…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
05 Mart 2019, Salı Aydın,Türkiye

Bakan Selçuk, Memleketi Aydın’da Pazar ve Esnaf Ziyareti Yaptı, İşçilerle Biraraya Geldi


Bakan Selçuk, “Aydın Gözümüzün Aydınlığı Olacak”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, baba ocağı Aydın'da pazar alışverişi yaptı, ziyaret ettiği esnafı dinledi.

Aydın programına ilk olarak AK Parti İl Başkanlığı ziyaretiyle başlayan Bakan Selçuk, partililere hitaben bir konuşma gerçekleştirerek “31 Mart akşamı Aydın, gözümüzün aydınlığı olacak.” dedi.

Bakan Selçuk’a Pazarda Büyük İlgi

Kent merkezinde Salı günleri kurulan tarihi Hasır Pazarı’nı gezen Bakan Selçuk’a özellikle pazar esnafı ve kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Kendisine sevgi gösterisinde bulunan kadınlarla kucaklaşan Bakan Selçuk, vatandaş ve esnafla sohbet etti. Aydın’a özgü yöresel ürünleri tadan ve pazar alışverişi yapan Bakan Selçuk, çok beğendiği zeytinden programı takip eden basın mensuplarına da ikram etti.

Esnafın çay davetini de geri çevirmeyen Bakan Selçuk, çeyiz pazarını da gezerek kadınların el emeği ürünlerinden satın aldı.

Bakan Selçuk, Tekstil İşçileriyle Biraraya Geldi

Bakan Selçuk, esnaf ziyaretinin ardından ASTİM Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil fabrikasında işçilerle biraraya geldi. Fabrikayı gezerek işçilerle tek tek sohbet eden Bakan Selçuk, sonrasında sıraya girerek masasına oturduğu işçilerle yemek yedi.

“Burası Aydın, Burada İş Var”

İşçilere seslenen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, işverenlerin 2.5 milyon ilave istihdam sözünü hatırlatarak “Aydınlı işverenlerimizden istihdamı arttırma sözü aldık. 2019 yılı İstihdam Seferberliği sloganımız ‘Burası Aydın, Burada İş Var” diye konuştu.

Bakan Selçuk, Aydın programı kapsamında SGK İl Müdürlüğünde düzenlenen Mikro Kredi Destekleme Toplantısına da katıldı.

Burada konuşma yapan Bakan Selçuk, hükümet olarak kadınların sosyal statülerini ve refahlarını yükseltmek için hukuki zemini güçlendirdiğini belirterek bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türk kültür medeniyet hayatında kadının çok önemli bir değere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, kadınların eğitimden istihdama, ekonomiden siyasete her alanda var olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bakanlık olarak mikro kredileri desteklediklerine dikkati çeken Zehra Zümrüt Selçuk, "Aydın’da kadınlarımızın mikro krediden faydalanmaları için farkındalık oluşturarak kadınlarımızı cesaretlendirmeye devam edeceğiz. Ülkemizde mikro kredilerin yaygınlaştırılmasında hedef kitle genişletilip daha önemli başarılar elde edeceğimize inanıyoruz." dedi.

Çocuk ve aile odaklı bir yaklaşım esası ile kadınları her daim sosyal ve mali destek sağladıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Bizler görüyoruz ki kadınlara en ufak bir imkan verildiğinde çok büyük başarılara imza atıyorlar. Yine kadınlarımıza destek olmak amacıyla finansal okur yazarlık eğitimi de veriyoruz. Bakanlık olarak kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer alması üretim ve istihdama daha fazla katılarak ailelerine ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaları için teşvik politikalarımız yer almakta."

Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“Son 10 yıla baktığımızda kadınlarımızın iş gücüne ilave katılım oranlarında Avrupa'da birinci sıradayız. Türkiye'de kadın iş gücünü son 10 yılda 4 milyonu aşkın kişi arttırdık.”

Kadın istihdamının 10 yılda 3.5 milyon kişi arttığını belirten Bakan Selçuk,  “Türkiye Avrupa ülkeleri arasında kadın istihdamını en fazla arttıran ülke konumunda. Bugün iş gücüne katılım oranımız kadınlarda yüzde 34 seviyesinde ve biz bu oranı inşallah yüzde 41’e çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında işverenlerden 2.5 milyon istihdam sözü aldıklarını bildiren Bakan Selçuk, “Bunun yansımalarını biz Aydın’da da göreceğiz ve bu rakamın yarısı da inanıyoruz ki kadınlarımızdan oluşacak. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle ve yaşlısıyla biz büyük Türkiye hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. 31 Mart akşamı Aydınlı hemşehrilerimizin desteği ile Aydın’ın gönül belediyeciliği ile tanışacağına canı gönülden inanıyorum." dedi.

Programda, mikro kredi alarak kendi işlerini kuran 3 kadın da hikayelerini anlattı. Program sonunda kursiyerlere sertifikalarını veren Bakan Selçuk, kadınların ürünlerini sattıkları sergileri de gezdi.

Efeler Mahallesi ve Osman Yozgatlı Mahallesinde Cumhur İttifakı seçim ofislerinin açılış törenine katılan Bakan Selçuk, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle 82 milyon vatandaşı hep bir, beraber ve kardeş kıldıklarını, her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmak için uğraştıklarını söyledi.

Aydın'ın demokrasinin beşiği, merhum Başbakan Adnan Menderes'in emaneti bir kent olduğuna dikkati çeken Bakan Selçuk, Aydın'ın demokrasi mücadelesinde 15 Temmuz’da milli iradeye sahip çıktığını ifade etti.

“Aydın’da 37 Bini Aşkın Hane Sosyal Hizmetlerden Yararlanıyor”

2002’den önce yoksul ve muhtaç vatandaşların kapısını çalan kimsenin olmadığının altını çizen Bakan Selçuk, "Şu anda engelli vatandaşlarımızı, yaşlı ve muhtaç vatandaşlarımızı hane hane dolaşıyoruz. Aydın’da 37 bini aşkın hanede sosyal hizmetlerimizden faydalanan ailelerimiz var.” ifadesini kullandı.

“Aydın’da İhtiyaç Sahibi Ailelere 2 Milyar Lirayı Aşkın Kaynak Aktardık”

Aydın’da ihtiyaç sahibi ailelere 16 yılda toplamda 2 milyar lirayı aşkın kaynak aktardıklarını belirten Bakan Selçuk, “10 bin engelli ve yaşlımıza destek verdik. Ailelerimizi ve sizleri asla yalnız bırakmıyoruz." dedi.

Türkiye'nin ulaştığı seviyenin dünyaya örnek olduğunu aktaran Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"2002 yılında sosyal yardımlara ayrılan pay 2 milyar liraydı. 2018 yılında 43 milyar lira sosyal yardımlara aktarıldı.17 yılda 289 milyar lira sosyal yardımlara ayrıldı.“

“Aydın’da 6. Sosyal Hizmet Merkezini Açacağız”

Aydın’da 5 sosyal hizmet merkezi ile hizmet verdiklerini kaydeden Bakan Selçuk, 6. Hizmet merkezini çok yakında açacaklarını bildirdi.

Teşvikler hakkında bilgilendirme yapan Bakan Selçuk, “İstihdam teşvikimizle iş vermeye, aş vermeye devam ediyoruz. Devlet olarak işverenlerimize de yatırım teşvikleri ve SGK teşvikleri sağlıyoruz."