…
20 Nisan 2019, Cumartesi Ankara, Türkiye

Bakan Selçuk:“Memur ve İşçilerimizin İstediği Sendikaya Üye Olması İçin Baskılara Karşı Yanlarında Olmaya Devam Edeceğiz”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Memur-Sen'in 6’ıncı Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Burada konuşan Selçuk, önce Irak sınırında şehit düşen askerlere rahmet diledi. Askerlerin ailelerine başsağlığı dileyen Bakan Selçuk, yaralı askerlere de acil şifa temennisinde bulundu.

“Memurlarımız Ve İşçilerimiz, Kendi Görüş Ve Düşünceleri Doğrultusunda Özgürce İstediği Sendikaya Üye Olabilir”

Bakan Selçuk bazı belediyelerin çalışanların üye oldukları sendikalardan ayrılarak başka sendikalara üye olmaları konusunda baskı yapmaları konusunu değerlendirdi.

“Bakanlığım ve Hükümetimiz; katılımcı demokrasi ortamında, özgürlüklerden yana çalışmalarını yürütürken; seçim sonrası bazı belediyelerden çalışan kardeşlerimizin üye oldukları sendika nedeniyle baskı altına alındıklarını üzülerek duyuyoruz.” İfadelerini kullanan Bakan Selçuk, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da geçtiğimiz gün vurguladığı üzere, Anayasal bir hak olan sendikaya üye olma temel özgürlüklerdendir. Memurlarımız ve işçilerimiz, kendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda özgürce istediği sendikaya üye olabilir.” dedi. Bakan Selçuk, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, 657 sayılı Kanun’umuz, Bakanlığımın bu konudaki denetim ve yaptırım mekanizmaları her zaman yanınızdadır. Bizler sizlerin baskılara karşı yanınızda olmaya devam edeceğiz.” vurgusu yaptı.

“Kıdem Tazminatı Çalışmalarını Her Kesimi Dinleyerek Hiç Bir Önyargı Olmadan Yürütüyoruz”

Bakan Selçuk, Kıdem Tazminatı konusuna da değindi ve çalışmaların her kesimi dinleyerek hiç bir önyargı ve önkabul olmadan yürütüldüğünün altını çizdi.

Bakan Selçuk, “Sosyal diyaloğa verdiğimiz önemin bir örneği de kıdem tazminatı çalışmalarımız. Biz bu anlamda her kesimi dinleyerek, hiçbir ön yargı ve ön kabul olmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bakanlığımızda gerekli görevlendirmeleri yaptık, ekibimizi oluşturduk. Çalışmaların Bakanlığımız tarafından tüm ilgili kamu kurumlarıyla koordineli bir biçimde yürütüleceğinden kimsenin şüphesi olmasın!” ifadelerini kullandı.

“Devletin Memuru ve Milletin Hizmetkarı Olmak, Bizim İçin En Büyük Paye ve Şereftir”

Memur-Sen Konfederasyonunun kurucu Genel Başkanı fikir ve dava adamı Mehmet Akif İNAN’ı rahmetle yad eden Bakan Selçuk, “Rahmetli Akif İnan öncelikle bir öğretmen, bir şair, bir edebiyatçı ve fikir adamıdır. Ve tabii Türkiye’de memur sendikacılığının öncülerindendir. Babam Atilla Koç “Akif abi, Ankara’da üniversiteye başladığım dönemde tanıştığım, kendisinden çok şeyler öğrendiğim abilerimdendi” diye söz eder.  Eşim, Akif Hocanın Ankara Fen Lisesi’nde öğrencisi olmuş; Akif İnan’ın, matematik, bilim ve teknoloji konularına meraklı gençlere edebiyatı, şiiri ve hatta divan şiirini nasıl sevdirdiğini anlatır. Üstünden 30 yıl 35 yıl geçmiş olsa da öğrencileri üstünde unutulmaz izler bırakmış biri.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, Memur sendikalarının demokrasimizin, çalışma ve toplumsal hayatımızın temel unsurlarından olduğunu kaydederek “Üstlendikleri misyonla toplumun tüm kesimlerini doğrudan ya da dolaylı şekilde ilgilendiren, çalışma hayatı, sosyal güvenlik, örgütlenme ve toplu sözleşme gibi birçok konuda öncü rol üstlenmişlerdir. Sizler birçok konuda sorunluluk sahibisiniz.” dedi.

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz milletimize efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik." sözünü hatırlatarak, "Ben de şu anda bakan olarak bir kamu görevi icra ediyorum ve kelimenin hakiki manasıyla ben de memurum. Devletin memuru ve milletin hizmetkarı olmak, bizim için en büyük paye ve şereftir." diye konuştu.

"AK Parti İktidarında Sendikalaşma Oranı Arttı"

Selçuk, AK Parti iktidarı döneminde kamu görevlileri sendikacılığında sendikalaşma oranının hep artan bir seyir izlediğini belirterek, "2002 yılında yaklaşık yüzde 48 olan sendikalaşma oranı, 2018 yılında  yüzde 68’e ulaştı. Hükümet olarak elbette en büyük temennimiz, bu oranların çok daha yüksek seviyelere çıkması ve tüm kamu çalışanlarımızın sendikalaşması yönünde." değerlendirmesinde bulundu.

"Engelli Memur İstihdamında 10 Kata Varan Artış Sağladık"

Engelli memur istihdamında 10 kata varan artış sağlandığının da altını çizen Bakan Selçuk, kamu kurumlarında 2002'de istihdam edilen engelli memur sayısı 5 bin 777 iken, bu sayının 2018 yılı sonu itibarıyla 53 bin 964 olduğunu bildirdi. Selçuk, 2018 aralık ayında gerçekleştirilen 2 bin 504 engelli atamasıyla bu sayının 56 binin üzerine çıkacağını ifade etti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, bugüne kadar toplam 41 bin 643 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamu kurumlarına yerleştirildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bunun yüzde 85’i (35.328) hükümetlerimiz döneminde gerçekleştirildi.1988 yılından beri devlet koruması altındaki çocuklarımızdan kamu kurumlarına yerleştirilen hak sahibi sayısı ise 49 bin 940’tır. Bunun da yüzde 60’ı yine hükümetlerimiz döneminde yapıldı. Bu rakamlar şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarımıza, engelli kardeşlerimize tanınan hakların iyileştirilmesinin de açık bir göstergesidir.”

"Hızlı ve Güvenilir Kamu Hizmeti İçin Personel Sayısını Artırdık"

Bakan Selçuk, vatandaşlara etkin, hızlı ve güvenilir kamu hizmetinin sunulması açısından kamu personeli sayının artırıldığını da vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

"Son 16 yılda uzman, müfettiş gibi kariyer meslek mensubu sayımızı 13 binden 58 bine, hemşire sayımızı 39 binden 154 bine, tabip sayımızı 37 binden 95 bine, öğretmen sayımızı 516 binden 920 bine, din görevlisi sayımızı 68 binden 113 bine çıkardık. Bu artışlar sayesinde kamunun sunduğu hizmetlerin kalitesi de arttı."

İktidara geldikleri günden bu yana milli gelir artışıyla birlikte bütçeden kamu görevlilerine ayrılan payı da artırdıklarını hatırlatan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2002 yılında 392 lira olan en düşük devlet memuru aylığını 2019 yılı ocak ayı itibarıyla 3 bin 512 liraya çıkardık. 2002 yılında 578 lira olan ortalama devlet memuru aylığını 2019 yılı ocak ayı itibariyle 4 bin 243 liraya çıkardık. Nominal düzeyde yüzde 634, enflasyondan arındırılmış şekilde reel yüzde 64 oranında artış sağladık."