…
26 Mart 2019, Salı Siirt,Türkiye

Bakan Selçuk, Siirt'te


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Siirt’te temaslarda bulundu.  

"Siirt Ekonomideki Potansiyelini Geliştirmeye Devam Edecek" 

Bakan Selçuk, Valiliği ziyaret etti, Vali Ali Fuat Atik ile görüştü. Koordinasyon Toplantısı’na başkanlık eden Bakan Selçuk toplantının ardından bir basın açıklaması yaptı. Güneydoğu'nun güzide şehirlerinden Siirt'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Selçuk, Eğitim hayatının bir bölümünün Siirt'te geçtiğini ifade ederek Siirt'i çok gelişmiş gördüğünü söyledi.  

"17 Yılda 9 Milyarı Aşkın Kamu Yatırımı" 

Siirt'te gerçekleştirilen yatırım ve hizmetlere ilişkin bilgi veren Selçuk, şunları kaydetti: 

"Siirt'te 17 yılda 9 milyarı aşkın kamu yatırımı yapıldı. Bu yatırımlar eğitim, sağlık, ulaşım, ticaret, sosyal yardımlar, sanayi gibi birçok hizmeti barındırıyor. Aile, çalışma ve sosyal hizmetler alanında ise yaklaşık 2 milyar lira yatırım yaptık. 3 kuruluşumuzla engellilerimizin bakım ve rehabilitasyonunu gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımıza bağlı 2 Sosyal Hizmet Merkezimiz (SHM), 4 Aile Destek Merkezimiz (ADEM) ile ailelerimize hizmet veriyoruz. İnşallah Pervari ilçesinde de yakında bir ADEM açacağız. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında bugüne kadar yaklaşık 15 bine yakın hanemizi ziyaret ettik. Siirt’teki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 17 yılda 1,5 milyar lira kaynak aktardık." 

Bakan Selçuk, sosyal yardım ve hizmetlerin yanı sıra sahada vatandaşın her daim yanında olmaya devam edeceklerini, istihdamı teşvik eden politikalarla da işvereni ve işçileri desteklemeyi sürdüreceklerini kaydetti. 

"Siirt Ekonomideki Potansiyelini Geliştirmeye Devam Edecek" 

Bu kapsamda bugüne kadar görülmemiş bir teşvik paketi sunulduğuna dikkati çeken Selçuk, Siirt'te bugüne kadar teşviklerden yaklaşık 7 bin iş yerinin yararlandığını, ödedikleri toplam teşvik tutarının yaklaşık 200 milyon lira olduğunu belirtti. 

Selçuk, 2002'den bugüne kadar 120 bin vatandaşın İŞKUR aracılığıyla işe yerleşmesini sağladıklarını belirtti. Selçuk, şöyle devam etti: 

"İŞKUR'un Aktif İşgücü Programı'ndan da 90 binden fazla vatandaşımız yararlandı. Bu sayede Siirt'te aktif sigortalı kişi sayısı yaklaşık 60 bine yükselmiş durumda. Siirt inşallah yeni dönemde ekonomideki potansiyelini daha da geliştirmeye devam edecek. Daha geniş bir potansiyelle istihdamı artırarak, üretime yönelerek, yatırımları çekerek, inşallah Siirt'te daha güzel bir dönem yaşanacak." 

Bakan Selçuk, Denizli'deki depreme değinerek, "Acıpayam'da SGK'ye verilecek prim belgelerinin süresini 1 Nisan'a erteledik." diye konuştu. 

"Kadınlarımızın İşgücüne İlave Katılımında Avrupa'da Birinci Sıraya Yükseldik" 

Bakan Selçuk, bir düğün salonunda düzenlenen, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları, engelliler ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuştu. 

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Teşviklerimizden desteklerimize, her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın işgücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. 2007-2018 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,6 milyon kişiyle yüzde 68 oranında artırmış durumdayız." dedi. 

Selçuk, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken Siirt'te okuduğu bir şiir yüzünden Pınarhisar Cezaevine gönderildiğini anımsatarak, Siirt'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı milletvekili olarak Meclis'e gönderdiğini, Başbakan ve Cumhurbaşkanlığının yolunu açtığını söyledi. 

Siirt'in vefanın, kardeşliğin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, çünkü Siirt'in her dönemde milli birlik ve beraberliğin sembolü olduğunu kaydeden Selçuk, dün olduğu gibi bugün de ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine gönül köprüleri kurmaya, kardeşliği güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti. 

Bakan Selçuk, şehit ve gazilerin emanetine sahip çıkarak, birlik ve beraberliği güçlendirerek ülke için çalışacaklarını kaydederek, bu amaçla göreve geldiği ilk günden itibaren illeri dolaşarak vatandaşlarla gönül buluşmaları gerçekleştirdiklerini bildirdi. 

Vatanın ortak değer ve kutsal olduğuna, bu sorumluluk duygusuyla toplumun tüm kesimlerine eşit ve adil bir şekilde hizmetleri götürdüklerine işaret eden Selçuk, sosyal yardım ve hizmetlerle, çalışma hayatına verdikleri desteklerle toplumun refah seviyesini artırmak için çalıştıklarını kaydetti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, aziz şehitlerin emaneti olarak kabul ettikleri, kendilerine hizmet etmekten şeref duydukları şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına olan minnet borcunu asla ödeyemeyeceklerini dile getirerek, aynı şekilde kendilerine hizmeti borç bildikleri engellilere yönelik çalışmaları da pozitif ayrımcılık yaparak sürdürdüklerini aktardı. 

“Sosyal Yardım ve Hizmetlerde Büyük Bir Değişim ve Dönüşümü Gerçekleştirdik 

Kadınları her alanda desteklediklerini ifade eden Selçuk, şunları belirtti: 

"Bakanlık olarak toplumumuzun tüm kesimleriyle işbirliğini artırarak hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Öncelikle sosyal yardım ve hizmetlerde büyük bir değişim ve dönüşümü gerçekleştirdik. 2002'de bir milyar lira olan bütçemizi, 2018 yılı itibariyle 43 milyar liraya yükselttik. Bu seviyeye gelinceye kadar ülkemizin ne tür badireler atlattığını sizler çok iyi biliyorsunuz. Türkiye, Siirt’ten Bursa'ya, Aydın'a, Denizli'ye kadar hep bir ve beraber oldu. Şimdi tüm gücümüzü, sinerjimizi toplayarak hep birlikte ekonomik kalkınma hamleleriyle yolumuza devam ediyoruz. Bu dönemde hamdolsun Türkiye'yi 3,5 kat büyüttük. İhracatımızı 36 milyar dolardan yaklaşık 170 milyar dolara yükselttik. Küresel finans krizlerine rağmen 8,5 milyon ilave istihdam oluşturarak Avrupa'da birinci olduk. 2,5 milyon haneye düzenli sosyal yardım veriyoruz. Ailelerimizi, şehit yakını ve gazilerimizi, engelli kardeşlerimizi, kadınlarımızı hayatın her alanında destekliyoruz.”  

Bakan Selçuk her alanda atılan adımları hatırlattı: “Bu, gelişen ve büyüyen Türkiye'nin gücüdür. Güven ve istikrarın bir sonucudur. Bu başarının neticesinde Hükümet olarak şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımızın kimseye muhtaç olmadan rahat bir yaşam sürmeleri için, onların ekonomik ve sosyal imkanlarında iyileştirmeler yaptık. Şehit yakınlarımıza tanınan istihdam hakkını hem şehidimizin ailesinin hem de anne, baba veya kardeşlerinden birinin yararlanması için 2'ye çıkarttık. Daha önceden istihdam hakkı bulunmayan vazife ve harp malullerinin de istihdam hakkından faydalanmalarını sağladık. İstihdamda 45 yaş şartını kaldırdık. Daha önceden yılda iki defa yapılan atamaları süresiz hale getirdik. Artık, hak sahiplerini bekletmeden atamalarını gerçekleştiriyoruz." 

Zehra Zümrüt Selçuk, 2002 yılına kadar sadece 6 bin 315 vatandaşa istihdam hakkı sağlanmışken, 2002'den bugüne kadar yaklaşık 35 bin şehit yakını, gazi ve gazi yakınını kamu kurumlarında istihdam ettiklerini söyleyerek, eğitim, konut kredisi desteği, ücretsiz seyahat hakkı gibi daha birçok konudaki ekonomik ve sosyal imkanlardan da yararlanmalarını sağladıklarını anlattı. 

“Engellileri ve Ailelerini Sosyal Yardım ve Sosyal Hizmet Modelleriyle Buluşturmaya Devam Ediyoruz”  

Engellileri ve ailelerini sosyal yardım ve sosyal hizmet modelleriyle buluşturmaya, desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Selçuk, 2002 yılında 2 bin 600 engelli kurum bakımı için sıra beklerken, şu anda bakım için sıra bekleyen engelli vatandaşın bulunmadığını vurguladı. 

Evde bakımını destekledikleri engellilerin ailelerinin zaman zaman sağlık, seyahat gibi durumlarda zorluk yaşadığına dikkati çeken Selçuk, engelli yakınlarının gönül rahatlığıyla bakım hizmeti sundukları kuruluşlara yıl içinde 30 güne kadar engellilerini emanet edebildiğini anlattı. 

Bakan Selçuk, "Bu hizmetimizden yararlanan ailelerimizin umre, hac gibi daha uzun süreli seyahatlerinde sıkıntı yaşamamaları için bu süreyi 45 güne çıkarıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın en büyük sıkıntılarından birisi de farklı kurumlardan farklı raporların istenmesiydi. Yaptığımız düzenleme ile bundan sonra engelli vatandaşlarımız farklı kurumlara vermek için ayrı ayrı rapor almayacak. Rapor elektronik ortamda kurumlar tarafından görülebilecek. Sizleri birçok uğraşa girmekten kurtarmış olacağız." ifadelerini kullandı.  

Engellilerin üretim ve istihdama katılımını teşvik ettiklerini, 2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısı 5 bin iken, bugün bu rakamı 10 kat artırarak 56 bine çıkardıklarını belirten Selçuk, uyguladıkları istihdam politikaları ile bugüne kadar 384 bin engelliyi iş hayatına kazandırdıklarına işaret etti. 

“Ekonomide Elde Ettiğimiz Başarıda Önemli Bir Pay Girişimci Kadınlarımıza Aittir”  

Zehra Zümrüt Selçuk, kadının, çalışma hayatına ve sosyal yaşama katılımını, yalnızca bireysel bir kazanım olarak görmediklerini, aile bütünlüğü açısından da temel bir değer olarak gördüklerini dile getirerek, bu amaçla kadınları eğitimden sağlığa, ekonomiden sanata kadar her alanda desteklemeye, onlara pozitif ayrımcılık uygulamaya devam edeceklerine dikkati çekti. 

Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Hükümetlerimiz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, son 17 yılda kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer almaları için hem yasal alt yapıyı güçlendirdi hem de teşvik programlarımızı hayata geçirdi. Aile kurumumuz da güçlensin istiyoruz. Teşviklerimizden desteklerimize her uygulamamızda kadınlarımıza sunduğumuz ayrıcalıklarımız sayesinde son 10 yılda, kadınlarımızın işgücüne ilave katılım oranında Avrupa'da birinci sıraya yükseldik. 2007-2018 yılları arasında kadın istihdamını yaklaşık 3,6 milyon kişiyle yüzde 68 oranında artırmış durumdayız. 

Bu imkanlarla kadın girişimcilerimizin sayısı da her geçen gün artıyor. 2009 yılından itibaren Bakanlığımızca düzenlenen KOSGEB destekleri öncesi girişimcilik eğitim programlarından yaklaşık 400 bin kişiyi yararlandırdık. Bunların yüzde 48'ini kadınlar oluşturuyor. Ülkemizdede 6,1 milyon girişimcimizin 926 binini girişimci kadınlarımız oluşturmaktadır. 17 yıllık iktidarlarımız döneminde kuşkusuz ekonomide elde ettiğimiz başarıda önemli bir pay girişimci kadınlarımıza aittir.” 

Bakan Selçuk, Vatandaşlarla Sohbet Etti 

Bakan Selçuk, programın ardından düğün salonunun çıkışında bir kadınla sohbet etti. Kadın, Selçuk için Kürtçe dua etti. 

Daha sonra AK Parti Seçim Koordinasyon Lokali'ni ziyaret eden Zehra Zümrüt Selçuk, burada partililerle bir araya geldi. Burada Siirt’te yaşadığı sırada ailecek görüştükleri tanıdıklarıyla karşılaşan Selçuk, onlarla da kısa bir süre sohbet etti. 

Daha sonra Tillo ilçesine geçen Bakan Selçuk, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'ne ziyaret gerçekleştirdi. 

Zehra Zümrüt Selçuk, burada yaptığı konuşmada da Türkiye'nin son 17 yılda büyük bir gelişim ve kalkınma hamlesi gerçekleştirdiğini, Siirt'te de çok önemli gelişmeler yaşandığını dile getirdi.  

Bakan Selçuk, Tillo’daki İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesini de ziyaret etti. 

"Sosyal Yardım ve Hizmetlerimizle Vatandaşlarımızın Her Zaman Yanındayız" 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Siirt'teki temasları kapsamında bir düğün salonunda, kentteki iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. 

Bakan Selçuk, "Sosyal devlet olmanın gereği olarak sosyal yardım ve hizmetlerimizle vatandaşlarımızın her zaman yanındayız ama daha önemlisi, bir vatandaşımızın daha evine ekmek götürmesi, iş sahibi olması ve üretime katılması için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz." diye konuştu. 

Fırsat buldukça il ziyaretlerini sürdürdüklerini dile getiren Selçuk, ülke için taş üstüne bir taş daha koymanın çabası içerisinde olduklarını söyledi. 

Bakan Selçuk, 2002 yılında 727 bin olan iş yeri sayısının bugün 1,9 milyona, aktif sigortalı sayısının da 12 milyondan 22,3 milyona ulaştığını bildirdi. 

Zehra Zümrüt Selçuk, ülke ekonomisinin 17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği çizmeye devam ettiğini aktararak, 2002 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5,6 oranında bir büyüme oranına ulaştıklarını vurguladı. 

“Terör Odaklarına Boyun Eğmedik, Eğmeyeceğiz” 

Daha fazla çalışarak daha fazla ürettiklerine işaret eden Selçuk, şöyle devam etti: 

"Bu 17 yılda, maruz kaldığımız birçok iç ve dış şoku hamd olsun başarıyla atlattık. Türkiye, saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde her türlü antidemokratik girişimlere geçit vermedi. Terör odaklarına boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Her teşebbüsün ardından yeni sıçramalarla güçlenerek yolumuza terör odaklarına boyun eğmeden devam ettik." 

Bakan Selçuk, Türkiye'nin bugün hem siyasette hem de ekonomide küresel düzeyde oyun kurucu bir ülke olduğunu belirterek, büyük küresel hedeflere ulaşmak için uygulamaya koydukları pek çok reform ve teşvikle iş dünyasına katkıda bulunarak, iş insanlarının finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını bildirdi. 

İktidara geldiklerinden bu yana "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Selçuk, şöyle konuştu: 

"Bundan 10-15 yıl öncesinde insanlarımız işe girecekleri zaman ikamet belgesinden sabıka kaydına, sigorta dökümünden askerlik durum belgesine kadar pek çok resmi belgeyi günlerce devlet dairelerini gezerek, kuyruklarda bekleyerek alabiliyordu. 17 yılda vatandaşa hizmeti esas alan anlayışla, bürokrasi ve kırtasiyeciliği azaltmaya yönelik kamu reformlarından, e-Devlet kapısının açılmasına kadar pek çok alanda atılımlar yaptık. Devlet hizmetlerine erişimi kolaylaştırdık. Bugün artık devlet dairelerinde vatandaştan istenen evrak hem eskiye göre çok azaldı hem de mümkün olduğu ölçüde bu evrakı e-devlet üzerinden, kuyrukta, sırada beklemeden almak mümkün hale geldi. 2002'de sigortalı ve hak sahiplerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilmesi için talep edilen 14 farklı belgeyi de kaldırdık, dilekçe bile almadan elektronik ortamda aktif ediyoruz." 

"Kadınından, Gencine Daha Fazla Vatandaşımız İş İmkanına Kavuştu”  

"Kadınından, gencine daha fazla vatandaşımız iş imkanına kavuştu. Başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadaki birçok ülke 2007'deki küresel krizin yıkıcı etkileri ile istihdam kayıpları yaşarken, son 10 yılda ülkemiz, yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı." diyen Selçuk, işverenlere sağladıkları teşvik ve desteklerle gerekli ortamı oluşturduklarını kaydetti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında istihdam seferberliği başlattığını anımsatarak, şöyle devam etti: 

"Bu imkanları, saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bakanlığımızın 2019 istihdam seferberliği kapsamında sunduğu güçlü teşvik paketlerimizle sizler için çok daha cazip hale getirdik. İşverenler 2,5 milyon istihdam sözü verdi. İnşallah Siirtli işverenlerimiz de bu istihdama katkı sağlayacak. Şu ana kadar görülmemiş bir istihdam teşvik paketini hayata geçirdik. Yeni teşvikimiz kapsamında işverenlerimizin nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılıyoruz. Şartları sağladığı takdirde, izleyen 9 ayda da prim ve vergi ödemelerine devam edeceğiz."