…
…
…
…
19 Ekim 2018, Cuma Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk, "Mesleğim Var Geleceğim Var" Programının Sertifika Törenine Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 34 ildeki 63 çocuk destek merkezinde bin 667 çocuğun bakım ve rehabilitasyon desteği aldığını bildirdi.

Korunma ve bakım altındaki gençlerin meslek edindirilerek istihdama kazandırılması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Anadolu İletişim ve Eğitim Derneği iş birliğince düzenlenen "Mesleğim Var Geleceğim Var" programının sertifika töreni, ATO Congresium'da düzenlendi.

Bakan Selçuk, törende yaptığı konuşmada, projenin kız çocuklarının geleceğine katkı sunması dolayısıyla önem taşıdığını belirterek, "Bizim için kız çocuklarımız söz konusu olduğunda akan sular durur. Çünkü onları kendi evlatlarımız olarak gördük. Sevgili kızlarımıza baktıkça geleceğe dair umutlarım daha da artıyor. Onların başarıya odaklanmış bakışları, kararlılıkları her şeyi anlatmaya yetiyor." dedi. 

Geleceğin Türkiye’sinin gençlerle birlikte inşa edileceğini anlatan Selçuk, gençlerin yüreğinde taşıdığı umutların milletin istikbali olacağını belirtti.

Bakan Selçuk, insanlığın bugün yaşadığı acıların gelecekte de yaşanmamasının eğitim, kültür ve nitelikli mesleklerle sağlanacağını, bunun için her gün yeni projeler üreterek, yeni düzenlemeleri hayata geçirdiklerini bildirdi.

Özel politika gerektiren gruplar olarak nitelendirilen çocuk ve gençlere yönelik projelere önem verdiklerini vurgulayan Selçuk, çocuk hakları alanında yürütülenlerin yanı sıra Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), "Okul Destek Projesi", "Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri Hizmeti" gibi projeleri de hayata geçirdiklerini aktardı.

"63 ÇOCUK DESTEK MERKEZİNDE BİN 667 ÇOCUK DESTEK ALIYOR"

"Sosyal Medya Çalışma Grubu" kapsamında "Çocukların İnternetin Risklerinden Korunması Projesi", "0-6 Yaş Aralığındaki Çocuklar İçin Uygun İçerikli Kitap Listeleri Oluşturulması Projesi" gibi sayısız koruyucu ve önleyici hizmetleri gündemlerine aldıklarını kaydeden Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülen çocuk destek merkezlerimiz vasıtasıyla ekonomik ve sosyal yaşamın dışında kalmış, şiddet ya da istismar mağduru çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Bugün 34 ilimizdeki 63 çocuk destek merkezimizde bin 667 çocuğumuz bakım ve rehabilitasyon desteği alıyor. Sağladığımız bu imkanların yanında gerek kamu gerekse sosyal paydaşlarımızın destekleriyle çeşitli projeler yürütüyor, çocuklarımıza destek sağlayabileceğimiz tüm konularda kapsamlı bir vizyon ortaya koyuyoruz. 

Sivil toplum kuruluşlarımızın bu tür toplumsal meselelerde inisiyatif alması sosyal hizmet modellerimizin amacına ulaşmasında büyük katkı sağlayacaktır."

"Mesleğim Var Geleceğim Var" projesiyle çocuk destek merkezlerinde kalan kız çocuklarının sosyal entegrasyonu ve istihdamının sağlandığını vurgulayan Selçuk, iş ve mesleki eğitimin yanı sıra kişisel gelişim ve sosyal yaşama katılımı destekleyen konularda verilen eğitimlerle çocukların kendilerini daha fazla özgüvende hissedeceklerini anlattı.

Bakan Selçuk, "Çocuk Destek Merkezi’nden 18 yaşını doldurarak ayrılan 3 gencimiz ise bir yıllık süpervizörlük desteği garantisi ile işe yerleştirildi. İşe yerleştirilen gençlerimizin iş hayatına uyumunu kolaylaştırıcı destekler ve ihtiyaç duydukları rehberlik sayesinde gençlerimiz geleceğe daha özgüvenli daha başarılı bakacaklar." ifadesini kullandı.