…
…
…
…
21 Aralık 2018, Cuma Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk: "Yeşilay ile işbirliği içinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele programımız kapsamında şimdiye kadar 400 bini aşkın kişiye eğitim verdik"


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yeşilay ile işbirliği içinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) programımız kapsamında şimdiye kadar 400 bini aşkın kişiye eğitim verdik." dedi.

Selçuk, Spor Bakanlığı Tiyatro Salonu'nda madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında sahnelenen "Uçurum" adlı tiyatro oyununun gala gösterimine katıldı.

Bakan Selçuk, konuşmasına, uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadeleye dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek başladı.

Bunun kanayan ve git gide büyüyen bir yara olduğuna işaret eden Selçuk, "Günümüzde madde bağımlılığı, bireyin yanında aile ve toplum yapımızı da derinden etkiliyor. Gençlerimizi, ailelerimizi uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı korumak, önlemler almak da sadece bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşların değil hepimizin ortak sorumluluğudur." değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk, burada da bunun güzel bir örneğinin görüldüğünü belirterek, bir sivil toplum kuruluşunun bu alana dikkat çekmesinin, bu alanda sorumluluk sahibi olmasının çok ümit verici bir durum olduğunu söyledi.

Hükümet olarak da bu konuya son derece önem verildiğine değinen Selçuk, "Bu konu bizim çok önem verdiğimiz bir husus. Bu konuda çalışmalar yürütüyoruz." dedi.

Selçuk, konuya ilişkin 2018-2023 Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Strateji Belgelerinin bulunduğunu, bu eylem planı kapsamında hem genel hem de genç nüfusta uyuşturucu kullanımını, yaygınlığını ve madde bağımlılığını önlemeye dair çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

"Şimdiye kadar 400 bini aşkın kişiye eğitim verdik"

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında yaptıklarını da anlatan Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

"Aile Eğitim Programı (AEP) kapsamında şu ana kadar 162 bin kadar kişiye eğitim verdik. Yine Yeşilay ile işbirliği içinde Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) programımız kapsamında şimdiye kadar 400 bini aşkın kişiye eğitim verdik. Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede tanı ve tedavisi kadar, tedavi sonrasında kişinin sosyal hayata uyumunu sağlamak da çok önemli."

Selçuk, bu kapsamda, Sosyal Uyum Birimlerinin bulunduğunu vurgulayarak, bu birimlerde gençlerin tekrar sosyal hayata intibak etmesi için çalışmalar yürüttüklerini, Çocuk Destek Merkezlerine de (ÇODEM) yönlendirdiklerini kaydetti.

Farkındalık çalışmalarıyla bakanlığın sosyal hizmet ve politika oluşturma süreçlerinde önemli bir aşama olduğunun altını çizen Selçuk, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın destek verdiği madde bağımlılığını önlemeye yönelik çalışmalarımız var. Eğitim ve yayın faaliyetlerimizle de bu konuya dikkat çekmeye uğraşıyoruz. Bütün bu farkındalık çalışmalarında uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelenin toplum açısından ne kadar tehlikeli olduğunun tüm toplum tarafından bilineceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Selçuk, amaçlarının günü değil geleceği kurtarmak olduğuna işaret ederek, "Bizim için önemli olan önümüzdeki nesilleri kurtarabilmek. Bu anlamda bu çalışmayı ben çok değerli ve önemli buluyorum." dedi.

"Sosyal hayata uyumlarını sağlamamız önemli"

"Uyuşturucuyla bağımlılık veya madde bağımlılığına geçtikten sonra esasında o gencimizi kurtarmak çok zor." diyen Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"İlk başta bizim koruyucu ve önleyici çalışmalarımızı yapmamız gerekiyor. Bu koruyucu ve önleyici çalışmalarla gençlerimizi bu tuzaktan ne kadar çok kurtarabilirsek, o kadar şanslı hissediyoruz. Olduktan sonra da bizim onları kurtarmaya yönelik çalışmalarımız önemli. Daha sonra sosyal hayata uyumlarını sağlamamız önemli.

Bugünkü 'Gençliğime Dokunma' mottosuyla sahnelenen bu tiyatro oyunumuz da madde bağımlılığı konusunda siz gençlere ve bütün herkesi bilinçlendireceğine inanıyorum. Dilerim tüm ülke çapında yaygınlaşır ve değişik şekildeki bu farkındalık çalışmaları hepimiz de bir ışık olur."

Selçuk, tiyatro oyunu gala gösterimine ev sahipliği yapan Gençlik ve Spor Bakanlığına da teşekkürlerini iletti.