı. Hedefimiz 2023 yılına kadar kadınların iş gücüne katılım oranlarını yüzde 41 düzeyine çıkarabilmek. 2002’den bu güne özel sektörde 1 milyon 935 bin kadını İŞKUR aracılığıyla işe yerleştirdik. 2018 yılının sonuna kadar 451 bin kadını işe yerleştirmeyi hedefliyoruz."

BAKAN SELÇUK, İNCİR İŞLETME FABRİKASINI GEZDİ

Bakan Selçuk, Köşk ilçesinde de yüzde 80’i kadın çalışan olan incir işletme fabrikasını gezdi, incir paketleyen kadın işçilerle tek tek sohbet etti. Bakan Selçuk, kendisine ikram edilen inciri yedi, basın mensuplarının özçekim davetini geri çevirmedi.

Bakan Selçuk, Köşk Belediye Başkanlığını da ziyaret etti. Burada toplanan vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılanan Bakan Selçuk, Köşk’te olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bakan Selçuk'un babası eski bakanlardan Atilla Koç da kızının bakan olmasından dolayı gurur duyduğunu anlatırken gözyaşı döktü. Atilla Koç, “Kızıma bu görevin verilmesi şeref verici bir şey, duygulandım. İnsan sevinçten de ağlarmış. Ben Zehra Zümrüt’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAKAN SELÇUK, AYDIN HUZUREVİ’NDE YAŞLILARLA BULUŞTU, ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLERLER BİR ARAYA GELDİ

Bakan Selçuk, Aydın Huzurevi’ne gerçekleştirdiği ziyarette de kadın huzurevi sakini tarafından çiçekle karşılandı. Huzurevi sakinlerinin sürpriziyle karşılaşan Bakan Selçuk Bakanlığın logosu ve isminin yazılı olduğu pastayı kesti.

Bakan Selçuk, şehit yakınları ve gazilerle de bir araya geldi. Şehitlerin peygamberlerden sonra gelen en yüce makama eriştiğini ifade eden Selçuk, bunun dünyada maddi hiçbir karşılıkla satın alınamayacak kadar ulvi bir makam olduğunu, şehit ve gazilerin bu toprakların mayası, ikbal ve istiklalin teminatı olduğunu vurguladı.

Türk bayrağını göklerden indirmeye ve ezanı susturmaya hiçbir kimsenin gücünün yetemeyeceğini belirten Selçuk, şunları kaydetti:

"Vatan sağ olsun’ diyen analarımız ‘Bir evladım daha olsa onu da şehit verirdim’ diyen babalarımız olduğu sürece bu milletin istiklaline kimse göz dikemeyecek. Yeni dönem de de terör örgütlerinin tamamıyla içeride ve dışarıda mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Şehit ve gazilerimizin kanını yerde bırakmayacağımız. Kapımız her zaman sonsuza kadar sizlere açık. Bakanlık olarak her daim yanınızda oluğumuzu bilmenizi isterim. Yaralarımızı birlikte saracağız. Sevinçlerimizi birlikte paylaşarak çoğaltacağız. Üzüntülerimizi paylaşarak azaltacağız. Huzurlu bir yaşam sürmeniz için elimizden gelen maddi ve manevi tüm gayreti göstereceğiz. Size hizmet etmek büyük bir gurur vesiledir. Her zaman sizlerin hizmetinde ve emrinizdeyiz."