…
…
…
15 Kasım 2018, Perşembe Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk, Türkiye İşgücü Piyasası Araştırması Değerlendirme Çalıştayı'na Katıldı


Toplantıda konuşan Bakan Selçuk, dünyanın ekonomik gelişmeler ve işgücü piyasaları açısından önemli bir değişim ve dönüşüm süreci geçirdiğini kaydetti. Türkiye'nin istikrarlı bir büyüme hızı yakaladığını ifade eden Bakan Selçuk, bu gelişmenin istihdam ve işgücüne de yansıdığını aktardı.

Türkiye'de istihdamın artma, işsizliğin ise azalma eğiliminde olduğunu belirten Bakan Selçuk, işsizlikle mücadele kapsamındaki çalışmaların en önemlisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan Milli İstihdam Seferberliği olduğunu ifade etti.

İŞKUR tarafından 2002 yılında sadece 24 bin kişinin özel sektöre yerleştirildiğini belirten Bakan Selçuk, 2017 yılında tarihi bir rekora imza atılarak 1.5 milyona yakın vatandaşın işe yerleştirildiğini aktardı ve hız kesmeden seferberliğin ikinci fazının gerçekleştirilmeye devam edileceğini söyledi.

İşgücü piyasasının en önemli sorunlarından birinin arz ve talep uyumsuzluğu olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"İŞKUR tarafından yapılan İşgücü Piyasası Araştırması ile sektörlerin talep ettiği meslekleri ve becerileri ortaya çıkarmak istiyoruz. Bunun yanında gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz. Vatandaşlarımızı aktif iş gücü programlarından yararlandırarak, mesleksizlik ve vasıfsızlık sorunuyla mücadele ettik. Bu kapsamda, bu yılın 10 aylık bölümünde yaklaşık 409 bin vatandaşımız, mesleki eğitim kurslarımızdan, işbaşı ve girişimcilik eğitim programlarımızdan yararlandı. Bu programlarımızla iş gücünü hem bugünün hem de geleceğin mesleklerine hazırlanmanın yanında işverenler ile nitelikli çalışanları kavuşturmayı amaçlıyoruz."

Selçuk, etkili ve sürdürülebilir politikaların oluşturulabilmesi için sağlıklı verilerin varlığının önemine dikkati çekerek, "Türkiye İşgücü Piyasası Araştırması da hem çalışma hayatında hem de nitelikli iş gücüne kavuşulmasında büyük bir değere sahip." diye konuştu.

İŞKUR'un iş gücü piyasasında arz ve talep arasındaki uyumu sağlamak için İşgücü Piyasası Araştırmasını periyodik olarak sürdürdüğünü vurgulayan Selçuk, bu çalışmanın, Avrupa'da da değerli ve kapsamlı bulunan çalışmalardan biri olduğunu ve geleceğe ışık tutacağını söyledi.